Gratiere pentru Gica Popescu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Gratiere pentru Gica Popescu


Musafir

#1651 familia

2014-03-07 14:05

Pai cum ramine cu statul asta al nostru care se lauda ca ocroteste familia celula de baza a societatii ROMANESTI? Pe gica p lau facut praf si fam lui. nu pricep sa recuperat prejudiciul acum sal tina anchis statul roman plateste peste 3000lei/luna .DE CE ? intreb ca sunt si eu contribuabil.se vede de la o posta ca a fost lucratura.Daca ar fi fost anchisi pana acum Videnii Bercenii Udrenii basenii si lingaii lor as fi spus ca justitia este independenta si asi face treaba .Nici cand nu cred sa fi fost justitia mai josnica ca sub dominatia lu basescu .vedeti el sia tras imunitate din toate directiile .RUSINE VOUA CELOR CARE ATI VOTAT BASESCU.

Musafir

#1652

2014-03-07 14:05

o greseala recunoscuta este pe jumatate iertata,cealalta jumatate trebuie sa vina de la noi cetatenii acestei tari si bineinteles de la Presedintele tarii.Sunt deacord ca actul de justitie este litera de lege si nu vreau ca sa se creeze un precedent din aceasta,dar sa se tina cont ca a achitat toata datoria catre stat si chiar si-a recunoscut fapta.
meee

#1653 wow...

2014-03-07 14:07

d c sa fie gratiat giga popescu si nu alt infractor cu o pedeapsa similara?! singurul motiv pentru care sariti de fund in sus sa-l gratiati este activitatea fotbalistica... ori aceasta este IRELEVANTA pentru justitie!

ma sperie faptul ca , desi ne plangem de justitie , foarte multi oameni (tu si alti semnatari ai minunatei cereri de gratiere) NU doresc de fapt o justitie corecta! o justitie corecta va aresta pe oricine, indiferent de trecutul lui

nu mai aveti dreptul ca sa va plangeti de justitie. vad ca atunci cand isi face treaba nu sunteti multimiti de ea...
Alexandru Pavel
Musafir

#1654 ELIBERARE!

2014-03-07 14:08

Trebuie, Si asii ruga PRO TV , sa ma contacteze pentru acel baiat din constanta sunt decis sa i ofer 2000 € pentru acea operatie.

Hai Gica Popescu ,


Musafir

#1655

2014-03-07 14:08

pacat,nu merita.baietelului meu,teo ii place fotbalul.dl.gica popescu e un exemplu pt.el.si eu si baietelul meu de 7 ani am dori sa-l vad cat mai repede liber
meee

#1656 Re:

2014-03-07 14:09

#1652: -

1 - nu si-a recunoscut vina (petnru ca ii baga p-ailalti 7 in rahat)

2 - nu a dat decat o parte de bani inapoi.

sa nu dezimformam, da?

vad ca romanii, desi se plang de justitie, de fapt vor ca aceasta sa nu-si faca treaba

PS: eu cada omor pe cineva si-mi recunosc greseala nu primesc jumatate din pedeapsa (si nici nu e normal sa fie asa)


Musafir

#1657

2014-03-07 14:10

Este un mare om si nu merita sa ajunga acolo pentru asta ,alti au fraudat statul de zeci de ori mai mult si nu au intrat la puscarie

Musafir

#1658

2014-03-07 14:12

Ala zain sheli. be tzoar col a ganavim
Unul din cei 15 mii de IDIOTI in viziunea Gabrielei

#1659 Re: initiatorul petitiei de gratiere este un idiot

2014-03-07 14:16

#1481: Gabriela - initiatorul petitiei de gratiere este un idiot

Sunt de acord in totalitate cu tine (sau aproape in totalitate).

A gresit si trebuie sa plateasca (eu zic ca a platit mai mult decat era cazul prin imaginea distrusa pe care o are acum in urma acestui proces). Deasemenea, cei din lotul de 8 ar trebui sa isi ispaseasca pedeapsa in totalitate, cu exceptia lui Popescu - si spun exceptie deoarece amnistia este facuta si pentru astfel de cazuri.

Scriu aceste randuri de undeva de foarte departe de Romania, din Angola, de pe o platforma maritima.

Ai sa ramai surprinsa, dar cei de aici cand au auzit ca sunt roman, au spus HAGI, POPESCU, DUMITRESCU (era vorba de Ilie Dumitrescu), si imediat mi-au subliniat faptul ca ii stiu de la campionatul mondial de fotbal din SUA cand Romania a invins Argentina. Iti dai seama ca aici, nu prea s-a auzit de alte persoane care sunt extrem de cunoscute in lume gen NADIA sau ILIE NASTASE si e lesne de inteles de ce. Toti cei mentionati mai sus ne-au facut cunoscuti in lume, iar faptul ca Popescu a gresit, nu il exonereaza de vinovatie. Insa, avand in vedere cele prezentate mai sus, consider ca macar de aceasta data ar merita putina intelegere din partea romanilor (aici includ si Presedintele tarii).

Ar fi pueril sa incep sa enumar cati dintre cei care ne conduc, de la presedinte, guvernanti, parlamentari, etc. ar trebui sa fie acum in puscarie (daca stau sa ma gandesc bine inclusiv tu sau eu ar trebui sa fim langa Popescu, pentru ca nu exista persoana in Romania care sa nu fi facut evaziune fiscala - si simplul fapt ca mergi sa cumperi o paine de la magazinul din coltul strazii si nu iei bon fiscal se numeste tot evaziune, care conform legilor in vigoare inseamna anchetare, iar dupa cheful judecatorului din Romania chiar puscarie). Iar in felul acesta pot continua cu o infinitate de exemple in care fiecare dintre noi ar putea fi acuzat.

