Societatea Timisoara - Apel si invitatie la atitudine civica

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Societatea Timisoara - Apel si invitatie la atitudine civica


Musafir

#251

2014-05-09 09:30

E necesar sa ne mobilizam cei cu bun simt si judecata proprie pentru a ne responsabiliza si a nu permite conducerea acestei tari sa fie preluata de oameni care n-au bun simt, au numai tupeu pus in slujba intereselor lor.

Musafir

#252

2014-05-09 09:41

Sunt, cum am fost dintotdeauan, alaturi de Mircea Mihaies

Musafir

#253

2014-05-09 10:04

Sustin textul si mesajul petitiei.

Musafir

#254

2014-05-09 10:49

Sper pentru binele acestei țări și al nostru, să scăpăm cît mai repede de prim plagiatorul ponta.
Radu

#255 Sincer...

2014-05-09 11:09

....mi-e jena ca sunt de aceeasi natie cu doctoru` Pompa. Mascariciu` asta ne face de ras in toata lumea....

Musafir

#256

2014-05-09 11:46

Ponta - agentul Rusiel pe teritoriul României, este foarte periculos... Români, nu votaţi specimentul ăsta şi partidul lui neocomunist

Musafir

#257

2014-05-09 12:07

"Somnul ratiunii naste monstri" Este doar vina noastra,a celor care nu am iesit la vot, ca astfel de "personaje", mediocre si ignorante, au ajuns acum sa ne insulte si sa decida viitorul nostru si al copiilor nostri.Poate nu e totusi prea tarziu sa stopam acest declin constant.
Batrinul lui Mihaies

#258 Raspuns la toti ....

2014-05-09 12:35

Domnilor,

va redau mai jos un articol care dupa ce il veti citi, va rog sa-mi spuneti daca l-ati decora pe autor ? Sau poate nu ati avut un tata ....

[Batrinii ...] Luaţi la bani mărunţi, ei sînt tocmai generaţia care, prin indiferenţă, supuşenie, laşitate şi oportunism la scară naţională, au adus ţara la starea de faliment din 1989. Ei sînt aplaudacii din fabrici şi uzine, ei au patentat feluritele tehnici ale furtului de la locul de muncă, ei au adus la perfecţiune dublul limbaj. Ei ne îndemnau şi pe noi să le urmăm exemplul. I-am avut profesori, ne sînt rude şi vecini. Ei ne-au vrut schizofrenici, învăţîndu-ne de mici „să nu spunem din casă“, ei ne-au învăţat ce e lenea, neruşinarea şi minciuna. Ei sînt generaţia salvată de la înec de Ion Iliescu în 1990, cînd au fost trecuţi masiv la pensie. Deşi încă în puterea vîrstei, s-au retras rînjind pe canapele, frecînd pînă la demenţializare remote-ul televizorului şi bîrfind pînă la strepezirea dinţilor pe banca din faţa blocului. Deşi ne-au lăsat o ţară în ruină, au pretenţii la pensii mari şi la gratuităţi masive: la autobuz, la încălzire, la tratament, la spitale, la medicamente. N-au produs şi nu produc nimic, dar continuă să fie stăpînii noştri din umbră. Putem noi să ne dăm de ceasul morţii că vrem în Europa, cu toate riscurile presupuse de această opţiune. Nu, ei vor undeva la mijloc: bunăstarea de „acolo“ şi atmosfera de „aici“.
Am ajuns la paradoxul că, deşi vreau din tot sufletul să-i ajut, ei nu mă lasă. Plătesc impozite împovărătoare, dar şansele mele de a cîştiga mai bine descresc dramatic din cauza lor. Ţara arată ca după război şi pentru că toate guvernele au fost puse la zid de obligaţia de-a hrani milioanele de guri înfricoşate şi derutate ale înaintaşilor noştri direcţi.
Nu tu autostrăzi pe care să circule camioanele cu marfă ale Europei, nu tu industrie a turismului, nu tu bani pentru convertirea forţei de muncă. Miliarde de dolari au fost virate – legal sau ilegal – spre plata pensiilor, pentru că de acolo venea votul cel gras: votul neputinţei şi-al înapoierii programate.
MIRCEA MIHĂIEŞ
(publicat în Cotidianul, 14 decembrie 2004)



Musafir

#259

2014-05-09 16:09

Sunt alaturi de Dumneavoastra.

Musafir

#260

2014-05-09 17:00

Mai e nevoie de un comentariu ?...
Saraca Romanie...

Musafir

#261

2014-05-09 17:49

Alaturi de intelectualii de marca ai tarii . Ne mandrim cu ei !

Musafir

#262

2014-05-09 19:25

respect pentru Mircea Mihaies cat despre ponta(cu p mic)-un iresponsabil si un plagiator dovedit

Musafir

#263 Re: Raspuns la toti ....

2014-05-09 19:36

#258: Batrinul lui Mihaies - Raspuns la toti .... Din pacate domnul Mihaies are dreptate--statul are grija de "batranii"care care au iesit la pensie la 50 de ani,dar de acum incolo o sa ne scoata la pensie la 65-70 ani.

 


Musafir

#264

2014-05-09 20:28

Victor viorel ponta nu ma reprezinta, la fel, nici politicienii care sunt la guvernare. Victor viorel ponta nu reprezinta Romania si nici macar pe aceia care l-au ales. Victor viorel ponta nu are ce rosti in numele meu sau al populatiei acestei tari, cel mult poate face un show gretos pe unul din cele trei posturi cu a.
claudia g

#265 Re: Raspuns la toti ....

