SOS Parcul Babes

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SOS Parcul Babes


Musafir

#1

2014-04-29 11:46

Good luck!

Musafir

#2

2014-04-29 11:59

Spuneti NU asfaltarii parcului Babes!!!

Musafir

#3

2014-04-29 12:06

studentii care locuiesc in CLuj dar nu au bletin de Cluj sunt luati in seama?

Musafir

#4

2014-04-29 13:30

Avem nevoie de natura ca de aer. Incetati sa betonati tot ce e verde in orasul acesta.

Musafir

#5 Re:

2014-04-29 13:48

#3: -

Nu se cer date din buletin, adresa, etc

baiatbun

#6 Re:

2014-04-29 13:57

#3: -

Parerea mea este ca DA ! Toti sunt luati in seama cei carora le pasa, le pasa de oameni , de plante, de natura !

Adi Dohotaru
Autorul acestei petitii

#7 Re:

2014-04-29 14:49


Musafir

#8

2014-04-29 15:07

Salvati parcul !!!!
Geo.

#9 Re:

2014-04-29 16:56

#3: - Nu mi se pare relevant. Orice om ar trebuie luat in seama in situatii de genul. Pana la urma este dreptul nostru sa ne exprimam opinia si refuzul in ceea ce priveste luarea unor decizii/ masuri care nu isi au rostul. Sunt din Iasi, dar am semnat petitia pentru ca sunt sigura ca in fiecare oras exista persoane atasate de un anumit loc, iar cand cei de la putere vor sa-l distruga/ "remodeleze" , fiecare din noi ar incerca sa opreasca acest lucru. Sper sa fie luata in seama fiecare semnatura. Bafta si sper sa reusiti sa salvati parcul.


Musafir

#10

2014-04-29 18:22

Pana au inceput lucrarile mergeam cu copilul in parcul Babes. Se pare ca va trebui sa schimb locul de promenada. Edilii clujeni sa mearga in parcuri in Germania si unde sunt drumuri de pamant si in Anglia si sa vada ca oamenii stau se sta pe iarba (ca de aia este parc public). Nimeni nu toarna betoane si nu taie copacii fara noima. La noi au aranjat deja parcul central, deci se poate...

Musafir

#11

2014-04-29 18:42

Este regretabil ca in stil autohton (incalificabil in registru eufemistic) ne-am distrus si singurii plamani ai orasului Cluj-Napoca...Meritam sa iesim in oras cu "masca de gaze"!

Musafir

#12

2014-04-30 02:14

Nu lasati sa fie distrus tot ce era frumos si bun.Poate odata,cand se termina cu "gasca"asta de politicieni,vom mai avea ceva in tara cu ce sa ne mandrim in fata Europei.

Musafir

#13

2014-04-30 05:32

Vrem spatii verzi, nu asfalt.Vrem aer curat, nu bioxid de carbon.Vrem parcuri, vrem VERDE natural.
TIBI

#14 mare pacat

2014-04-30 05:43

nu imi vine sa cred ca deranjeaza atat de tare spatiul verde,copacii si oxigenul pur !!!am copilarit in acest parc, aici am invatat pt prima data sa lovesc in minge,aici am facut studiile superioare si tot aici ma duc si in ziua de astazi la miscare sau recreere ! mi-se rupe inima cand vad cum se raresc copacii, cum dispare tot mai mult spatiul verde, cum asfaltul si betonul ia tot mai multa amploare in acest parc splendid! nici nu va dati seama( aici ma refer la autoritati care permit asemenea lucruri) ce inseamna acest parc, multe orase suspina dupa asa ceva iar dumneavoastra urmariti in continuoare interesul dumneavoastra si a altor cativa cetateni care au de castigat de pe urma acestor manevre de distrugere a parcului! imi este jena ca avem asemenea conducatori al acestui oras care permit asa ceva!!!RUSINE AUTORITATILOR!RUSINE ACELORA CARE PARTICIPA LA DISTRUGEREA ACESTUI PARC !!!

