Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #20979 Gheorghe Piperea

2014-05-19 08:47

https://www.facebook.com/gheorghe.piperea?fref=nf

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1.0-9/61670_420234764708...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Un seism in plina desfasurare zgiltie asigurarile din Romania. Astra Asigurari este in administrare speciala (anticamera falimentului) si debitor intr-o cerere de deschidere a procedurii falimentului formulata de Oltchim, Carpatica Asig (firma pentru binele careia este in prezent in arest Dan Radu Rusanu) este in redresare financiara (tot un fel de anticamera a falimentului) iar Omniasig este in cercetari penale pentru punerea pe piata de polite de asigurare false. Ziarul financiar sustine ca aceste firme reprezinta 30% din piata asigurarilor din Romania.

Sunt curios daca si in aceste cazuri se va decide ca acesti bolnavi sunt prea mari pentru a esua.

In orice caz, ma intreb cum se vor onora politele de asigurare contra dezastrelor (ca tot suntem in plin sezin de inundatii), politele de asigurare de viata si alte tipuri de asigurari cerute la incheierea contractelor de credit de retail si politele de asigurare de raspundere civila auto.

Si ce se va intimpla cind, previzibil, se vor declansa si in domeniul asigurarilor, litigii de eliminare din contracte/polite a clauzelor abuzive.
A, nu stiati ca si in aceste contracte/polite sunt strecurate clauze abuzive?
Pai sa va dau un exmplu. Personal.
Recent, am contractat un credit. Era obligatoriu sa contractez si o asigurare de viata. Am agreat un cost al primei de asigurare, dupa care m-am supus, la cererea asiguratorului, unor analize medicale. S-a intimplat la o clinica particulara cu care societatea de asigurari are un contract pe termen lung. Atentie, analizele nu se pot face la orice alta clinica, ci doar la acea clinica aflata in contract cu societatea de asigurari, care societate isi trimite toti potentialii clienti la acea clinica. Dupa 10 zile, rezultatele analizelor au fost trimise la societatea de asigurari (nu si mie; mi s-au comunicat doar la cererea mea insistenta...). Care societate de asigurari m-a anuntat ca din analizele medicale rezulta un risc suplimentar de deces si invaliditate permantenta si ca, deci, trebuie sa platesc o prima dubla... Dupa indelungi discutii pe mail, mi s-a spus si in ce consta riscul crescut : colesterol ridicat (sub 245...) si potential de hipertensiune.
Sunt in aceasta stare de pericol de fro 14 ani. Si totusi, here I am ...
Citi consumatori de asigurari de viata or fi intr-o situatie mult mai buna ca mine, dpdv medical, in asa fel incit sa plateasca prima de asigurare "normala"?
Atentie, chestia asta cu dublarea primei mi se spunea cu 2 zile inainte de incheierea contractului de credit. Vi se pare cunoscut?

PS Nu am semnat asigurarea chiar in atari conditii. Am obtinut o reducere de 50% a costului "spulimentar". Este evident insa ca, in momentul in care voi rambursa anticipat creditul, voi termina contractul cu societatea de asigurari. Si nici nu imi voi mai face alta asigurare.