2014-05-09 20:31

anonim

#266 Re: Raspuns la toti ....

2014-05-09 23:58

#258: Batrinul lui Mihaies - Raspuns la toti ....

Pt. ca si eu am avut un tata.....



Chiar daca-l iubesc pe tata, nu pot sa nu-i reprosez
lasitatea, supusenia si capul plecat in fata celor care i-au spulberat  visele si sperantele, incet, incet, ani si
zeci de ani. Il iubesc pe tata si l-am iertat pt lasitate; a ales pentru el
calea cea mai sigura, poate singura, dar nu pot sa nu-i reprosez faptul ca mie
nu mi-a construit aripi sa zbor, dintr-o lume in care el se impotmolise. Zeci
de ani a trait tata, fara sperante si fara vise. Deformat de totalitarismul
comunist, care-i anihilase orice urma de empatie, nu-si putea imagina ca fiica
lui si-ar dori altceva. Dupa  1989 a
venit si pensionarea lui tata. In sfarsit liber si in plina putere.  Am crezut atunci ca tata o sa-mi construiasca
aripile sau o sa-mi arate directia spre care sa ma indrept. I-am reprosat, in
gand, ca n-a facut-o, dar l-am inteles, era obosit tata, obosit de comunism sau
de romanism, nu mai stiu. Mi-am construit eu singura aripile si am zburat
departe. Am vazut acolo ce au facut alti tati pentru copiii lor. M-am revoltat
pe tata, dar la scurt timp desconsideratia mea s-a transformat in compasiune
pentru neputinciosul meu tata. Pe tatal meu las, supus, lipsit de viziune,
egoist si neputincios, l-am iubit si-l voi iubi intotdeuna, pentru ca este
tatal meu. As dori ca si copiii mei sa ma iubeasca asa cum il iubesc eu pe
tata. Mi-as dori ca si eu sa fiu la inaltimea sperantelor copiilor mei, ca sa
merit si stima lor.

 


Musafir

#267

2014-05-10 10:16

Tânărul leninist(Ponta) a luat-o razna. Cel care a negat Holocaustul nu e Mihăieș ci ministrul Șova al său. Cel care purta uniformă de ofițer nazist e Mazăre al său. Să-și vadă de naziștii și de niznaii săi. ICR a fost condus de echipa Patapievici cu un profesionalism și o inteligență de care iluștrii anonimi promovați de Ponta nu vor fi capabili în veci de veci – căci nu trec de nivelul unor asasini culturali.
Crin chiar îl consideră un risc de țară („Ponta e periculos, se enervează repede”) dar nu regretă nici USL și nici suspendarea președintelui ci „doar anumite greșeli de comunicare” iar Johannis crede că „nici măcar derapaj n-a fost, suspendarea e o procedură constituțională”. Da, când e justificată și nu comandată pe acuzații false. De fapt, suspendarea a fost făcută nu fiindcă dl. Băsescu încălcase Constituția ci pentru că USL voia să-și aplice rapid protocolul: Ponta la guvern, Crin la Cotroceni, Felix la Senat. Acesta era motivul real. Nu le-a ieșit. Ba chiar le-a ieșit pe nas. De-atunci au început nemulțumirile, stresul și bulimia. curentul
musafir

#268 Re: Raspuns la toti ....

2014-05-10 12:53

#258: Batrinul lui Mihaies - Raspuns la toti ....

A propos de articol. Il felicit pe Domnul Mihaies si l-as decora, daca ar fi in competentele mele. A spus lucruri adevarate. Cei care ne-au lasat mostenirea dezastruoasa sunt parintii nostri iesiti la pensie. Au crescut in sistemul comunist: mergi la servici, vii de la servici, iar seara te uiti la televizor. Mai ciordesti cate ceva de la locul de munca, daca ai nevoie. In rest, te lasi in grija partidului. Articolul este de mare actualite si ar trebui re-publicat, in conditiile in care astazi germineaza samanta unui totalitarism tot atat de periculos sau poate si mai periculos decat comunismul. Fac referinta la politica celui mai puternic partid din Romania, PSD-ul. Nimeni n-o sa ne scape din ghiarele acestuia, nici opozitia care este slaba si divizata si nici UE, care este departe de preocuparile noastre interne.


Musafir

#269

2014-05-10 15:40

Buna ziua,sunt un om simplu dar ma alatur acestei petitii,pentru ca Ponta este un om de nimic si un mare mincinos....ce sa facem asa ne trebuie daca lumea asta a ales !!!
Eu unul nu i-am ales,pentru ca stiam de ce sunt In stare !!!

Musafir

#270

2014-05-11 13:52

---------------Dl. ponta mai trebuie sa citeasca ce inseamna Timisoara pentru Romania si care este atitudinea si moralitatea timisorenilor in raport cu ce stie dansul din mahalalele bucurestene !!!!


Musafir

#271

2014-05-19 18:16

Bolșevicii să fie trimiși la pușcărie, altfel nu se retrag din viața noastră, dimpotrivă se înmulțesc, nasc monștri gen ponta

Musafir

#272 Mircea Mihaies dispretuieste stramosii,batranii,pensionarii.Rusinos!

2015-01-15 09:06

#2: -  

 


Musafir

#273 De vina nu sunt batranii ci masonii din toate timpurile si din timpul de azi!

2015-01-15 10:03


Musafir

#274 Clica masoneriei mondiale conduce tari,guverne si asupresc Biserica.Bancherii fara Dumnezeu.

2015-01-15 10:08