Deblocarea finanțării programelor Idei, RU și Parteneriate


Musafir

#26

2013-04-09 11:33

Eu unul daca nu va incepe finantarea proiectului o sa-i dau in judecata si o sa le cer daune morale. Cuantumul acestor daune nu vor fi de 1 leu ci de cat era proiectul.

Musafir

#27

2013-04-09 14:29

Nu pot spune public ce am acum in minte . Toate "cele bune " pentru Victoras
Alege numele de user

#28 Subiect

2013-04-09 17:26

Cum poate fi calificata declaratia recenta a primului ministru legata de "plecarea creierelor" din Romania, in conditiile in care cercetatorilor li se reduc bugetele proiectelor cu 60 % sau nu primesc raspuns la proiectele selectate si declarate castigatoare ? Fie cinism, fie necunoastere a realitatii.

Problema principala ramane insa gradul redus de reactie a comunitatii stiintifice din Romania: sunt prea multi cercetatori, profesori, academicieni, etc. care se complac in tacere. In aceste conditii, ar trebui sa existe o dorinta mai mare de asociere a cercetatorilor.

Altfel spus, avem nevoie de o asociatie a cercetatorilor care sa reactioneze rapid la erorile guvernantilor. Ad Astra sau alta asociatie trebuie sa ne reprezinte interesele si sa se deschida catre comunitatea stiintifica romaneasca.
Silviu

#29 Hotii

2013-04-09 20:29

trebuie sa aiba si ei de unde sa fure...
http://www.youtube.com/watch?v=WlU6e-INad8
oricum sunt putini cercetatori si nu conteaza la voturi, de protestat nu prea protesteaza, asa ca de ce sa se streseze ?

Anonymous

#30 Scrisoare deschisa privind subfinantarea cercetarii

2013-04-10 07:23

Gabriela Negroiu

#31

2013-04-10 12:04

Propun sa mergem in audienta la forurile care au decis aceasta pentru a ni se explica care sunt motivele taierilor, a felului cum acestea s-au decis, cine a decis acestea (putin probabil ca ministrul de unul singur). Vrem sa stim componenta comisiei/comisiilor care au votat aceste decizii. Sau in ce cadru oficial s-a luat aceasta decizie.

Dece la Idei si Parteneriate se taie si la Tinere sperante nu. Care este logica ca ceilalti cercetatori sa mai participe la aceste competitii. Anul viitor cand cei care iau decizii vor avea granturi la Idei vor taia de la Tineri si tot asa???

Daca situatia cere taiere trebuie argumentat dece in acest mod.
musafir

#32 Competitia 2012

2013-04-10 12:14

Ce se intampla cu proiectele depuse in competitia 2012? Vor fi finantate sau se va renunta complet la competitie.....aceasta intarziere pare a fi o premiera pentru CNCS. Mi se pare penibil si jignitor sa fim purtati cu vorba in felul acesta.

Musafir

#33 cercetare

2013-04-10 14:34

Nu înțeleg un lucru: dacă a fost semnat lista propusă pentru finanțare din cadrul competițiilor din programele Resurse umane și Idei 2012 pe data de 7 decembrie 2012, de ce nu s-a publicat lista pe site ul UEFISCDI. Oare s-a știut de atunci de subfințare și cu rea credință s-a amânat agonia cercetătorilor care așteptau aceste rezultate? Dorim să se facă publice urgent lista spre finanțare semnat în data de 7 decembrie 2012!!!!!!!!!!!!!.....nemodificate!!!!!

Musafir

#34

2013-04-10 14:43

Situatia acestor taieri din cercetarea romaneasca arata cat de putin cei ce dirijeaza aceste remanieri inteleg modul cum se face cercetarea. Taieri masive s-au facut si-n 2008 si 2009 si lipsa de actiune solidara a cercetatorilor din Romania atunci a dus la acestea de acum.
Va rog sa fim solidari cu totii cu ac. actiune

