S.O.S. familia!

Dana Captilin
Autorul acestei petitii

/ #616

2013-08-19 22:02

Trebuie sa precizez faptul ca nu fac parte din nicio formatiune politica, nu sunt membra a niciunei uniuni, asociatii, organizatie, sindicat. Nimic. Sunt un om simplu si liber.
Petitia am initiat-o dintr-un simt de responsabilitate pentru lumea in care traim si pe care o vreau la fel de simpla si libera.
Niciodata nu am jignit un homosexual, dimpotriva, am spus de fiecare data (si in repetate randuri) ca le inteleg trairile. Dar am, ca fiecare, setul meu de valori si filosofia de viata care pur si simplu nu-mi permit acceptarea pacatului.
Am curaj sa spun asta folosindu-mi numele real, si oricate cautari ar da cineva pe internet sau oriunde, nu ar avea nimeni cu ce sa ma santajeze, pt ca pur si simplu nu sunt santajabila.
Nu incriminez pe nimeni, si deja ma deranjeaza aceasta colectie prea mare de 'nu'-uri, caci viata nu este o negare, ci o afirmare. O afirmare de sine intr-un proces de interrelationare care trebuie sa respecte dreptul oricui. Despre drepturi nici nu are sens sa discutam, pt ca avem deja drepturile omului, general valabile pt toti. Insa de aic apare problema spinoasa, cand se trezesc sustinatorii pacatului sa inventeze gaselnite prin care sa submineze credinta. Asa au procedat comunistii in lagare. Nu ca ma compar cu un astfel de detinut-SFANT, dar tactica este aceeasi si e atat de vizibil evidenta, incat n-ai cum sa n-o remarci. Fiecare detinut rezista cumplitelor chinuri, maltratari, jigniri, batai, terorizari, tinand in suflet o icoana. Pt unii, era icoana mamei, pt altii icoana iubitei/sotiei, pt altii icoana copilului, dar pt cei mai puternici (atentie!, pt CEI MAI PUTERNICI), era icoana credintei, a Maicii Domnului, a lui Isus, a lui Dumnezeu. Cu Dumnezeu este mai greu sa te lupti, asa ca tortionarii se orientau catre cei despre care aflasera ca rezistenta la chinuri se datoreaza gandului la persoana iubita. Reuseau, prin mijloace viclene, sa afle date concrete despre faptura draga si incepeau sa-i santajeze emotional. Apoi au tecut la batjocorirea celor care aveau in suflet persoana lui Dumnezeu. Oricine a citit macar o singura carte despre Sfintii inchisorilor, stie despre ce vorbesc.
Am inteles si acceptat pareri pro, dar mai ales contra, pt ca asa mi s-a parut firesc. Acum, nimic din ce citesc pe aici nu-mi mai pare firesc, ba chiar am convingerea ferma ca totul e opusul a ceva firesc, deci de neconceput. Poate ca ar trebui sa gasim noi concepte, inca neexplicate, dar deja palpabile, inainte ca altii sa ne FURE normalitatea?



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...