Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Inteleptul platitor de impozite si taxe

/ #213 retorica

2014-02-13 19:19

Toamna trecuta cautam si eu un drum vechi , prin paduri pline de braconieri si hoti de lemne ( toti erau acoperiti de bratul scurt al legii ) . Am mers cu masina pana cand drumul nu a mai permis unui turism normal sa inainteze si acolo am dat peste doua rulote de ... "taietori cinstiti" ai padurilor . Oamenii au iesit la mine cu niste expresii faciale desprinse din piesa de teatru " Priveste inapoi cu manie " . Bafta mea este ca fizicul si fata ma reprezinta :-) . Daca eram un cetatean pirpiriu , probabil plecam in suturi . Intrucat taietorii au intuit ca nu este cazul sa fie smardoi , au lasat in rulote parii pregatiti pentru turisti , detectoristi , autoritati care nu erau la curent cu activitatile lor ..si alte categorii de cetateni platitori de taxe si impozite. I-am intrebat daca au idee despre vreun drum vechi , nefolosit care ar fi legat doua localitati in vechime . Oamenii au schimbat priviri intre ei si au inceput sa se jure ca pe acolo nu exista si nu a existat niciodata asa ceva. Ba mai mult, nu este bine sa cutreier padurile singur ca ma pot papa ursi , lupi , mistreti , etc. Ba mai mult , padurea ar fi blestemata si cine intra in ea nu mai iese ( asta mi-a placut ) . Stiti cum statea treaba ? Oameni erau la furat lemne. La cativa km colegii lor erau la braconat (taiatul de lemne face foame si in padure mai gasesti un tap , un porcusor ) . Si mai stiti ceva ? Nu ma doreau pe acolo ca le incurcam socotelile. Oamenii nu puteau fura in voie si nu puteau bracona in voie , pentru ca eu , detectoristul lui peste , aterizasem in plina actiune. Intrucat plecasem la detectat si nu la razboi , m-am urcat in masina si am plecat in alta parte .
Petitia aceasta seamana tare mult cu povestea de mai sus. Incurcam pe cineva ? Prezenta noastra nu lasa " profesionistii onesti " sa isi desfasoare activitatile ? Cate sunt oare de descoperit ? Cate vor ramane pentru totdeauna sub pamant ? Cate metale nu corodeaza in aceste momente si au sa dispara in cativa ani sau zeci de ani ? Pot arheologii sa le descopere pe toate ? Cate detectoare aveti la nivel national ? Cati oameni care sa caute franturi de istorie sunt pe teren ? Stiti macar cum arata activitatea aceasta ? Stiti cate sute de sapaturi se fac pana sa descoperi o moneda de 15 bani de pe vremea " mult-prea-devreme-impuscatului " ? Stiti cat se bucura un detectorist pentru un Kreutzer care se gaseste pe net cu 2 euro ? Stiti cata motorina sau benzina , cate baterii , cat timp , cate incaltari si haine se distrug pentru banutul ala ? Daca aveti impresia ca o facem de afacere , cred ca va distrati copios cat de prosti afaceristi suntem . Cu cat s-a imbogatit MNIR-ul in ultimul an de pe urma colegilor detectoristi ? Cate tezaure care altfel ar fi putut ramane nedescoperite , sau ar fi putut incapea in mainile unor tarani neinstruiti sau persoane care le-ar fi vandut la bucata la intermediari ? Intermediarii le-ar fi scos din tara si statul le-ar fi "recuperat " la preturi inzecite de prin case de licitatie austriece , din impozitele mele ? Ar trebui sa faceti o petitie in care sa cereti fonduri pentru ridicarea de statui . Pentru colegii Iulian , Marius sau Ovidiu macar de un bust . Ca au descoperit si depus la MNIR mai multe decat cei platiti, din banii mei de contribuabil, sa descopere si sa depuna .