Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

#16501

2014-01-11 11:13

Romani din toata lumea, UNITI-VA !
Fan Hitler

#16502 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-11 11:13

#16495: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

treaba ta...iti pun eu ca ajunge la putere curand Dom profesor Voiculescu..Sunt din "interior" daca intelegi ce vreau sa zic


Musafir

#16503

2014-01-11 11:13

ok

Musafir

#16504

2014-01-11 11:14

M-am saturat de acest individ care se da presedinte. Nu stiu al cui?!!?
Fan Hitler

#16505 Re: Re: Re:

2014-01-11 11:14

#16497: Itzic - Re: Re:

jos basescuuuu...javra ordinara...jos udreaaaa


Musafir

#16506

2014-01-11 11:15

Am convigerea ca daca mai multi romani ar avea acces la internet ,numarul semnatarilor ar fi cu mult mai mare!

Musafir

#16507

2014-01-11 11:15

JOS JAVRA BASESCU !!!! HUOOOOOO !!!!

Basescule, da-ne banii inapoi. Asta nu e abuz de putere??!! Bai, javra, tu ai fost demis si noi iti platim inca salariul si milioanele pe care le cheltuieti aditional pe bauturi si plimbari aiuretot din bNII NOASTRI. PE LANGA SUTELE DE ILEGAILITATI PRE CARE LE FACI, ESTI SI O JIGODIE TICALOASA! IMPUTITULE !!!
Cetatean atent

#16508 Scrisoarea este inca slaba, pana cand va veni cu un plus substantial de argumentare!

2014-01-11 11:15

Nu vad scris nicaieri in scrisoare ca 7300000 de cetateni romani au votat intr-un anumit fel. Acesta este un argument, care in orice democratie adevarata are VALOARE.
---------------------------------------------------------------------------------------------
In paragraful 2 al scrisorii este scris din greseala: Ameericii.

Corectati va rog : Americii

-----------------------------------------------------------------------------------

Cineva a creat o pseudo-clona in pagina http://www.petitieonline.com/abuzurile_din_romania_trece_oceanul

pentru a discredita ideea si demersul.

Va rog sa faceti publica aceasta incercare!

Musafir

#16509

2014-01-11 11:15

despre caracterul presedintelui.bugetele institutiei prezidentiale pe timpul crizei acrescut pe timpul crizei chiar si cu 300/100 an uni ani an timp ce;tara se imprumuta de 20 mild euro, salarile ereau taiate,pensile ipozitate,drpturile banesti obtinute an instante amanate.an aceasta perioada avereafamiliei presedintelui a crescut inesplicabil de fabulos
ponta

#16510

2014-01-11 11:15

#16489: - Re: Re: Re:

decit la rusi !!!!


Musafir

#16511

2014-01-11 11:16

Situatia privind starea natiunii si in special privind realizarea actului de justitie in Romania se impune afi adusa la cunostinta intregii lumi moderne cu argumente caresa o faca inteleasa

Musafir

#16512 Re:

2014-01-11 11:16

#16434: -

EU MI-AM VANDUT IN 91 UN RINICHI, DECI SUNT PERSOANA CU HANDICAP. VREAU PENSIA CARE NU MI-AU DAT-O NICIODATA, ABUZIV, CA DOCTORU' NU VREA SA RECUNOASCA, CA AM HANDICAP CA N-AM AVUT BANI SA-I DAU SPAGA. (CU BANII DE PE RINICHI MI-AM LUAT MASINA DIN GERMANIA. ACU' E VECHE SI-AS VREA S-O VAND, DA N-AM BANI SA PLATESC TAXA DE TIMBRU, DECI AJUTATI-MA SA-MI IAU PENSIA SA POT VINDE MASINA SA AM CU CE PLATI TAXA DE TIMBRU

Fan Hitler

#16513

2014-01-11 11:17

Propun ca abuzurile sa le treaca oceanul Bombo...el se pricepe la transporturi la mare distanta si in siguranta...jos base

Musafir

#16514

2014-01-11 11:17


Sunt inginer.
Părerea-mi personală despre ceea ce este (în) România o voi exprima însă prin cuvintele înţelepţilor români, care au făcut istoria literară şi nu numai a acestei ţări.

