Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #9822

2014-01-10 10:54

Eu cred ca problema statului de drept pleaca in primul rand de la educatie. Pentru a avea procurori si magistrati corecti, puterea judecatoreasca fiind dupa parerea mea cea care ar trebui sa tina in echilibru celelalte puteri ale statului, va trebui mai intai sa-i scolarizam, sa-i educam cu grija(atat la scoala cat si acasa) si apoi se vor vedea si rezultatele. Pana atunci vorbim degeaba, nu se poate construi un stat de drept avand la timona oameni ca Morar, Kiovesi,
Zegrean, Basescu sau chiar Ponta. Prin urmare, sa alocam cat mai multi bani pentru burse in strainatate la universitati de prestigiu, si dupa ce vom avea cateva contingente bune de absolventi ai acestor inalte scoli, putem sa ne gandim sa punem bazele unei scoli sanatoase in romania, care scoala sa faca educatie de calitate si abia apoi putem nazui la statul de drept. Pana atunci sa ne multumim cu reforma statului facuta de Basescu si altii ca el, reforma in urma careia oamenii politici investesc din ce in ce mai multi bani in campaniile electorale pentru a deveni demnitari cu salarii de mizerie dar care in urma exercitarii mandatului devin foarte bogati, bogatie pe care nici macar nu le este rusine sa o afiseze(vezi mosia de la Nana).

Cu deosebita consideratie