AVIOANE NOI SI DEZVOLTARE ECONOMICA PRIN OFFSET!


Musafir

/ #54 Re: O singura intrebare...

2013-04-11 13:46

#42: silvio -  

 Daca lucrurile sunt ATAT de roze precum le expuneti...de ce refuza statul roman sa organizeze o licitatie publica pt achizitia acestor avioane? ar fi totul atat de simplu, corect si transparent...nu stiu...cumva totul miroase atat de urat si primul lucru care imi vin in minte acum este Bechtel...aceasi procedura si cu siguranta acelasi rezultat...ba poate chiar mai rau, deoarece in timp ce autostrada cu pricina macar a fost construita la standarde de top, chiar daca s-a platit de x ori mai mult deca merita, cu siguranta ce urmeaza sa achizitionam (daca nu se intampla vreun miracol) este si inferior altor oferte de la producatorii europeni. Desigur daca va ganditi strict la trecerea de la MiG-uri care sfideaza in acest moment legile ingineriei si ale fizicii la niste avioane F-16, fie ele si second hand, atunci...da va dau dreptate...dar de ce trebuie sa ne multumim cu firimiturile mucegaite si invechite ale altor tari cand la aceeasi bani am fi putut obtine atat produse mai performante cat mai ales si conditii pt Romania si industria aferenta, mai bune...mult mai bune...

Acest lucru nu s-ar fi intamplat niciodata daca Romania nu incerca sa strecoare pe usa din spate un Geschäft care foloseste doar unui numar foarte restrans de persoane si organiza, asa cum este normal si legal, o licitatie publica cu un caiet de sarcini corect, de pe urma careia ar fi castigat intreaga tara si Fortele Aeriene si mai ales oamenii care lucreaza in industria aerospatiala romana, deja falimentara (sau mai corect spus voit falimentata).