Alexandru Vlahuţă (fragmente) :
„Minciuna stă cu regele la masă... Duc laolaltă cea mai bună casă.
De-atâtea griji e-mpresurat un rege! Atâtea-s de aflat! Și, se-nțelege, Scutarul lui nu poate fi oricine. Ce țară fericită, maiestate!... Se lăfăiește gureșa Minciună. Că numai Dumnezeu te-a pus cunună De-nțelepciune și de bunătate, Păstor acestui neam ce stă să piară”
P.S. A se “traduce” rege=Traian B[sescu

Dumitru C. Brătianu (diplomat și om politic român, fiul stolnicului Constantin Brătianu și fratele liberalului Ion C. Brătianu) se adresează cu următoarele cuvinte către compatrioţii săi :
În mai puţin de două luni aţi trăit mai mult de doi seculi. Voi, născuţi de ieri la viaţa libertăţii, aţi devenit învăţătorii lumii civilizate... Europa, uimită de înţelepciunea patriotismului vostru, a suspens cursul lucrărilor sale şi aşteaptă tot de la voi, de la voi singuri, astăzi poporul-Messia al întregei omeniri gemânde de durere şi palpitânde de speranţe... Nu simţiţi, fraţilor, nu simţiţi că dumnezeirea furnică în toată fiinţa voastră?" (Românul din 3 martie 1866,)
P.S. Demnitatea şi inteligenţa românului nu o poate “fura” nimeni



... Budai-Deleanu (n. 6 ianuarie 1760 sau 1763, Cigmău, comitatul Hunedoara - d. 24 august 1820, Liov) scriitor, filolog, lingvist, istoric şi jurist, corifeu al Şcolii Ardelene
Râuri dă lapte dulce pă vale
Curg acolo şi dă unt păraie,
Ţărmuri-s dă mămăligă moale,
Dă pogăci, dă pite şi mălaie!…
O, ce sântă şi bună tocmeală!
Mânci cât vrei şi bei făr’ ostăneală.
Colea vezi un şipot dă rachie,
Ici dă proaspătă mursă-un izvor,
Dincolea baltă dă vin te-îmbie,
Iară căuş, păhar sau urcior
Zăcând afli-îndată lângă tine,
Oricând chieful dă băut îţi vine.
Dealurile şi coastele toate
Sunt dă caş, dă brânză, dă slănină,
Iar’ munţii şi stânce gurguiate,
Tot dă zahăr, stafide, smochine!…
De pe ramurile dă copaci,
Spânzură covrigi, turte, colaci.
Gardurile-acolo-s împletite
Tot cu fripţi cârnăciori lungi, aioşi,
Cu plăcinte calde streşinite,
Iar’ în loc dă pari tot cârtaboşi;
Dară spetele, dragile mele,
Sunt la garduri în loc de proptele.
[Ţiganiada - Cântul IX]
P.S. România este bogată, frumoasă, are tot ce-i trebuie, numai discernământul să-şi aleagă conducătorii trebuie să nu-i lipsească.


Astăzi se potrivesc precum o mănuşă versurile lui Vasile Bob-Fabian-
Moldova la anul 1829 (fragment):

S-au întors maşina lumei, s-au întors cu capu-n gios
Şi merg toate dinpotrivă, anapoda şi pe dos,
Soarele d-acum răsare dimineaţa la apus
Şi apune despre sară cătră răsărit, în sus.
Apele, schimbându-şi cursul, dau să-ntoarcă înapoi
Ca să bată fără milă cu izvoarele război;
S-au smintit să vede firea lucrurilor ce la vale
Aflându-se din vecie, urmá pravilelor sale.
Ş-au schimbat se vede încă şi limbele graiul lor;
Că totuna va să zică di mă sui sau mă pogor.
Toate pân' acuma câte se părea cu neputinţă
Ieşind astăzi la ivală, vor putea ave credinţă;
Vreme multă n-a să treacă, ş-a ara plugul pe mare,
La uscat corăbierii nu s-or teme de-necare;
Ce-a să zic-atunci pescariul, când în ape curgătoare
Îi va prinde mreaja vulturi şi dihanii zburătoare;
Ce-a să zică vânătorul când, în loc de turturele……..,

Vasile Militaru
Bucură-te Ţară!...(fragment)
Cum vrei oare, scumpă Ţară,
Soarele dreptăţii sfinte pe-al tău cer să mai răsară,
Dacă toţi cei ce te fură, liberi petrecând, fac haz
Şi, când ceri să intre 'n ocnă, scuipă 'n bietul tău obraz?!
Oare, când vei pune mâna, Ţară scumpă, Ţară blândă,
În grumajii celor care vor ca Iuda să te vândă?
Celor cari într'una rod
Multul gliei tale rod, -
Câţiva hoţi înfipţi în ceafa unui biet întreg norod?...

