Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Eugen S. Teodor
Autorul acestei petitii

/ #64 Re:

2014-02-12 15:57

#7: Iulian Enache -

Pot sa fiu de acord ca a fost un calificativ dur; era însă doar 'pe cale de consecinţă' a faptului că sunt convins, şi acum, că piesele au fost curăţate prealabil (am văzut fotografii foarte bune...). Şi acum cred că nu aveai cum să te descurci singur, cu două unelte şi un bagaj de 55 kg. Deduc că, dintr-un motiv sau altul, declaraţiile tale publice (doar pe acelea la cunosc) nu sunt cu totul adevărate. Acum: de ce ar minţi cineva, fie şi asupra unor detalii, dacă nu ca să ascundă detalii incriminante. Nu am nimic personal nici cu tine, nici cu tagma ta (care, sigur, sunt de fapt oameni de toate felurile); am doar cu cei care ar trebui să protejeze patrimoniul istoric (tot patrimoniul, inclusiv siturile), dar fac lucruri care încurajează distrugerea lui, într-un fel sau altul (mă refer inclusiv la informaţiile pierdute asupra condiţiilor descoperirii).

În rest - nu este treaba mea, ci a organelor de anchetă. Cred că tot domeniul acesta - inclusiv activitatea detectoriştilor - trebuie revăzut din temelii. Acesta este singurul meu scop.