Abuzurile din Romania trec oceanul

Marius

/ #5298 Marius

2014-01-09 21:04

Mi-as dori din tot sufeltul ca orice cetatean care sesizeaza pe articol de lege la orice autoritate publica locala sau centrala, incalcarea unor drepturi a persoanei vătămate intr-un drept al său sau intr-un interes legitim, sa se rezolve cu maxima urgenta si functionarii care cu rea credinta nu doresc sau musamalizeaza cazul sa fie aspru pedepsiti, dar din pacate in sistemul nostru romanesc caracatita coruptiei, este foarte mare. Observam ca anumite cazuri de coruptie care se mai mediatizeaza in presa si TV, se mai rezolva cu vreo masura sanctionatorie sau se mai face un dosar penal...,dar in rest, trebuie sa faci eforturi deosebite pentru a sesiza ca ti se incalca drepturile constitutionale. Dupa cate cazuri de coruptie vedem la TV nefinalizate pana in prezent, sau necercetate, nu stiu daca se va rezolva vreodata ceva in tara aceasta fara o mana de fier cu astfel de politicieni....Noi cetatenii inca mai avem asteptari,dar pe termen cat mai scurt, macar pentru copiii nostri, ca de la Basescu care desi l-am votat, nici nu pot sa spun dupa cum s-a comportat in acesti ani, ca am avut un presedinte macar simbolic....motiv pentru care doresc cu nerabdare sa scapam de el si poate o sa alegem unul care sa fie cu ADEVARAT PRESEDINTE PENTRU ROMANIA !