Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici


Musafir

#101

2014-02-11 18:26

Sa ia din banii preseditelui si a celor 7 servicii.

Musafir

#102

2014-02-11 18:26

SA VA FIE ......(RUSINE) DOMNILOR PARLAMENTARI SI A MAI CAZUT O LACRIMA!

Musafir

#103

2014-02-11 18:27

Lor le datoram faptul ca respiram libertatea.

Musafir

#104

2014-02-11 18:27

si bunicii mei au fost inchisi si daca ei nu mai sunt macar pentru cei care traiesc inca mi-asi dori sa vad o cat de mica reparatie
p.s. bunicul meu a fost omorat in bataie de securitate si ni s-a spus ca s-a sinucis aruncandu-se in Mures asta dupa ce iesise din inchisoare si era chemat lunar la interogatorii la securitate.

Musafir

#105

2014-02-11 18:27

sunt de acord cu aceasta petitie , sa se faca dreptate pentru acesti adevarati eroi ai Romaniei daca ei nu ar fi fost nici noi nu am fi fost astazi.

Musafir

#106

2014-02-11 18:27

jos chioru!jos aparatul lui de represiune!

Musafir

#107

2014-02-11 18:28

Sotul meu,Dinu Stefan Cretulescu este un fost detinut politic a carui viata a fost distrusa de la 20 de ani.De atunci a fost marginalizat,nu a putut obtine initial decat un post de hamal la uzinele Semanatoarea.Acum este tintuit la pat,cu un picior amputat,un om terminat la varsta de 73 de ani.Indemnizatia lui ca fost detinut politic este de 200 de lei pentru doi ani si jumatate de inchisoare la jilava.Va felicit pentru initiativa dvs.Cu stima,Ecaterina Cretulescu.

Musafir

#108

2014-02-11 18:28

Ar fi cazul ca acestor romani adevarati sa li se ceara scuze de catre MARELE CIRMACI DE LA COTROCENI, CARE A INFIERAT ATIT DE CATEGORIC,UN SISTEM PE CARE LA SERVIT CU CREDINTA.

Musafir

#109

2014-02-11 18:29

Tatal meu a facut 5 ani(1948-1953) de lagar de munca la canal(Poarta Alba, Valea Neagra si Peninsula) pentru complot impotriva ordinii de drept???. Niciodata nu a vrut sa povesteasca ce a patit acolo.

Musafir

#110

2014-02-11 18:30

DA, PENTRU NORMALITATE!

Musafir

#111

2014-02-11 18:30

Lăcomia politicienilor pentru îmbogățire din banii publici nu are limite, astfel că un act normativ care nu vizează interesul lor personal, poate să mai aștepte.

Musafir

#112

2014-02-11 18:30

Propunerea legislative are nr.PLx-244/2011.Se afla blocata la dl.Bogdan Ciuca.Nu a primit aviz favorabil de la Dna Cimpeanu,de la min.justitiei si de la min.de finante.Toti spun ca nu sunt bani.Dar averile confiscate de statl communist de la fostii detinuti politici nu au mers la bgetl tarii in acea perioada.Ne intrebam de ce aceasta sfidare asupra acstor napastuiti ai sortie.Actionati sa inceteze aceasta bataie de joc asupra acestor oameni.

Musafir

#113

2014-02-11 18:31

Cum poate fi posibil sa mai stea la Cotroceni un personaj care s-a prefacut ca condamna comunismul, mintind( a câta oară?), batjocorind pe toti fostii detinuti anticomunisti şi decorând fostii călai comunisti-stalinisti ai inchisorilor ???

Musafir

#114

2014-02-11 18:32

Am avut in familie un fost detinut politic, om de mare clasa.