Imi pare rau ca a tinut aproape de oamenii care practic l-au atras in aceste probleme - clanul Becali, insa bineinteles ca are si el vina lui.

As avea o singura doleanta din partea ta - sa imi spui o persoana care nu activeaza in domeniul sportului si care a reusit sa fie atat de cunoscuta in TOATA LUMEA  asa cum sunt TOTI cei care i-am mentionat mai sus.

Din pacate pentru societatea romaneasca, in ultima perioada (20 - 30 ani) nu ne-am facut cunoscuti decat prin intermediul sportului, deci implicit prin cei care i-am mentionat mai sus.

Macar pentru lucrul acesta ar trebui ca NUMAI de aceasta data sa nu uitam ce s-a intamplat, dar sa iertam.

P.S. - avand in vedere exprimarea ta referitor la cei care au semnat aceasta petitie, mi-ar fi foarte usor ca barbat sa iti raspund in aceeasi maniera (dar din fericire am o educatie, plus cei 7 ani de acasa, asa ca am sa ma abtin in a adresa cuvinte jignitoare la adresa ta - insa daca educatia ta a lasat de dorit, ar fi bine ca pe viitor sa accepti si parerile altora chiar daca nu coincid cu ale tale - iar in speta de fata parerea celorlalti este chiar majoritara).

Semnat: unul din cei peste 15 000 de "IDIOTI - IN VIZIUNEA TA" care au semnat aceasta petitie


Musafir

#1660

2014-03-07 14:20

merita eliberat pt tot ce a facut pt tara asta
teodor

#1661

2014-03-07 14:20

puscarie sa face cei care au dus TARA asta de rapa,nu cei care ne-au umplut inimile de bucurie si ne-au facut sa fim mandri ca suntem romani!Iti multumesc sport.ro ca mi-ai dat ocazia sa ofer un gram de solidaritate unui Mare Campion!

Musafir

#1662

2014-03-07 14:20

cred ca poate fi iertat dat fiind faptul ca si-a platit datoriile catre FISC

Musafir

#1663

2014-03-07 14:22

Domnule Burleanu ce performante ati avut in fotbal?

Musafir

#1664

2014-03-07 14:22

Subt de acord cu gratierea LUI GICA.AR FI PACAT SA-SI BATA JOC DE NISTE "JUDECATORI cORECTI"!?

Musafir

#1665

2014-03-07 14:24

Cred ca totusi ce a facut el nu se compara cu cel care a omorat 3 oameni si e in libertate stiti despre cine vb domnule presedinte.....daca legea e pt toti vas ruga sa cereti redeschiderea dosarelor celor care au facut si fapte mai grave si dupa cred ca nu ar mai fi loc in puscarii la cati sunt......

Musafir

#1666

2014-03-07 14:26

A furat de la stat, un stat care a furat de la gurile oamenilor.
MISU

#1667 Gratiere???!!!

2014-03-07 14:27

La puscarie a ajuns datorita faptului ca a intrat in mafia care a distrus fotbalul romanesc,deci sa-si ispaseasca pedeapsa!!!Pentru ce a facut bun si-a luat milioane de Euro,pe care nu i-a impartit cu nici unul din semnatarii petitiei!!Deci -LA PUSCARIE!!!!

Musafir

#1668

2014-03-07 14:28

Pentru tot ce a facut pentru tara, macar cu atata sa-l putem ajuta

Musafir

#1669

2014-03-07 14:33

Inca una din valorile acestui neam care este tarata in noroi. Rusine Romania!!!

Musafir

#1670

2014-03-07 14:33

Este adevarat, justitia la gasit vinovat,dar Gica Popescu merita clementa din partea statului Roman.
orice om poate sa greseasca,el a gresit,dar a facut prea multe pentru Romania.De aceea trebuie gratiat individual.

Musafir

#1671

2014-03-07 14:35

Pacat a facut prea mult bine pentru Romania .
Zyraxes

#1672 Sunt pentru gratiere!!!

2014-03-07 14:39

Sunt pentru gratiere, avand in vedere pentru ce a fost condamnat, si mai ales ca...el a returnat banii datorati statului(acest hot care ne jecmaneste pe noi prin asa zisii alesi ai neamului).

Musafir

#1673

2014-03-07 14:39

Nu uitati domnilor ca Gica Popescu a mai scos oamenii in strada !

Musafir

#1674

2014-03-07 14:40

O gresala recunoscuta e pe jumatate iertata. Gratierea nu inseamna ca se sterge cu buretele Infractiunea, inseamna ca noi ii facem un FAVOR lui Gica Popescu.

Musafir

#1675

2014-03-07 14:40

De ce sa fie gratiat?
Pentru ca a facut ceva pentru tara asta. A gresit, a incalcat legea este adevarat dar vreau sa va intreb ceva: Prin condamnarea lui s-a starpit infractionalitatea din Romania?
Iar gratierea lui n-ar decredibiliza actul de justiție, nu s-ar crea un precedent periculos sau alte prostii din astea. Care e oare rolul justitiei? De a condamna fara numar?
Consider ca prin aceasta condamnare, justitia a dorit sa abata atentia oamenilor de la adevaratele probleme din justitie: coruptie, termene exagerat de mari, hotararii nedrepte, tergiversarea dosarelor marilor infractori etc.

Suntem oameni si gresim. Toti avem dreptul la o a doua sansa.