Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #16714

2014-01-11 12:18

Buna, numele meu este Crainic Daniela,am 40 de ani, sunt educator de meserie si locuiesc in Timisoara. Felicitari pentru ce doriti sa faceti, impresionant cate semnaturi s-au adunat pana acum. Lumea este disperata dar inca nu are curajul sa isi arate nemultumirea fata de tot ceea ce se intampla in Romania. Stiti, m-am gandit de nenumarate ori sa plec in alta tara, dar cred ca nu este o solutie si mai mult decat atat sunt prea legata de locurile natale. Am 2 copii, Alina- 21 de ani si Andrei- 16 ani, ambii sunt dezamagiti de tot ceea ce se intampla, asemeni mie, i-am educat sa isi iubeasca tara, locurile natale, dar la ce le foloseste asta? Sunt dezamagiti de sistemele din Romania, educatie, sanatate, etc. Cum as putea sa sustin in continuare ca va fi bine candva, ca se va face dreptate, cand nu este asa. Am incercat sa organizez cu copiii din satul in care am copilarit, activitati culturale, educative, ca voluntar, dar de fiecare data am fost dezamagita, primarului nu i-a placut niciodata ce vreau sa fac, ma ironiza tot timpul. Am decis sa imi infiintez un ONG ,,Lunca Poganisului", asa ca in 2011 s-a intamplat acest lucru, am organizat cateva acitivitati in cadrul acestui ONG dar si de aceasta data am fost extrem de nemultumita. Nu am putut sa ofer acestor copii ce le-am promis, din lipsa de fonduri, evident. Am incercat sa apelez la diferite persoane sa ma ajute financiar, in zadar, mai apoi sa apelez la fondurile europene unde se ofera sprijin financiar nerambursabil. Toate portile se inchid cand ceri bani, eu nu inteleg. Conditia ca sa poti beneficia de aceste fonduri nerambursabile este sa investesti tu niste bani, la inceput. Pai, nu este evident? Daca fac acest lucru inseamna ca nu beneficiez de ei, ca nu ii am. De unde, Doamne iarta-ma? In timp ce eu ma lovesc de toate aceste lucruri, cu credinta in Dumnezeu, altii beneficiaza de aceste fonduri fara sa faca prea multe eforturi. De ce, de ce? Imi vine sa plang si sa renunt din nou. De fiecare data cand mi s-a intamplat sa raman dezamagita, ceva m-a tras in sus, m-a facut sa devin mai puternica, sa nu renunt, sa merg mai departe. Va multumesc.