S.O.S. familia!

Musafir

/ #2712 Apel la solidaritate

2013-10-18 19:44

Cu multumiri pentru raspuns, vreau sa va spun ca ceea ce s-a intamplat nu trebuie sa dezamageasca pe nimeni, nici sa sperie! Din contra! Sa fortifice! Am avut astfel de situatie acum cativa ani cu oamenii unei institutii de mare prestigiu in Bucuresti, ei insisi sus-pusi acolo, si cu studii inalte, a caror calitate prin fisa postului ar fi trebuit sa fie neindoielnica. Trebuia sa recuperez niste drepturi, eu si colegii mei. Si imi aruncau in fata la intimidare tot felul de legi care le faceau lor dreptate, dar eu stiam clar ca dreptatea mea are logica iar a lor nu, asa ca am cautat si studiat toata legislatia in domeniu. Nu mai dormeam noptile, asa tare m-a infuriat atitudinea lor mincinoasa! Dupa ce le-am tras niste plangeri bine structurate, si legal argumentate, la organismele superiore abilitate sa indrepte situatia, eu si cativa colegi care m-au ajutat cu niste adeverinte ca sa certificam toti situatia, m-am dus peste ei cu toata documentatia in mana, si nu m-am sinchisit sa le bat la usi saptamanal. Le-am zis clar ca daca nu rezolva, merg in instanta, caci stiu ca am cu ce, si sunt sigura pe mine! Va spun, asemenea oameni, nu stiu decat de parul justitiei! Nu s-au lasat, cu dintii, la intimidare, ma contracarau cu diversiuni, pana in ultima clipa cand dupa mult timp si multa INSISTENTA din partea mea am avut castig de cauza. Desi m-am luptat cu ei luni de zile ochi in ochi, la final, se prefaceau ca nu ma mai cunosc, ca nici nu-si mai amintesc de mine, cine sunt! O faceau pe mortii in papusoi! Nici macar decenta, pana la urma, umana, de a spune, ne cerem scuze, iata ca ati avut dreptate si noi totusi ne-am inselat! De ce? Pentru ca stiau ca au facut ceea ce au facut special! Oamenii de acest tip mizeaza asadar pe comoditatea noastra, pe prostie, pe delasarea romanului, pe apatia venita din saracie si infometare, pe lipsa de vlaga si lipsa de unitate! Daca avem curaj, determinare, ambitie, daruire, hotarare, tenacitate, dragoste de adevar, ii putem invinge, identic cu situatia celor invinsi de mine care mi-au facut fara sa vrea, cunoscuta tehnica lor, chiar cu propriile arme. Stiti de ce? Deoarece: 1- a nu arata ceva sau a stopa expunerea a ceva pentru faptul ca intra in contradictie cu constitutia statului , nu reprezinta promovare de sentimente, nici instigare la ura. 2- CNA nu a dat raspuns la jignirile aduse BOR in emisiune, desi a invocat articol din lege care interzice discriminarea religioasa.3- CNA nu a dat un raspuns clar privitor la apararea minorilor, neindicand daca membri consiliului nu au fost prezenti, ori pur si simplu nu au votat, ceea ce mi se pare sfidare si lipsa de bun simt! Daca CNA, ca mai toate institutiile publice din Romania traieste din bani publici, este grav sa lasam sa fim scuipati pe banii dati din sudoarea si saracia noastra!!!Si oricum, ar fi inacceptabil sa renuntam la cauza, si sa inghitim gunoi dupa gunoi, de la cei care sunt minoritari, CNA, Pro-tv, etc., in conditiile in care majoritatea, cum s-a vazut dupa numarul semnatarilor petitiei doreste altceva, iar in Democratie conduce majoritatea! iar nu o minoritate, fie ea, oricine! Parerea mea este ca timpul e pretios, si desi nu am studii juridice, tare am sentimentul, ca si acum cativa ani cu experienta personala, ca avem cadru legal propice actionarii in instanta, ne trebuie doar organizare, si calitatile mai sus enumerate! Daca ne retragem sub un pom, ca Budha, cum spunea un alt semnatar, doar sperand, nu obtinem nimic, ne-am straduit degeaba pana acum si in scurt timp, sarlatanii or sa ni se urce in cap! Dar daca speram, organizandu-ne, facand si luptand, avand in spate organizare, determinare, consultare, legi plauzibile, cu dreptate, avem toate sansele! Eu cred! Sub aceasta deviza, astept parerile dvs.: ale autoarei petitiei, ale persoanelor cunoscatoare in Drept, ale oamenilor care au cunoscatori printre rude sau in cercul de prieteni, si ale tuturor semnatarilor petitiei si oamenilor cu inima vie, legat de urmatoarele strategii care ar fi cel mai nimerit sa fie adoptate si cred ca destul de urgent implementate! Arat prin acest demers si dispozitia mea de a ma alatura cauzei respectul personal pentru tot ce s-a cladit pana acum si n-as vrea sa se opreasca aici doar din reaua vointa a unor neoameni, care, cand stai sa te gandesti, sunt si, culmea, doar cativa! Si fara nicio logica, si fara niciun drept, si au pretentia sa fie musai ca ei!



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...