S.O.S. familia!


Musafir

/ #2667 Emisiune ridicola

2013-09-28 20:28

Abia azi am avut curiozitatea sa urmaresc parti din acea emisiune complet ridicola, pentru a vedea cat de departe au mers cu manipularea si kitsch-ul.

Am vazut clar ca perechile heterosexuale au fost alese asa incat fiecare sa aiba o problema (o casatorie a fost catalogata ca fiind din interes, alta intr-un cuplu unde barbatul nu respecta femeia si cealalta nu stiu, ca nu am ajuns pana acolo) pe care emisiunea sa o sublinieze. E foarte posibil ca totul sa fi fost regizat, sau, daca ne luam dupa spusele concurentului pus in postura de sot violent, concurentii au fost pur si simplu jucati pe degete si transformati in caricaturi/ stereotipuri. Asta, fireste, pentru a pune aureole homosexualilor.

Mi-a sarit in ochi faptul ca una dintre nunti nu a avut nimic romanesc in afara de limba vorbita (nunta unei femei de etnie rroma - pe care ProTv-ul a ridiculizat-o constant aratandu-i numai stangaciile - cu un scotian). Mai jenant a fost faptul ca doi participanti romani (sau rromi, nu stiu) erau imbracati in fustite rosii cumparate de la un magazin de costume ieftine, menite sa imite kilt-urile, pe care le tot ridicau ca niste femei. Publicul larg din Romania probabil i-a luat si pe ei drept scotieni, nestiind ca in Scotia, in general - pentru ca efeminarea de orice fel e foarte prost vazuta - un barbat care ar purta asa ceva si s-ar comporta asa in public ar pleca de acolo cu un pantof infipt in dos.

Mai interesant a fost faptul ca homosexualul care a participat (pe care intreg episodul era menit sa il puna intr-o lumina pozitiva, de om rafinat si sensibil) s-a referit la acea femeie cu termenul de vagaboanda. Mai exact, a spus ca relatia ei cu viitorul sot era ca ''Doamna si vagabondul'', doar ca invers,''Domnul si vagaboanda''. Foarte educat, nu? Dupa care s-a facut caz ulterior pentru ca unul dintre concurenti si-a jignit sotia, pe principiul ''unui barbat nu ii e permis sa insulte asa o femeie, mai ales public''. Faza cu ''domnul si vagaboanda'' nu am vazut-o comentata nicaieri. Dar in definitiv ''miresei gay'' i se permite, pentru ca oricum barbat in adevaratul sens al cuvantului nu e, daca se ocupa cu evaluarea rochiilor de mireasa si a altor aspecte de genul.

Edit: vazand fragmente din a treia nunta hetero, am convingerea ca macar aceea a fost regizata, fiind mult prea ridicola pentru niste oameni intregi la minte.

Mai pe scurt, lucrurile au stat asa - nuntile heterosexuale au primit aproape numai critici in toate aspectele (decor, atmosfera, vestimentatie, desfasurare, meniu etc), iar cea homosexuala numai laude. Macar de-ar fi avut ceva mai multa subtilitate decat circul asta.

Probabil cei de la ProTv considera ca publicul lor e, in mare, tampit.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...