Abuzurile din Romania trec oceanul

musafir

/ #21693

2014-01-12 15:25

APROPO.........cu Casele de pensii unde se fac magarii....eu a trebuit sa dau in judecataca a trebuit sa fiu scoasa din 58 minus grupa si casa ma scos din 60 minus grupa...pana in 2014 a fost acea reducere care a crescut treptat pentru cei care au lucrat in grupe de munca si au iesit cu LEGEA 19/2000.......daca nu dadeam pierdeam la ani lucrati suplimentar 3/1 luni ...ce nedumerirea am eu ...de ce unii se scot normal si alti nu..........am colegi care nu au avut probleme...daca am intrebat cum se poate asa ceva ...raspunsul a fost ca am pe cineva la casa........am cerut si cu rata inflatiei si am primit..........de ce acesti banii se platesc din fondul de pensii ai mei, ai tai si nu acest salatiat care a gresit?.....de ce se accepta adeverinte ''FALSE''; ..cu grupa de munca cand se poate verifica in documentele care se scot cu stagiul de cotizare care apare cat ai lucrat in grupa 2 de munca ...va spun fapte concrete la CASA DE PENSII SUCEAVA...unde salariatul a lucrat in intreprindere alaturata si a avut grupa 1 de munca(AMBRO) si a trecut la TERMICA unde a avut grupa 2 de munca........avand cativa ani cu grupa 1 a mers la AMBRO si a cotizat pentru adeverita cu gr 1 si a depus la dosar....dar ma intreb cum aceste doamne de la CASA nu vad ca pe adeverita este specificat clar cat a lucrat in g1 si 2..........e vorba ca la gr 1 se plateste 50 la suta si grupa 2 se plateste 25 la suta........dar specific aici ca au avut avantaj ca au iesit mai repede si platit mai mult la pensie..........oare cand doamna CAMPEANU va trimite si un control la CASA DE PENSII SUCEAVA.......aceste hotii sau facut avand cunostinte in interior la casa.......de ce bilete de tratament nu se dau la casa la adevarati bolnavii si nu la bazaristi ...eu eram odata la casa si o doamna care nu avea nimic se tot intreba unde sa mearga ca sa primeasca o trimitere de la doctor...asa cum stiti nu se dau bilete fara trimitere de la doctor...recomandare a primit imediat....MERGI LA DOCTORUL DIN POLICLINICA SI DA 30 DE LEI SI PRIMESTI DEOCUMENTUL...... eu de doi ani nu am putut capata un bilet tratament avand recomandare de la doctor sa merg in statiune...am mers cu hartii si degeaba..........am facur RMN si doctorul mi-a zis sa ma operez .......nu vreau sa ajung o leguma ca e spondeloza cervicala si e periculos...incerc sa merg in statiune si nu reusesc ca se da pe ochii frumosi.....sa se verifice cum toti parinti celor de la casa merg anual sau chiar ei pe numele parintilor.....sa se verifice listele si adeverintele false de la doctori ......sa se verifice pensionarile false...internarile false de la REUMATOLOGIE unde se face dosar stufos pentru COMISIE........cum poate avea cineva pensie si pensie de handicap ...........i'a ajutoare cu apartamentde 4 camere, 2 garaje, pamant in Dragomirna?......si acum sa spun un caz cu o doamna care are 2 pensii....in ziua cand a venit ca comisie a luat o boneta ciufulita...s'a dat cu pudra ca sa para galbejita ...a dat ochelarii care ii avea de 4 milioane sa nu bata la ochii ca e bogata....a luat o haina jerpelita si a mers......oare acesta comisie cine o verifica?...si de ce nu se fac prin sondaj verificari si in alta parte ca se va descoperi multe multe...eu nu zic ca nu sunt si bolnave dar ca sa obtii doua pensii?...de boala si handicap....se da prea usor.....VA DAU TEMA DE CASA VERIFICAREEEEEEEEEEEE