Salvati Radauti de poluarea Egger


Musafir

/ #36

2013-02-28 21:58

Daca e sa ne luam dupa logica Adrianei articolul asta nu valoreaza 2 lei. Ea spune:
Dovada noastra e urmatoarea: NU SUNTEM PROSTI SI NICI NAIVI!! asa ca nu avem nevoie de rapoarte complicate care sa ne spuna cum stam cu poluarea, vedem cu ochii nostri.

Eu sunt plecat de 12 ani din Radauti insa incerc sa fiu cat se poate de apropiat de ce se intampla acolo. As vrea sa vad si eu 3 nume de femei care au nascut cu malformatii datorita poluarii de la EGGER si iau informatia de buna. Vrea sa vad un studiu de impact realizat de oricine...un ONG, oricine in care sa scrie cat este sau nu de daunatoare fabrica aia si pe ce termen. Ne cramponam in niste discutii principiale despre poluare fara insa sa avem informatiile complete.
N-am nici cea mai vaga idee ce fac cei de la EGGER acolo. Insa am foarte multi prieteni care isi hranesc familiile muncind acolo. In alte conditii nu stiu sincer ce ar fi facut, pentru ca in afara de sustinerea romanilor din strainatate, Radauti este zero din punct de vedere economic. As indrazni chiar sa generalizez acest zero insa nu e aici locul.
Eu stau in Bucuresti. E o alege pe care am facut-o. As fi putut sa aleg sa traiesc in padure la aer curat. Am ales insa Bucuresti. Ar trebui facuta oare o petitie sa nu mai polueze cele 1.5 milioane de masini care circula zilnic aici?La Radauti nu doar cei 200 de angajati au de castigat ci toata comunitatea. Sunt de acord ca poluarea este un aspect important, insa inainte de a arata cu degetul ar trebui sa vedem daca e vorba de o poluare acceptabila sau e o bomba cu ceas.

Sunt atat de multe petitii de facut in orasul ala. Petitii pentru a face ceva constructiv.
Nu doar sa carcotim la ce s-a facut.


Stiu stiu...sunt platit de EGGER, filiala Pantelimon. Mi se rupe. Deschideti ochii altfel moare orasul ala.

 

P.S. Parca ieri alaltaieri se bucura toata lumea ca se deschide o fabrica de ceva si poate se angajeaza acolo.....astazi ne pute.

Urmatorul pe lista petitiilor o fi Kaufland?

Poate o petitie sa cerem construirea a inca 3-4 biserici...ca sunt putine in oras. Propun aici sa le construiasca un anumit preot de pe hipodrom pe toate...