Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #11173 Re: Re: Re: Re:

2014-01-10 12:37

#11053: - Re: Re: Re:

Tu n-ai proprietatea termenilor se pare.

Iadul e cauzat de deciziile tuturor. Deciziile pot fi bune daca decidentii sunt informati corect.

N-am zis ca Basescu e bun. Am zis si ma repet ca oamenii trebuie sa iasa din manipulare, sa se informeze, si sa actioneze.

Petitia curenta e apa de ploaie. Faptul ca e propusa si promovata de Antena 3 descalifica. Antena 3 si USL impun subiectul Basescu, iar Basescu e responsabil pentru tot si toate. Ei se disculpa iar oamenii cred. Aici e problema. Ei suporta Voiculescu si preluarea controlului total asupra structurilor statului, asupra justitiei, pentru a-si asigura spatele. Puscaria e pentru gainari si nu pentru potentatii zilei, pentru politicieni si pentru afaceristii nascuti pe relatia cu statul. Nastase primeste cu suspendare, toti politicienii primesc cu suspendare, iar gainarii primesc cu executare ani de zile pentru o paine furata de foame.

Problemele din Romania trebuie rezolvate de guvernanti, iar guvernantii sunt alesii cetatenilor. Din pacate manipularea si calitatea candidatilor si politicienilor conduc la clasa politica si situatia curenta.

In aproape 2 ani de guvernare USL n-am vazut nimic bun. Legile se fac pentru puscariabili, politizarea continua, transparenta in guvernare se reduce, legi si ordonante cu dedicatie, taxele cresc... Incep sa cred ca toate guvernarile precedente au fost mai bune (Ungureanu, Boc, Tariceanu/Ponta, Tariceanu, Nastase!).