Spune NU desfiintarii Spitalului de Ortopedie din Eforie

dr Cucu Toma

/ #145 2000...

2013-02-22 20:20

Astazi la ora 17 s-a implinit o saptamana de cand am facut publica petitia "Spuneti NU desfiintarii Spitalului de ortopedie Eforie". In tot acest timp peste 2000 de oameni, au citit petitia, si au semnat-o.
Imensa majoritate a semnatarilor petitiei sunt fosti pacienti sau rude ale acestora. Toate aceste voturi au fost adunate fara a avea vreo sustinere mediatica. Nici un post de televiziune, de radio, sau ziar nu a fost interesat de demersul nostru, desi in repetate randuri am trimis pe diferite canale continutul petitiei noastre atat autoritatilor locale, centrale, ministerului sanatatii, dar si celor mai importante posturi de tv, radio sau publicatii locale si centrale.Ca de fiecare data, si in acest demers am fost complet lipsiti de sprijinul presei sau al autoritatilor. Singurii nostri aliati de nadejde, si de aceasta data ati fost dumneavoastra, pacientii nostri...
Impresionant nu este numai numarul neasteptat de mare de semnaturi, nici promptitudinea cu care toti pacientii au raspuns la demersul nostru. Coplesitoare sunt cuvintele de incurajare, mesajele de apreciere si de recunostinta pe care si le exprima fara incetare, fermitatea cu care se opun si revolta pe care si-o exprima cu privire la intentiile de a desfiinta spitalul nostru.
Toate acesta sustinere impresionanta ne da puterea sa mergem mai departe, sa ne facem meseria cu devotament si abnegatie, in ciuda lipsurilor nedrepte la care suntem supusi de autoritati. Dar ne da si puterea sa luptam in continuare pentru existenta Spitalului nostru. Numai cu dumneavoastra, si alaturi de dumneavoastra putem reusi sa salvam acest loc minunat care face parte din viata noastra...
Sper ca nu in foarte mult timp numarul nostru sa fie atat de mare incat sa nu mai poata fi ignorat.
Sunt absolut convins ca nu mai este mult pana atunci...