Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

S. MAX

/ #4547 Angajări pe criterii politice la Oltchim

2013-06-26 19:50


Angajări pe criterii politice la Oltchim
Scris de Corina Zat

// Senatorul de Vâlcea, Florinel Butnaru, nu a fost de acord cu ceea ce s-a întâmplat de curând la combinatul vâlcean. Se ştie deja faptul că au fost disponibilizaţi 1000 de oameni, pentru ca ulterior să se facă angajări. Interesat de soarta Oltchimului, senatorul Butnaru i-a adresat o întrebare ministrului Economiei, Varujan Vosganian, prin care doreşte să afle care este poziţia acestuia referitoare la acest subiect. „Este cunoscut faptul că Oltchim a fost de curând etalonul municipiului Râmnicu Vâlcea. Încercările eşuate de a salva combinatul au fost puternic în atenţia publică în ultima perioadă. Deşi, pe această platformă au fost disponibilizaţi aproape 1000 de angajaţi, de curând au fost făcute angajări pe criterii politice, sau de altă natură, nicidecum pe criterii profesionale. Din aceste motive aş vrea să aflu care este opinia domnului ministru al Economiei”, informează senatorul PP-DD, Florinel Butnaru. //

COMENTARIU #1 Olaru Costinel 26-06-2013 01:01
"Sunt unul dintre disponibilizati care am contestat disponibilizare a cu 12 salarii compensatorii desi am 30 de ani vechime in munca si platita contributia si impozitele in Romania, trebuia sa-mi dea 18 salarii compensatorii in raport cu vechimea in munca. Mi-au dat numai pe cei 12 ani si 3 luni lucrati la Olchim,de parca ceilalti 17 ani si 9 luni i-am lucrat in Patagonia si acolo as fii platit contributie si impozite nu in Romania. Mai avem restante banesti de primit, dar pentru a face angajeri de unde au bani, daca noua disponibilizati lor nu ne dau banii pe care nu i-au dat, lasandu-ne cu restante si suntem obligati sa ne judecam cu pipirea si ponta deci cu statul Roman, deoarece Olchim e societate cu capital de stat. Pentru noii angajati pe criterii politice au bani, pentru noi disponibilizatii nu au. Eu m-am imbolnavit lucrand la Olchim si am primit diagnosticul ca nu mai pot lucra deoarece nu mai vad si nu mai am echilibru,am mari probleme cu sistemul nervos,de la PVC,din cauza monomerului."

PRELUARE ARTICOL SI COMENTARIU DIN VIATA VALCII:
http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/48/16252-angajri-pe-criterii-politice-la-oltchim.html