Spune NU desfiintarii Spitalului de Ortopedie din Eforie


Musafir

/ #302

2013-03-31 20:46

Este o oaza de profesionalism in medicina care merita pastrata pentru pacienti si pentru a face economie la sistemul sanatatii. Mama mea a avut mana rupta in 2008 la 65 de ani, i s-a pus stramb la loc la Urgenta spitalului judetean Constanta la care am apelat de nevoie fiind vineri noapte chiar daca din pacate stiam ca nu sunt buni, s-a tot plans ca e pusa stramb inclusiv la control, nu stiu cum de stia dar stia, dupa o saptamana si-a taiat din ghips ca nu-l mai suporta si ne-am dus peste 10 zile la Spitalul de Ortopedie din Eforie. La radiografie s-a vazut ca intr-adevar era pusa stramb. I-a fost rupta la loc pe viu de a zis ca a fost mai rau decat la nastere si i-a fost pusa bine la loc ulterior nemainecesitand nici o operatie chirurgicala care se impunea daca statea cu ea in gips asa si se prindea stramb. Asta inseamna si economie la sistem ca operatia ulterioara, datorata lipsei cronice (de peste 30 de ani o stiu eu) de profesionalism din cadrul sectiei de ortopedie a spitalului judetean Constanta, o plateam tot toti din fondurile sanatatii ca este pensionara. Profesionalismul intr-un loc se construieste in zeci de ani de zile si se poate distruge peste noapte. Chiar daca au niste datorii pe moment le pot achita in scurt timp si noi sa beneficiem in continuare de profesionalismul caracteristic acestui spital si care sigur nu este caracteristic spitalului judetean Constanta sub a carui conducere vreti sa-l puneti.