NU_desfiintarii_Astra_Film_Festival

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția NU_desfiintarii_Astra_Film_Festival


Musafir

#51

2014-03-31 10:25

Aberanta, de neinteles si de neiertat decizia Sibiului

Musafir

#52

2014-03-31 11:40

I am amazed that one of the most successful documentary film festivals in Europe is under threat from the council of Sibiu. Sibiu does not have the reputation of a philistine backwater but it sadly will acquire this if it pursues this senseless policy.
unul

#53 explicatie

2014-03-31 12:02

eu vreau macar o explicatie oficiala si pertinenta pentru motivul pentru care nu a mai fost finantat festivalul. sa poata evalua si lumea daca efortul se putea face sau nu.

Musafir

#54

2014-03-31 14:11

Primim destule semnale ca in aceste vremuri asa zise de criza , oameni pusi de partide in functzii de conducere, dar multzi din ei fara pregatirea necesara, ( de dragoste pentru cultura nici nu mai vorbesc) iau hotarari arbitrare, de multe ori dand decizii aberante legate de soarta unor importante institutzii de cultura sau a unor obiective de patrimoniu.Din nestiintza sau , vai, uneori din rea vointza sau din te miri ce interese oculte.
Cei care mai respecta valorile culturale ale Romaniei au datoria sa lupte cu aceste persoane!( ca nu de personalitatzi vorbim, nu ? si sa nu cedeze. Succes!!!
E limpede ca un FESTIVAL de succes Nu trebuie desfiintzat.

Musafir

#55

2014-03-31 15:33

Aici nici nu e vorba de lipsa de bani, s-a alocat un milion 5 sute de mii de euro pt evenimente culturale din oras pt acest an. Doar, ca se pare ca trebuie pt alte evenimente afaceri, si nicicum nu a ramas pt Astra Film, un brand 100%, care a dus foarte departe numele orasului, si este chiar un eveniment indragit al locuitorilor din Sibiu

Musafir

#56

2014-03-31 16:03

Ce se intampla in cultura, invatamant si sanatate trebuie sa ne mobilizeze in luare de atitudine...pana nu e prea tarziu!!!

Musafir

#57

2014-03-31 16:57

I discovered Sibiu, after I heard about Astra Film Festival, a festival that is well known to documentary filmmakers world-wide. I attended the festival two years ago, and ended up spending three weeks in a city, which I grew to love. If it wasn't for Astra Film Festival, I would have never visited Sibiu. It is beyond my comprehension why the Town Hall withdraws the financial support for this festival, which has put Sibiu on the world cultural map and brings visitors who spend money in the area. Until now I had a very good impression about the leaders of Sibiu, but sadly this type of news makes me change my mind. At a moment when there are not many good things that Romania is known internationally for, Astra Film is a beacon of cultural light, which should make the people of Sibiu, and Romanians in general, proud. Why are politicians in Romania so easily prepared to destroy a good thing that took years to build??


Musafir

#58

2014-03-31 18:03

Parea ca Sibiul este mai atent cu proiectele culturale importante.Iata ca revine in marea masa a autoritatilor locale dezinteresate de ceea ce este cu adevarat important pentru contribuabili,si anume accesul la cultura,la o viata daca nu mai imbelsugata,macar mai frumoasa.Pacat !

Musafir

#59

2014-03-31 18:43

Draga Astra Film Festival
Ca Daneza si film director cu contacti la Sibiu si Alba Julia am planificat sa viu la festival anul asta.
Eu am foarte mult respect de oameni la festival. Fiecare an ei au fåcut un mare lucru si rolul important pentru filme romanesti si pentru Sibiu.
Cu respect,
Hans Wessing


Musafir

#60

2014-04-01 08:21

Inacceptbil și revoltător!!!!!!!
Oare am revenit la situația de acum 20 de ani????? Cultura și asfaltul??????


Musafir

#61

2014-04-01 08:42

Va rog sa ma scuzati cind am apasat pe da ...erau foarte alaturate si am apasat pe nu ....scuze scuze scuze ...daca pot schimba ceva va rog trimiteti...mesaj ...

Musafir

#62

2014-04-01 09:35

o ruşine, ca să nu zic mai rău (sau mai urât)... :(

Musafir

#63

2014-04-01 09:50

O tara care nu isi respecta cultura / oamenii care o slujesc ,este o tara pierduta ....

Musafir

#64

2014-04-01 10:21

Sunt pentru desfasurarea festivalului! Cultura trebuie sa aiba prioritate!
Arta

#65

2014-04-01 10:22

Sunt pentru desfasurarea festivalului! Cultura trebuie sa aiba prioritate!

Musafir

#66

2014-04-01 11:05

Astra is known to provide a valuable insight into film making not just in Romania but across the region: it is bonkers to close it down

Musafir

#67

2014-04-01 14:02

Such a nonsense is another proof of common illiteracy of most of political administrators.
The colleagues from all over the world should stand against any act like this, because that could happen to us all soon. Hardly that a year passed since we have stood together against the similar thing with the visual studies department in Tromso. Well, politicians at least know one thing well: the ones who watch documentaries are not obedient consumers and voters.
thgarrel@yahoo.com

#68 Astra Film Festival

2014-04-01 15:20

To kill a festival is like to shed the blood of a society.
Astra Film has proven for twenty years its quality in selecting the best documentaries in Romania and in the world for its audience - including the younger generation. Its selection is internationnally praised.
Astra Film must live ! Astra Film will live !

Thierry Garrel
(former Head of Documentaries at ARTE France)

Musafir

#69

2014-04-01 17:28

Este jignitor sa spui ca nu ai bani pentru un festival de clasa, aflat in circuitul international de film documentar - cum este Astra. Sibiul a fost capitala culturala europeana, este o derogare grava de la acest status cu care a fost onorat in trecut.

Musafir

#70

2014-04-01 22:48

Problema e ca tot la Sibiu stiu ca au fost reduse la maximum fondurile acordate pentru muzee . Asa ii apuca pe unii sa fie bagati in seama poate . Si ceea ce stiu este ca sunt foarte r e f r a c t a r i , de parca s-ar finanta dracovenii si privesc tot ei cu stupoare nemultumirile . Posibil ca se repartizeaza acest sector unei persoane care nu a avut nici un talant cultural si nici Dumnezeu nu-l ajuta sa faca ceea ce e spre mantuirea lui .

Musafir

#71

2014-04-02 04:35

Va cer scuze ...din greseala am apasat pe nu ....daca pot sa-mi corectez greseala ...eu sint disponibila ...

Musafir

#72

2014-04-02 07:30

Spune NU desfintarii Astra Film Festival!

Musafir

#73

2014-04-02 11:40

Un eveniment cultural nu trebuie sa dispara .

Musafir

#74

2014-04-02 11:43

The ASTRA Festival is one of Romania's most credible and internationally appreciated cultural activities. Maintaining it is most important.
Dan Dimancescu
Honorary Consul of Romania in Boston

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-04-02 14:08