Abuzurile din Romania trec oceanul

Baciu

/ #13624 Ne aud americanii?

2014-01-10 18:12

Am semnat petitia si va doresc (imi doresc) din toata inima ca ea sa fie auzita si corect perceputa.
Imi amintesc destul de bine momentul abdicarii regelui Mihai (aveam 7 ani) si discutiile dintre parintii si bunicii mei care inca mai traiau cu speranta ca "nu se poate sa ne lase americanii". Peste ani, dupa mizeriile care urmat caderii lui Ceausescu, a venit randul meu sa-mi pun speranta in intrarea in UE si in faptul ca astfel guvernantii nostri vor fi obligati sa actioneze pentru popor si nu pentru ei.
Acum constat ca nici americanilor si nici europenilor nu le pasa de noi si ne trateaza ca si cum am fi o tara ideala pentru a-si varsa aici produsele expirate si pentru a-i exploata resursele naturale; o tara populata (si guvernata) de oameni docili, fara vointa, gata oricand sa se gudure si sa faca sluj pentru a-si primi portia iluzorie de zaharel.
Sigur ca am semnat petitia, cred insa ca ar fi necesara o petitie adresata poporului roman sa se trezeasca, daca mai are vlaga in el, sa inteleaga ca nici americanii, nici europenii si nici chiar Dumnezeu nu ne ajuta daca nu ne ajutam singuri si sa-si impuna vointa in fata guvernantilor intr-un demers coerent si unitar, fara subiecte de dezbinare cum ar fi Rosia Montana, gazele de sist, Steaua si Becali, Rapid si Copos, Bianca si "printul" Cristea etc.