S.O.S. familia!


Musafir

/ #1305 Re: Re: Re: Re: 1277

2013-08-27 13:52

#1298: Ovi - Re: Re: Re: 1277

dar multi din acestia nu au inteles nimic, sau le-au raportat la lumea in care traiau (a se citi influentat). Daca ai credinta in dumnezeu cu adevarat, nu te lasa influentat de religia institutionalizata, ci crede cu toata inima si sufletul tau, caci chiar tu ai zis, nimeni in lume nu poate detine adevarul.

Nu te contrazic, poate tu ai inţeles mai mult decît milioanele de credincioşi care au trăit înaintea ta şi care au murit cu nădejdea şi credinţa în suflet. Dar ăsta e un amănunt derizoriu, viaţa începe azi, cu noi, ăştia descuiaţi la minte. Pînă acum toţi au fost praf, creduli, troglodiţi şi înapoiaţi. Aşa că trebuie dat un reset, formatat şi luat totul de la zero, conform noilor culmi ale gindirii.

În concluzie, ar trebui să cred într-un dumnezeu imaginat de mine. Păi asta ar fi cea mai uşoară şi convenabilă cale, fiindcă "dumnezeul meu" ar fi după chipul şi asemănarea mea, limitat şi circumscris persoanei mele, gîndirii şi nivelului meu cultural şi unei credinţe subiective, care m-ar aproba în toate şi ar găsi justificări pentru toate acţiunile mele. Şi ar muri odată cu mine. Şi uite aşa aş reuşi să deţin şi adevărul. Despre transcendenţă nici vorbă.

PS. Nu Biblia a fost scrisă după evenimentele din Evanghelii, ci Noul Testament.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...