Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Ce bine ca mai putem spune adevarul pe acest sait.

/ #503 Minciuni si iar minciuni,asa am fost invatati dar orice invat are si desvat

2014-03-03 11:34

Ca sa stie toata lumea si sa faca diferenta intre un Detectorist-autorizat si un Braconier-detectorist cititi aceasta stire veche din anul 2005 si veti intelege cum se comporta un Braconier care nu are nimic in comun cu Detectoristul.
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/11903/Vanatorii-de-comori-de-la-cetatea-dacica-Sarmizegetusa-au-fost-arestati.html
Sincer mi-a trebuit mult sa caut pe internet ca sa dau de aceasta stire. De ce??? Simplu, pentru ca Braconierii sunt pe cale de disperitie asa cum au disparut si Dinozaurii.
Am mai gasit ceva stiri mai noi dar erau irelevante pentru ca acolo se incerca ca un Detectorist autorizat sa fie scos ca Braconier in situri, lucru absurd pentru ca un Detectorist fuge de situri ca dracul de tamaie (Damne iarta-mi exemplu)si nu ar calca niciodata un sit cu detectorul.
Asa ca acele stiri le las ca mai intai Domnul sa faca dreptate si apoi voi posta aici rezultatul.
De fapt ce vor acei 10 Arheologi care au semnat acel PDF de sorginte SF si semnatarii acestei Petiti care unite la un loc cer absurdul total si autoritar in Romania ???
Simplu, cer schimbari de legi Democrate cu legi de pe vremea lui Ceasca deci sa schimbam Democratia cu Dictatura totalitara.
Dar Tovarasii Arheologi care se mai simt ca in tinerete Comunisti ar trebuii sa ceara legi prin care de le bugetul Statului sa se verse fonduri pentru protejarea si conservarea siturilor.
Dar sarscii nu au stiut cum sa formuleze Petititia si de atata gandire au deviat de la subiect si au ajuns la cuvantul Detectorist si detectie. Ii inteleg, varsta e devina, cu varsta incepi sa uiti, neuronii sunt tot mai putini,te gandesti ca maina poimaine mori si nu ai fost cunoscut destul in mas-medie. Ce sa ii faci, asa e viata, ne nastem, facem prostii, murim saracul la fel ca bogatul.
Si sa va mai postez o stire tot de la Invidiosii vremii, tot de pe taramurile Dacilor, daci care si-au dat seama ca atunci cand moare omul nu ia nimic cu el pe lumea cealalta decat pacatele si faptele bune.Asa ca s-au gandit sa ingroape aurul pentru urmasii urmasilor lor, dar care urmasi se opun cu inversunare sa fie gasit, poate peste 100 de ani o sal gaseasca nepotul lui si atunci va fi legea sa pastrezi ce gasesti ba mai primesti o prima de la Stat ca ii conservi tezaurul in casa ta.
Gandire nesanatoasa pentru ca sunt toate sansele sa nu mai fie gasite niciodata.
Ma intreb oare cum vreti voi urmasii Dacilor sa gasiti tablitele cu scrierea strabunilor vostri??
Vreti cu tot dinadinsul sa nu fie gasite urme de scriere si sa ramana in eternitate vorba ca Dacii erau analfabetii ???
Nu e destul ca noi poporul Roman suntem vazuti in Europa ca analfabeti ???
Asa ca lasati poporul sa-si caute istoria si limba sa dovedim ca am fost si un popor cult nu doar buni luptatori si fauritori de arme.
Aici aveti stirea in care gasitorii de istorie Dacica sunt facuti profitori, jefuitori,adica oameni de nimic chear daca au dus la Muzeu ce au gasit.
http://adevaruldespredaci.ro/primiti-cu-kosonii-cetatile-dacice-din-muntii-orastiei-de-la-epoca-traficantilor-de-comori-la-cea-a-vanatorilor-de-recompense/
Asa sunt romanii, nu stiu daca si dacii erau la fel de invidiosi, egoisti, increzuti, vicleni, si mai ales mari mincinosi in favoarea lor si in defavoarea oamenilor corecti care spera ca atunci cand fac o fapta buna sa fie felicitati nu injurati.
Sa auzim numai de bine si tineti Postul, daca nu puteti alimentar atunci macar duhovnicesc, adica nu spuneti prostii si mai ales nu mai mintiti.

Dumnezeu sa ne ajute.
PENTRU DETECTIEMETAL : HEI BAIETI VEDETI CA AICI E DEMOCRATIE SI NU DERANJEAZA PE NIMENI ADEVARUL ?????NU STERGE POZE INCOMODE cu E.S.T.  CA BAIETELUL stergatorului TREBUIE SA DEVINA ARHEOLOG !!!! NUMA BINE si adevarul sa poposeasca si la voi