Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

/ #1470 Tragedia micuţei Laura

2013-09-19 12:06

Era un pic peste ora 5, abia se întunecase, când Laura Drăguşin, o fată de 11 ani, se îndrepta spre antrenament, traversând stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova. O haită de câini a sărit pe ea sfâşiind-o. Dacă o antrenoare şi un alt sportiv, un bărbat tânăr, n-ar fi fost în preajmă, să o scoată din colţii fiarelor, astăzi am fi scris în aceste pagini despre o dramă.„Sărăcuţa se culcase la pământ, cu capul în zăpadă, iar câinii o muşcau de picioare şi de fund. N-am văzut în viaţa mea aşa ceva, efectiv voiau s-o mănânce, era ca în documentarele de pe Animal Planet”, a spus salvatorul fetei. Suferind mai multe plăgi, după o noapte la Urgenţe, aseară Laura dormea sedată, împachetată în pansamente, tremurând încă prin somn. În România, zeci de copii sunt sfâşiaţi de maidanezi ca în mijlocul junglei. Coşmarele îi vor urmări toată viaţa, dar autorii acestor tragedii suntem noi, oamenii mari, care nu facem nimic ca să-i punem capăt.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/tragedia-micutei-laura-un-caine-isi-infipsese-coltii-in-piciorul-ei-si-tragea-efectiv-de.html