DEMERS PRIVIND DREPTURILE PERSOANELOR CU DIZABILITATi

asociatia increderea

/ #16

2014-03-19 10:46

Asociatia Increderea ,doreste Traga Semnalul De Alarma Fata de SANATATEA MINTALA a populatiei.
Vom incerca sa ne alaturam si noi -daca ne este permis - cu punctele noastre de vedere privind acest capitol al Sanatatii mintale, care continua sa fie OAIA NEAGRA A SANATATII.
In acest domeniu nu se investerte aproape nimic. Acest lucru este deosebit de grav, fiindca:""Fara sanatate mintala nu poate exista societate."

COMITETUL INTERNATIONAL DE COORDONARE IN SANATATEA MINTALA http://www.youtube.com/embed/8rZf87l02UU;
La Rezolutia OMS WHA55/10 din mai 2002 care cere statelor membre sa creasca investitiile in sanatatea mintala a populatiei, si in paralel sa stabileasca politici, programe si legislatie in domeniu, in deplin acord cu drepturile omului si in consultare cu toti factorii implicati din societate care au un cuvant de spus in acest domeniu.

S-a reafirmat necesitatea asigurarii de finantare adecvata in raport cu statutul prioritar al sanatatii mintale, eliminandu-se inechitatile si discriminarile care rezulta in diminuarea accesului beneficiarilor la tratament.

In plus se recunosc : importanta promovarii active a rolului sanatatii mintale pe toate canalele si consecintele nefericite ale asocierii dintre suferintele mintale si marginalizarea sociala, lipsa de sanse in gasirea unui loc de munca, lipsa unei locuinte, abuzul de droguri si alcool, asa cum reiese din documente ale Consiliului Europei si OMS datand inca din 1975.

PRINCIPIILE REFORMEI
PLAN DE ACŢIUNE PENTRU IMPLEMENTAREA REFORMEI ÎN SĂNĂTATEA MINTALĂ
FINANTARE .....

Dezvoltarea sanatatii mintale in Romania nu exista ,REGLEMENTAREA nu este pusa in PRACTICA.

Asa cum am spus mai sus, exista pe hartie,dar in practica mai putin.
In PRIMUL RAND am vrut sa stiu: CAT la % din bugetul tarii este alocat SANATATII MINTALE?
SAU: CAt la % din bugetul sanatatii este alocat SANATATII MINTALE.
Aderesandu-i aceasta INTREBARE domului Ministru(la vremea aceea) VASILE CEPOI, acests a dat un raspuns prin care ma ataca pe mine,ca presedinte de ASOCIATIE ca nu sint documentata ...(poti
vedea pe :www.youtube.com/watch?v=i_Qb7002fc4 INTREBAREA PUSA MINISTRULUI VASILE CEPOI.
RASOPUNSUL :Este cat se poate de concludent:REGLEMENTAREA NU ESTE PUSA IN PRACTICA .