Spunem NU noului proiect de lege al reorganizării rezidenţiatului

Adina Manole

#76 non-studentii la medicina ROG sa se ABTINA de la COMENTARII NEFONDATE !

2013-12-10 22:31

Stiu ca am intrat cam tarziu dar sunt intradevar consternata cum ajung persoane de la alte facultati inafara de medicina sa isi dea cu parerea,acestia neaflandu-se in cunostinta de cauza,nestiind ce inseamna sa dormi 4 ore pe noapte,uneori mai putin,sa inveti manuale nu 20 de pagini pentru un examen,sa alergi dintr-un capat in altul al bucurestiului ca sa ajungi la nu stiu ce stadiu la un anume spital,sa fii nevoit sa le telefonezi parintilor la sfarsit de saptamana ca nu mai ai bani si mai trebuie sa faci nu stiu cate xeroxuri caci o carte nu iti permiti si practic sa iti fie rusine ! Iar dupa toate astea sa te alegi cu un salariu mizer din care sa iti permiti sa platesti doar chiria ,poate nici atat.Nu fac medicina pentru bani ,dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma injosesc de dragul pasiunii si sa fiu mai prejos decat un alt medic din alta tara ! MERITAM RESPECT pentru ca "jobul "nostru presupune salvarea vietilor VOASTRE ,iar daca aici in Romania acel respect nu il mai avem eu spun sa plecam sa ni-l castigam in alta parte !


Musafir

#77

2014-01-10 12:04

daca va mai ramane acest tiran si hot la putere ,el ne va vinde si sperata k ata ne a mai ramas

Musafir

#78

2014-02-20 06:23

Nu este posibil sa dureze inca 2 ani facultatea de medicina si sa fie repartizati dupa medii, cand studenti invata f. mult si au salarii mizerabile, iar cei care fac facultati de 3 ani sunt platiti mai bine ca medicii.Nu mai vorbesc de atitudinea unor profesori si asistenti, care terorizeaza studentii medicinisti

Musafir

#80

2014-04-18 11:12

Nu are niciun rost aceasta reorganizare, imi doresc sa plec din tara si voi pleca oricum, si daca voi sta aici inca 2 ani in plus, iar asta nu va face statul roman sa-si ia banii inapoi, de fapt inca imi va mai da bani, pt ca imi va plati si salariu 2 ani de zile.

Musafir

#81 Re:

2014-04-18 11:22

#68: Diana Coman -

Problema ta, daca tu ai vrut sa te auto-limitezi si sa fii doar un medic de familie, si cu un rezidentiat facut la FF...Poate altii isi doresc mai mult de la viata, isi doresc o anumita specialitate , un rezidentiat si nu sa piarda vremea cu trunchiuri comune si in care sa isi bata statul joc de ei dpdv financiar. Statul roman merita sa plece toti medicii din aceasta tara, la cum ii trateaza! Rusine!!


Musafir

#82

2014-04-18 11:24

DEMISIA, ARAFAT!!!
anonim

#83 vorbe dulci vs hula

2014-08-20 08:44

#82: -  

 dați-vă demisia don arafat mai lăsați și pe alții că ați supt destul sudoarea tarii asteia care nici macar nu e a dvs. nu va mai rugati sa fie catastrofe la noi si mai cautati fraieri care au obligatii fata de dvs. e romaneste?

WW

#84

2014-10-08 17:36

Sincere felicitari ! Daca tot vreti sa ne furati ani din viata atunci mergem in alta tara fara sa ne mai gandim de doua ori, macar acolo , dupa atata chin, avem in final un salariu care sa conteze.

Rezi

#85

2014-11-11 13:23

se mai aude ceva despre schimbarea rezidențiatului??? Eu nu am gasit nimic 


Musafir

#86

2014-11-11 14:07

Lasati rezidentiatul in pace, mai bine ati face in asa fel incat sa nu se mai dea separat pe centre universitare. Sa dam toti in acelasi loc! Asta ar fi o masura buna!

Musafir

#87

2014-12-08 17:58

Se schimba regulile jocului in minutul 89. Doar la noi in tara e posibil asa ceva.

Musafir

#88

2014-12-09 05:50

Sper sa fie bine
AAAAA

#89

2014-12-09 09:13

 Sistemul de rezidentiat trebuie schimbat ........in frunte cu tot MS si cu cei care se ocupa de structura grilelor .....nici sa faca grile corecte nu sunt in stare pentru un examen al vietii pana la urma.....asta denota cat de mult le pasa......Ne au aruncat o carte vai de capul ei,cu sute de greseli,cu o logica inexistenta.......iar la minunatul examen te trezesti k se contrazic cu cartea si culmea tot tu esti vinovat si tot tie ti se scade din  punctaj......Nu este minunat?!!!Nici cu stagiatura nu este normal,dar nici cu rahatul de ECN....De aia dr din romania sunt praf majoritatea,pentru k putini prind ce le place,restul ce apuca .....Sa faca naiba cumva ca fiecare dintre noi sa luptam pentru ceea ce ne place si ce ne dorim........

AAAAA

#90

2014-12-09 09:16

Si cu subiectele diferite din centre alta tampenie.......asta trebuie sa fie un examen cu subiecte unice,ca sa fie corect fata de toata lumea.....dar din pacate traim in Romania!!!!!


Musafir

#91

2014-12-18 10:40

Se pare ca aceasta lege e doar un mod de a-i alunga pe absolvenţi, ca să aduceţi medici de alte naţii.... Aşa vor pleca şi mai mulţi tineri în alte ţări unde pot face rezidenţiat pe ce le place şi unde chiar pot să înveţe meserie şi sînt trataţi cu respect.