Cu stimă pentru tot personalul Antenei 3, pentru promptitudinea şi acurateţea cu care transmit ştirile, şi nu în ultimul rând pentru iniţiativele avute, inclusiv a acestei petiţii „Abuzurile din România trec oceanul”.
Elena Medar

Musafir

#16515

2014-01-11 11:17

JOS JAVRA BASESCU !!!! HUOOOOOO !!!!

Basescule, da-ne banii inapoi. Asta nu e abuz de putere??!! Bai, javra, tu ai fost demis si noi iti platim inca salariul si milioanele pe care le cheltuieti aditional pe bauturi si plimbari aiurea tot din banii nostri
ESTI SI O JIGODIE TICALOASA! IMPUTITULE !!!

Musafir

#16516

2014-01-11 11:18

Jos Basescu !

Musafir

#16517 Din păcate avem şi idioţi ca tine! Marş la reeducare!

2014-01-11 11:19

Fan Hitler

#16518

2014-01-11 11:19

Eu nu inteleg de ce ne mai chinuim sa strangem atatea semnaturi. Mai bine punem mana de la mana si il angajam pe nea Tiriac. Am inteles ca are o trupa de comando care sigur nu il rateaza pe nea Base

Musafir

#16519

2014-01-11 11:19

Basescule, tu esti UN pericol public, tu esti o lepra pentru natiune !!!

JOS BORFASUL BASESCU !!!!!!

Musafir

#16520 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-11 11:19

#16502: Fan Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Eu nu am treaba cu Voiculescu.Deocamdata mie nu mi-a facut nimic.Voiculescu are fundatii de binefacere pentru tineri,da papa la atatia angajati si mi se pare corect  ca acestia sa tina cu el.Daca a gresit sa plateasca ,deocamdata nu este presedintele tarii.NU MA INTERESEAZA VOICULESCU:


Musafir

#16521

2014-01-11 11:20

NE-AM SATURAT DE REGIMUL LUI BASESCU

Musafir

#16522 Re:

2014-01-11 11:20

Strain in tara mea...

#16523 Desfiinţaţi România ! (Autor: Marian Nazat)

2014-01-11 11:20

Desfiinţaţi România !

Autor: Marian Nazat 16 Dec 2013 - 17:03

Desfiinţaţi România, netrebnicilor, nu vă mai prefaceţi că avem o ţară !
Nu ne mai minţiţi că România e un stat suveran şi nu ne mai chemaţi la vot !
Ce să alegem, o gaşcă de târâtoare la porţi străine?.
Nişte nevertebrate încolonate, cu căciulile în mână, la uşa ambasadelor stăpânitoare aici ?
De ce să ne amăgim că vă dăm puterea, când, de fapt, cei de afară o au şi o exercită după cum le vine cheful ?

Cheltuim degeaba bani şi energie, iluzionânu-ne aiurea că bătălia electorală va decide asupra destinului nostru.

Nouă ne-a rămas doar dreptul de a scoate din urnă numele slugilor, nu altceva.

Deşi, inşii ăştia - parlamentari şi miniştri, nu-l pomenesc pe preşedintele ilegitim - nu au identitate.

Şi-au abandonat-o voluntar, ca nu cumva să-şi supere şefii de la Bruxelles şi Washington.

