Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #20446

2014-01-12 10:02

Nu mai sunt uimita de mult de ce se intampla in Romania. Coruptia e asa de extinsa incat si cel mai mic functionar pune in practica metodele lor comuniste, daca iti ceri un document semnat ,dreptul tau de catatean al statului, trebuie sa dai spaga si sa stai cu capul plecat in fata marelui D Zeu care iti face aceasta favoare.
Am plecat de 7 ani din Romania. Motivul ?
Nu am avut bani de spaga dupa ani de studii si bani aruncati pe taxe sa imi platesc un loc de munca. Acum traiesc si muncesc in Londra, sunt angajata ca profesor al unei scolii generale din capitala Marii Britanii, pozitie pt nu mi-a trebuit altceva decat pregatirea si cunostintele mele. Ca mine sunt milioane de romani.
De ce nu face tara progres?
Pentru ca nu apreciem inteligenta ci banii si persoanele pe care le cunosti. Pana ce asta nu se schimba nu vom fi altceva decat o Tara comunista cu pretentii de UE.
Mentalitatea noastra e inca cea de pe timpul lui Ceaiusescu si nici dupa 25 de ani de "democratie" nu s-a modificat iar politicienii sunt toti o apa si un pamant, oricine va venii va aplica aceleasi tehnicii de imbogatire.