S.O.S. familia!


Musafir

/ #2785 Casatoria homosexuala in mass-media romana

2013-11-12 17:12

Acum vreo doi ani si jumatate, in primavara lui 2011, dl Radu Moraru a tratat la emisiunea ''Nasul'' tema propagandei homosexuale, dupa ce au aparut celebrele panouri cu bebelusul etichetat prematur drept homosexual. Pozitia dumnealui pe atunci era categoric impotriva acestei propagande. Totusi m-au deranjat cateva aspecte cu privire la emisiune (pe care o gasiti la https://www.youtube.com/watch?v=TgQ1nRKlBwA - partea despre homosexualitate incepe dupa primele 8 minute); s-a pus accentul exclusiv pe argumentul religiei si traditiei, nefiind admise multe argumente stiintifice si istorice care ar fi convins pana si ateii (desi invitatii erau pregatiti sa le dezbata); am avut senzatia ca emisiunea a vrut sa restranga atentia asupra conflictului dintre aceasta propaganda si traditionalism, nu sa expuna falsitatea ei cu dovezi clare - care existau din plin - cum ar fi fost corect. Mi s-a parut mai mult o opozitie simulata, sa spun sincer.

De curand am aflat ca la emisiunea ''Nasul'' a avut loc o dezbatere mai recenta despre casatoriile homosexuale, chiar anul acesta (cum nu ma uit la televizor aflu mai tarziu despre asa ceva). Nu mai gasesc clipul, insa daca retin bine a fost o discutie de aproximativ 30 de minute, cu argumente pro si contra, la care a fost invitat si dl avocat Mihai Rapcea.

Cert este ca dl Moraru si-a schimbat punctul de vedere; daca in 2011 nu admitea nici propaganda gay, acum argumentele sale si intrebarile puse au lasat sa se inteleaga ca e de acord cu casatoria intre homosexuali, macar din considerente materiale. Desi a mentionat la inceput ca nu intelege ca si crestin acest concept, intreaga discutie a fost in favoarea unui asemenea... progres.

Ma intreb daca exista vreo personalitate ''mainstream'' in care putem avea incredere ca nu se va reforma la modul acesta, din proprie initiativa sau sub presiune. In afara de cei implicati in miscarea pro-famlie, fireste; ma refer la mas-media. De fapt, mai exista personalitati din mass-media care se pronunta (macar ocazional) impotriva acestor lucruri? Poate cativa jurnalisti si bloggeri, in rest nu prea cred.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...