Cetatenii discriminati de presedintele Basescu ii cer demisia

je

/ #26201 Spalare pe creier

2014-01-18 16:38

Scopul e sa indentificam metode de spalare a creierului. Mijlocul prin care atingem scopul este antena 3.

Am sa exemplific in alt context (unul religios altul politic) doua metode de spalare a creierului, pentru a intelege mai bine scopul subiectului.

1. Metoda "Arca lui Noe":
Folosita de credinciosi , pentru a arata ca arca lui Noe este reala ,in felul urmator.
Se incepe prin prezentarea unor fapte reale ce tin de o organizatie care ajuta crestinismul. Finanteaza, "cercetari" ce tin de crestinism, finanteaza publicatii, biserici,carti, etc....
Se prezinta niste "cercetatori" finantati de aceasta organizatie,care au fost pe muntele Ararat sa descopere arca lui Noe. In 10 minute se prezinta "cercetatorii" , calatoria, importanta acestei descoperiri, implicatii etc. In aceasta prezentare se are in vedere a se specifica de cat mai multe ori : Arca lui Noe.
Dupa care se prezinta.....soc....niste martori (carausii si calauzele ce au insotit "cercetatorii" pe munte).
La intrebarea "Ce ai vazut acolo?" martorii raspund:
"Era ceva acolo....am vazut...eram cam la 30 de metri dar se vedea bine" ...sau
"Nu am vazut eu dar colegul meu a strigat exact cand a observat. Eram aproape de el si l-am auzit" sau...
"Eram pe un povarnis....si ceva lucea acolo.Am vazut clar."
Dupa cum se vede nici unul dintre martori nu spune ce a vazut...ci doar ca a vazut ceva...dar ce?!!!
Scopul introducerii (prin repetarea sintagmei Arca lui Noe ) este sa introduca in mintea oamenilor ca ceea ce au vazut martorii este arca lui noe. Dar de fapt nici unul nu spune ce a vazut.
Adica......cazul Gazprom.

2. Metoda loyola.
Aici cel mai bine ne explica cea care a folosit metoda loyola cu succes...Caterina de Medici:
Se lanseaza un zvon, o minciuna. "Basescu a vrut sa se sinucida band otrava" Vom avea 3 categorii de oameni. Care cred. Care nu cred.Si care nu sunt interesati. Dupa ce minciuna atinge eficienta maxima (adica ajunge la multe urechi dar in acelasi timp este si actuala) se lanseaza alta minciuna "Sticluta din care a baut continea un lichid rosu". Din acest moment nimeni nu mai discuta fondul problemei, daca Basescu a baut sau nu otrava. Se va discuta daca otrava era rosie sau galbena. Daca era rosie din ce planta a fost facuta? El nu a vazut ca era ceva rosu in sticla? Deci accidentul se exclude. Dar poate sticluta era inchisa la culoare si atunci culoarea otravii nu se observa.....etc..etc...
Cazul nana.

Ce alte metode mai cunoasteti si ce povesti de la antena 3 se incadreaza in aceste metode?