Politia romana trebuie sa pedepseasca abuzatorii animalelor!

Marius

/ #124 Cu stima.

2013-09-06 06:39

Dragi prieteni,

Inca din primele randuri vreau sa mentionez ca am semnat pentru "eutanasiere in 30 de zile" si am semnat si aici. De ce? Dati-mi voie sa ma explic.

De ce pentru eutanasiere?
- Cred ca majoritatea celor care sunt impotriva, nu au inteles de fapt despre ce este vorba. Nicidecum pentru omorarea cu pietre si cu bate a cainilor, ci despre eutanasierea lor, intr-un mod civilizat, in cabinetul veterinarilor, iar acest lucru, ca ultima masura. In primul rand: adoptii, sterilizare, cipare, etc.
- Oricum ai da-o, concluzia este una singura: animalele salbatice, fie ca sunt ele caini, pisici, sobolani, lei, tigri sau mai stiu eu ce, nu au ce cauta pe strazile unui oras care se vrea a fi civilizat. Legea probabilitatilor spune ca un risc asumat de prea multe ori devine o certitudine.

De ce am semnat si aceasta petitie?
- Poate ca va vin greu sa ma credeti acum, dupa ce am spus ca am semnat pentru eutanasiere, dar iubesc animalele. Am avut si eu un caine pentru 13 ani de zile, a murit de curand din cauza unei boli incurabile. Stiu ce inseamna viata unei necuvantatoare, credeti-ma ca stiu.
- Sunt perfect de acord cu cele scrise in petitie. Nimeni pe aceasta lume nu are dreptul sa chinuie nici o alta vietate.. fie ca aceasta este om sau animal, peste sau pasare. Numai un bolnav mintal poate gasi bucurie in suferinta altei fiinte.