Musafir

#35 competitie 2012

2013-04-10 15:15

Imi este foarte neclar de ce dureaza atat...au afisat deschiderea financiara pt anul 2013, de ce nu afiseaza si proiectele din competitia 2012....nu vor debuta in 2013...probabil asta e motivul....
Este inuman sa lasi niste oameni sa astepte atat....nu cred ca aceasta intarziere poate fi logic justificata. Deja mi se pare bataie de joc lansarea unei noi competitii....de ce am participa, nu a fost finalizata precedenta (chiar daca e vb de resurse umane si nu parteneriate)

Musafir

#36

2013-04-10 15:43

Este interesant ca acum s-au lansat noi competitii, in care proiectele pot avea bugete de pana la 500.000 euro, vezi : http://uefiscdi.gov.ro/articole/2992/Proiecte-colaborative-de-cercetare-aplicativa.html

In conditiile acestea, un posibil raspuns pentru faptul ca se taie finantarile si nu se dau raspunsuri la proiectele aprobate anul trecut este dorinta de a se dirija banii catre alte programe, in speta programe PARTENERIATE, care, si acum devine interesant, nu sunt evaluate de CNCS, respectiv de experti straini.

Alftel spus, de ce s-a desfintam o "institutie" cand putem s-o ocolim pur si simplu (a se cite subfinanta), fara scandal national si international.

Musafir

#37

2013-04-10 15:56

Ati avut curajul sa afisati rezultatele la competitia Resurse umane,mare rusine, la cea de Idei 2012 vi s-a blocat calculatoarele????

Musafir

#38

2013-04-10 16:16

Acesta este lista proiectelor spre finantare semnat la data de 7 decembrie 2012???

Musafir

#39 Re:

2013-04-10 16:17

#38: -

Sunt sigur ca nu...


Musafir

#40

2013-04-10 16:33

Stimati colegi! Ce mai asteptam, sa fim calcati in picioare de niste nemernici,care vreau sa ne alunge din tara noastra? De ce nu tragem la raspundere cei vinovati pentru situatia grea a cercetarii? Unde sunt reprezentantii nostrii? Daca nici acum nu suntem in stare sa ne adunam fortele, atunci am primit ce meritam.

Musafir

#41

2013-04-10 17:23

Contractarea proiectelor PCE - Competitia 2012 se va realiza la inceputul semestrului II al anului 2013....asa apare pe site ul UEFISCDI. Dar sa afisati macar lista proiectelor ce vor fi finantate, ca ceilalti sa luam bagajele din timp si sa ne intoarcem acolo, unde chiar daca am fost departe de familie, am fost apreciati si respectati.

Musafir

#42

2013-04-10 22:08

Este derizoriu si rusinos tratamentul pe care il aplica cercetarii guvernul Romaniei.

Musafir

#43

2013-04-11 13:07

Razbunarea plagiatorilor si a celor 7 milioane de idioti care cred ca cercetarea este desene animate...

Musafir

#44

2013-04-11 18:43

Ceea ce se intampla cu proiectele de cercetare in Romania este dramatic. Daca vreau sa raman in tara mea si sa fac treaba buna, nu pot, pentru ca nu ma lasa Ponta.

Musafir

#46

2013-04-12 15:11

As dori sa ma intorc in tara asa ca va rog sa dati drumul la competitii, numai asa putem ridica cercetarea din romania
Cristina

#47 Cristina

2013-04-18 19:11

M-am uitat si eu pe lista celor care au semnat petitia si m-am intristat caci in dreptul multora apare
* Semnatarul a decis sa nu afișeze numele pe internet.
Cu atitudinea asta nu are cum sa se chimbe ceva in tara asta...mi se pare ca intr-un comentariu nu e relevant numele pt public, dar cand cineva semneaza o petitie e absurd ca numele sa fie ascuns...petitia respectiva nu are cum sa fie credibila!

Musafir

#48

2013-04-22 00:24

Nu s-a dat nici un semn?? Eu deja sunt la capatul rabdarilor. Astept din noiembrie lista de proiecte propuse spre finantare, plin de datorii, iar acum aflu ca o parte din buget a disparut arbitrar!! Normal ca am picat la limita... Daca nu se rezolva nimic curand, sunt dispus sa intru in greva foamei. M-am saturat ca aceia de la putere sa-si bata joc de noi!