Musafir

#115

2014-02-11 18:32

Asa de usor am uitat de cei care au suferit pentru ca noi si generatiile viitoare sa traim liberi

Musafir

#116

2014-02-11 18:32

Casa bunicilor mei a fost locul unde a stat ultima data familia lui Gogu Puiu si a fost ciuruita cand au venit sa-l aresteze. Bunica a fost desfigurata de cioburi si arestata, iar mama si sora ei, copii find, au stat 3 zile in sifonier de frica. Bunicul, veteran de razboi, decorat, a fost arestat si luat cu "trenul fantoma" din Dobrogea si impuscat undeva prin tara. Familia ramasa a avut o viata chinuita, copii au fost dati afara de la scoala si au fost marginalizati din aceasta cauza. Bunica a mai primit doar un certificat de deces dupa multi ani si nici o alta informatie...Respect pentru tot ce au indurat cu totii.


Musafir

#117

2014-02-11 18:33

am semnat ac petitie in amintirea unchilor mei basarabeni, banateni, deportati politic,exilati in propria tara ,traitori in bordeiele Baraganului [contabil si profesoara] cu 2 copii si 2BATRINI FELICITARI OANA !!

Musafir

#118

2014-02-11 18:34

Consider ca oricare din Deținuți politici sant niște monumente in viața si ar trebui chemați mai des in emisiuni TV ,in care sa povestească experimentele dureroase,prin care au trecut.Cel puțin amintirile lor vor fi înregistrate si vor rămâne cel puțin in memoria peliculei. M-a impresionat profund Dnul Bjoza!Cata demnitate si bun simt, după atâta Suferința sa-ți ierți Dușmanul? Suflet de sfânt!

Musafir

#119

2014-02-11 18:34

cit mai traiesc,e obligatoriu sa-i respectam,ei sint coloana vertebrala,dreapta, a poporului roman.sintem obligati de faptele lor,sa le asiguram ,venituri pentru un trai decent. pe basescu il lasam sa-i decoreze pe,vicepremierul oprea,pe opris,danilet,ghica,haineala,kovesi,morar,turcescu,cristoiu,pora,macovei,etc, m-am plictisit sa-i enumar.
sonia

#120

2014-02-11 18:35

Aseara am avut ocazia sa-l vad pe d-l Octav Bjoza, la Sinteza Zilei...am ramas fara cuvinte, am plans, m-am revoltat m-am simtit frustrata din pricina neputintei, iar acum vad c-ati lansat aceasta petitie...Mi-am zis : macar atat pot sa fac, nu? Va multumesc ca mi-ati dat aceasta ocazie si ma rog lui D-zeu sa se solutioneze cumva, desi-i prea tarziu pentru acesti oameni. Numai de bine!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-02-11 18:35



Musafir

#122

2014-02-11 18:36

Sa fie ONORATI cu Medalii de Stat si pensii decente si sa fie ARUNCATI IN PUSCARIE SI LA MUNCA SILNICA TOTII SECURISTI ORDINARI CARE AU BAGAT TARA LA SAPA DE LEMN.

Musafir

#123

2014-02-11 18:37

Sunt foarte mâhnită şi am o durere în suflet când văd câtă mizerie există în sufletul celor care ajung să ne conducă, câtă nepăsare faţă de aceşti SFINŢI AI NEAMULUI NOSTRU. Toţi deţinuţii politici sunt pentru mine la fel ca Iisus care s-a jertfit pentru mântuirea noastră, iar muritorii au uitat şi nu respectă aşa cum ar trebui sacrificiul făcut.
La fel şi cei care s-au perindat la putere au uitat de ei, interesul personal fiind mai presus de orice.
Majoritatea celor ajunşi în vârf nu au în suflet decât puterea şi banii.


Musafir

#124

2014-02-11 18:37

Tatal meu a fost detinut politic. A fost impuscat undeva in tara. Eu stiu ce am indurat pentru simplu motiv ca am fost fiica lui...

Musafir

#125

2014-02-11 18:37

Un popor care nu-si pretuieste valorile si pe adevaratii eroi este sortit la ceea ce e mai rau.Din pacate raul e printre noi.Treziti-va domnilor politicieni,treziti-va dragi romani! Iesiti din aceasta stare de nepasare si reveniti la adevaratele valori crestine.Nu e de ajuns sa le trambitam numai cu gura,sa trecem la fapte.