DA cardului de sanatate ! NU distribuirii ! NU inscriptionarii !


Musafir

#1

2013-07-17 16:14

.

Musafir

#2

2013-07-17 16:41

Medicii de familie vor folosi cardul de sanatate la fel ca toti cei din sistemul medical, dar sa nu confundam serviciile medicale pe care le prestam cu o munca care ne descalifica ; nu vom distribui sau inscriptiona carduri : SUNTEM MEDICI si vrem sa ne facem meseria de medic !

Musafir

#3

2013-07-17 17:26

doresc din toata inima folosirea cardului de sanatate deoarece aduce multe avantaje atat pacientului cat si profesionistilor din sistem.
distribuirea lui prin medicii de familie ar fi o desconsiderare fatisa a medicului ca profesionist si totodata un semnal de alarma pentru societate-avem doar heirupisti si profitori politici care nu sunt sau nu vor sa fie consiliati de profesionostii sistemului sanitar

Musafir

#4

2013-07-17 18:05

Trebuie sa avem pe cineva care sa faca aceasta treaba la cabinet si care trebuie platit.In niciun caz nu poate face asta medicul sau asistenta.

Musafir

#5

2013-07-17 19:22

NU este normal ca un medic de famlie si asa sufocat de atata birocratie sa mai faca si aceasta activitate care ar putea fi facuta de un simplu functionar. Nu ne permitem secretar care sa ne ajute la sarcinile noastre care nu tin de profesia de medic, si sunt din ce in ce mai multe, iar asistentele noastre sunt suprasolicitate de activitati.

Musafir

#6

2013-07-17 19:25

Eu nu cred ca existenta acestui card de asigurari, pentru ca asta este, util doar pentru a permite servicii de sanatate in regim de asigurari, deci fara nicio relatie cu activitatea medicala, are vreo importanta pentru asigurat sau furnizorul de servicii de sanatate in activitatea sa medicala. Acest card este instrumentul asigurarilor si numai al lor. Prin el se controleaza daca bolnavul este cuprins in sistemul de asigurari, daca furnizorul respecta constrangerile privind serviciile contractae cu asiguratorul de sanatate, in cazul nostru CNAS. Este evident ca oricat am dori sa fim "delicati", este un instrument de constrangere, de limitatre a accesabilitatii oamenilor bolnavi spre furnizorii de servicii, iar acestia, la randul lor, sunt "modulati" in activitate in raport cu o serie de cerinte ale asiguratorului, o multime de-a dreptul aberante. Acesta este motivul pentru care eu cred ca acest card, mai mult rau, nu ar trebui pus in circulatie.
Mai cred ca ideea ca acest card sa fie gestionat de catre medicii de familie este o aberatie a gandirii unui personaj ajuns intamplaor intr-o pozitie de decizie.
Si nu in ultimul rand cred, ca daca vreun medic de familie accepta sa devina instrumentul propriei sale torturi profesionale, este demn de dispretul si mila colegilor sai

Musafir

#7

2013-07-17 20:00

Niciunde in lume,medicii nu au distribuit cardul de sanatate.Niciunde in lume,pe cardul de sanatate nu sunt inscriptionate informatii medicale.
Presiunile decidentilor au depasit orice limita.Este inadmisibil!
Va urez mult succes!Sa fiti invingatori!

Musafir

#8

2013-07-17 21:24

Sunt de acord cu cele scrise in petitie>Am ajuns sa fim stresati de toata aceasta birocratie,care se pare ca nu are limite.

Musafir

#9

2013-07-17 21:46

Nu fac comentarii!

Musafir

#10

2013-07-17 21:55

In toate tarile civilizate, spre care se pare ca demult nu mai tindem, cardul de asigurat valideaza calitatea de asigurat si tipul asigurarii medicale spre a se sti la un moment dat ce tip de servicii medicale se pot oferi pacientului.
La noi, pentru ca ne place sa fim originali, cardul va valida prezenta pacientului intr-un cabinet medical oarecare, intro unitate sanitara oarecare...........adica medicii nu vor mai putea "fura" servicii medicale.....pai atunci nu este firesc ca maria sa CARDUL sa fie distribuit de cei ce nu sunt in stare sa puna ordine in sistem?

Musafir

#11

2013-07-18 04:10

Suntem medici si oferim servicii medicale populatiei.
NU suntem nici postasi nici functionari ai CNAS din acest motiv nu dorim sa distribuim cardul de sanatate.

Musafir

#12

2013-07-18 06:37

ORICUM AVEM PREA PUTINI DOCTORI,DACA II FACEM SECRETARI SUNTEM TERMINATI...

Musafir

#13

2013-07-18 06:41

da cardului nu inscriptionarii. nu distribuirii

Musafir

#14

2013-07-18 06:49

casa asigurari si ministerul mai doresc sa profesam ca medicii sau ne transforma in functionari publici?ce se intimpla in celelalte tari din europa?medicul e respectat de intreaga societate.

Musafir

#15

2013-07-18 07:13

DA cardului de sanatate !
Dorim ca medicul de familie sa acorde cat mai mult timp relatiei cu pacientul si nu activitatii birocratice ce excede activitatii medicale!

Musafir

#16

2013-07-18 07:49

din toata inima sunt de acord cu tot ce este semnalat.

Musafir

#17

2013-07-18 08:16

da cardului,nu inscriptionarii,nu distribuirii de catre medicul de familie....
sunt destui funnctionari care nu stiu pentru ce ia un salariu lunar....stiu sa plece acasa dupa 4 ore 'de munca' pentru ca s-au plictisit

Musafir

#18

2013-07-18 11:23

nu avem timp si pt altceva, nu suntem postasi

Musafir

#19

2013-07-18 11:43

Candva medicii erau medici.Acum medicii tind sa devina orice altceva, sugrumati de legi aberante, prost platiti sau mai rau ca in cazul de fata fortati sa faca treaba altora, treaba ce nu are nimic in comun cu medicina , complet inutila si fara finalitate, o munca absurda pentru orice medic care vrea sa consulte si sa trateze oameni, nu sa scrie aberatii pe carduri de plastic colorate.

Musafir

#20

2013-07-18 11:58

Medicii au alta treaba.

Musafir

#21

2013-07-18 12:57

dorim sa facem medicina ,nu sciptologie .caci si asaavem destula .lasati-ne sa ne facem meseria pentru care am invatat o viata .
Musafir special

#22

2013-07-18 14:29

Si ce daca nu vom avea timp de consultatii?poate nici nu sunt dorite de sistem!Se face o economie:noua nu ni se platesc consultatii,pacientilor nu li se deconteaza medicamente,poate unii dintre ei (in principal batrani si bolnavi) au bunul simt si o sterg din lumea asta (dar sa nu uite sa-si ia si cardul!)si asa mai eliberam sistemul de niste mancatori de fonduri...Se realizeaza planul la iesirea naturala din sistem...Da', parca nu-i bine,ca vine un an electoral!...si...electori suntem si noi,medicii de familie,dar si ei,pacientii...

Musafir

#23

2013-07-18 16:01

Dorim sa facem medicina si nu munca de birou

Musafir

#24

2013-07-18 18:32

Informatizarea nu inseamna neglijarea profesiei medicale. Suntem sufocati de acte birocratice si administrative. Nu vom distribui cardul, dar il vom folosi, cand va exista.

Musafir

#25

2013-07-18 18:38

Distribui card doar cu conditia sa incasez eu impozitul de la fiecare viitor posesor si retin la sursa 5,5%. Doar asa ar avea sanatatea bani!