Musafir

#15

2014-04-30 07:33

Vad ca se continua distrugerea orasului Cluj ! Au disparut cladiri si edificii care erau emblematice, reprezentative pentru acest oras (vezi (adica "nu mai vezi": cofetaria Croco si Arizona, hotelul Continental, Fabrica de bere, Fabrica Somesul etc.). Iar acum a venit randul parcului Babes sa fie acoperit de betoane si cladiri cu termopane ?! Daca noi, cetatenii de rand lasam sa se intample in continuare asa ceva si ramanem in aceeasi "amortire generala", inseamna ca asta meritam si tara asta n-o sa poata iesi niciodata din cercul asta vicios, tesut de hoti, nesimtiti, interese scarboase si prosti parveniti care se gandesc numai la ei si la interesele lor, nepasadu-le deloc de semenii de langa ei si de incercarile disperate de a ridica tara asta din coruptia asta "mocirloasa" si coplesitoare ! Va rog pe voi, cei care sunteti in postura de a putea lua decizii, luati-le pe cele mai bune pentru acest oras si pentru locuitorii lui, lasand deoparte (daca puteti) diversele interese proprii ale "banosilor" care ar putea adanci ireversibil ranile si raul facut orasului nostru !
As vrea sa scriu cu mutumiri, dar spun mai mult "cu disperare",
Dana Crisan

Musafir

#16

2014-04-30 08:30

Nu distrugeti parcul, Clujul are putine spatii verzi...De dragul de a mai da niste bani unor firme, distrugeti parcul! Aleile sunt foarte bine asa cum sunt!

Musafir

#17

2014-04-30 08:59

E nevoie ca primăria să conștientizeze că orașul are nevoie de spații verzi și circulații pietonale/velo. Altfel, vom ajunge să îl distrugem cu totul, circulațiile auto ne mai fiind adecvate pentru infrastructura extreme de slabă iar lipsa spațiilor verzi aducând boliu și scăderea calității vieții. Dacă acum se fuge spre Cluj, în ritmul actual de dezvoltare, în câțiva ani se va fugi din Cluj iar cei cărora le vom adresa „respectful” vor fi cei din administrația locală actuală.

Musafir

#18

2014-04-30 09:14

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-04-30 09:14


Sorin

#20 doua chestiuni in una

2014-04-30 10:19

Din pacate una e distrugerea parcului, cu care NU sunt de acord, si alta e deschiderea lui gratis, adica transformarea lui din parc sportiv in parc de mancat seminte si plimbat caini.

Asa ca nu am cum sa semnez petitia.

Ana

#21

2014-04-30 10:21

SALVATI PARCUL!

Musafir

#22

2014-04-30 10:56

O urare pentru cei care cred ca pot respira, bea si manca bani: POFTA BUNA!

Musafir

#23

2014-04-30 10:57

O remarca doar: Parcul este proprietatea Universitatii Babes-Bolyai, responsabilii principali sunt de gasit la conducerea de acolo, si nu atat la primarie - de data aceasta, doar! Pot doar spune ca rectoratul a promis ca se fac doar lucrari de reconditionare, inlocuire conducte, iluminat etc., aspectul parcului nefiind schimbat.

Musafir

#24

2014-04-30 11:35

Chiar azi am fost in parcul Babes si la ceea ce ati trecut voi in petitie ma gandeam: daca se vor pietrui aleile va fi dezavantajos, de ex, pentru mine (mi s-a recomandat sa alerg doar pe pamant deoarece pe ciment imi afecteaza genunchiul). In cosecinta l-am intrebat pe un "muncitor" daca vor ramane locuri amenajate doar pentru alergat (fara ciment/piatra) dar nu stia..

Musafir

#25

2014-04-30 11:48

La noi la Tg.Mures actualul primar pedelist, fost PNTCD,INDEPENDENT,PSD, si mai stiu eu ce, la fel a procedat si procedeaza in continuare, fara ca cineva sa sa fi reusit sa-l opreasca...