Oameni fără chip şi stare civilă, nişte contururi amorfe şi confundabile unul cu altul, goale. Copii abjecte ale politicianului născocit de o Europă globalizată şi insensibilă la tradiţiile naţionale. Legile trebuie să aibă musai girul ocupanţilor, ca şi mărimea lefurilor, a pensiilor, nimic nu trece de ochiul lor satrapic. Ne-am vândut economia şi independenţa la ordinele cancelariilor euroatlantice, ne-am trimis aşijderea cetăţenii în pribegie să cerşească o firimitură de condiţie umană inferioară. Suntem monitorizaţi de ani de zile de parcă am fi infractori, ni se interpretează în toate felurile orice gest şi mişcare. Trădătorii s-au înmulţit şi circulă la vedere, unii sunt chiar formatori de opinie. Statul îi decorează şi-i saltă în grade şi ranguri, se bucură de onoruri şi privilegii. Se laudă cu relaţiile lor de dincolo de graniţe şi, din vocaţia delaţiunii, şi-au făcut piedestal. Schengen-ul este sperietoarea cu care ne ameninţă stăpânul, titulatura compromisului suprem. Intraţi în spaţiul nostru doar goi şi de-a buşilea, uitaţi că sunteţi români ! ni se repetă întruna. Şantajul politic e botezat corectitudine politică, iar de nu schimbăm legislaţia internă pe placul afaceriştilor străini, ioc investiţii ! Întreprinzătorii muscali ne-au furat la bucată metalurgia, dar nimeni nu le cere socoteală. Subminarea economiei naţionale şi spionajul sunt vini indigene. Procurorii români sunt preocupaţi să-i bage la zdup numai pe afaceriştii neaoşi. Ceilalţi sunt curaţi şi cinstiţi, americanii ne-au chevronizat şi bechtelizat de ni s-a dus buhul, dar ne predau lecţii de morală. Parlamentarii băştinaşi s-au sculat cu noaptea în cap şi s-au îmbulzit, spăşiţi, la un ataşat diplomatic, un ţâşti-bâşti trimis de peste Ocean să ne măsoare lipsa de demnitate. Au cearcăne pământii, de la nesomn, şi le tremură bărbăţia de frică. Vocea li s-a piţigăiat şi păşesc umil în salonul yankeului. Îi explică pierit că sunt puterea legiuitoare şi se scuză că nu l-au întrebat înainte, că nu i-au cerut permisiunea de a legifera. Gazda îi cercetează cu dispreţ şi mestecă arogant chewing-gum. Bleah, ce popor de lingăi ! îşi zice în gând individul care şi-a ataşat la carâmb România. E atâta scârbă în ochii ăstuia că abia se abţine să nu scuipe. America nu s-a învrednicit, de un an şi ceva, să-şi expedieze ambasadorul la Bucureşti, la ce bun ?, în colonie merge şi aghiotantul. Alţi câţiva diplomaţi s-au repezit la Palatul din Dealul Arsenalului să-i ia la refec pe aleşi, să-i iscodească faţă în faţă. Parlamentarii din republica vasală îşi pun cenuşă în cap, o ţin langa cu proasta comunicare şi promit că nu se va mai întâmpla. Îşi iau angajament să nu-şi mai necăjească supraveghetorii, ce vreţi ?, naivii şi-au imaginat că procedura de legiferare le aparţine lor, nu străinilor ! Năimitul de la Cotroceni râde cu gura lăbărţată şi hăhăie cu tâlc, are şi motive. Păi, nu le spune el mereu, useliştilor, să fie atenţi că altfel îi pârăşte Apusului ?! Ăştilalţi şi ei aidoma, nu se lasă, fiecare umblă cu turnătoriile pe afară. Aşa că desfiinţaţi, netrebnicilor, România, n-o mai batjocoriţi prin oficinele străinătăţii !

Turnul de observatie

#16524 Cei mai feroci stalinisti plang pe umarul memoriei victimelor nazismului!

2014-01-11 11:20

Un site basist - ziare.com, ne ofera cu maxima generozitate ingrijorarea Monicai Macovei cum ca Victor Ponta ar calca in picioare memoria victimelor nazismului. Cine spune asta, tocmai Monica Macovei - procuroarea stalinsta a defunctului regim Ceausescu si fiica a unui general de securitate? Am trait sa o vad si pe asta!
Doktor Ponta Victor si Viorel

#16525 Re: Re: vino la mine

2014-01-11 11:21

#16512: - Re:

si eu sunt doktor, al mai mare doktor, iti dau io bani dupa ce bag acciza la benzina si strang banii de la fraierii astia pestitionari !