Abrogare TVA LA INCASARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abrogare TVA LA INCASARE


Musafir

#76

2013-03-21 13:18

la firme mici care si-au negociat termene de plata cu furnizorii si clientii achita practic imediat s-a creat un mare decalaj in plata tva , ajungand in impas din punt de vedere alichiditatilor pentru plata tva .Desi au avut intrari de tva nu au putut sa le deduca , nici macar in cazul in care colaborau cu societati fara sist.tva la incasare, desi acest tva a fost colectat si declarat la stat. Concluzia mea este ca statul a colectat un tva pentru care nu a dat drept de deducere pentru aceiasi perioada creind astfel un flux de numerar pozitiv catre buget , dar negativ catre contribuabil si cu influenta de asemenea negativa in economie

Musafir

#77

2013-06-18 07:18

Reprezint o firma care nu este in sistemul de TVA la incasare. Am fost fortuiti de activitate si de segmentul de piata pe care activam sa achizitionam marfa de la firme cu TVA la incasare, la termen cca 90 zile. Nu deducem TVA , colectam la facturare, incasam de la clienti la 90 zile si uite-asa noi creditam statul cu tot TVA -ul din intregul lant , pana cand vom achita si noi furnizorii. Dar nu degeaba avem contracte cu termene la plata. Si in loc sa ajungem sa achitam furnizorii, nu dovedim de la o luna la alta sa achitam un TVA pe care nu l-am incasat dar nici nu l-am dedus. Unde e beneficiul pentru TVA la incasare? Cel putin sa fie lasata libertatea de a alege sa fim sau nu cu TVA la incasare.

Musafir

#78

2013-11-04 14:52

Introducerea tva-ului la incasare nu este o masura care sa ajute agentii economici.

Musafir

#80

2014-03-13 11:36

CONFIRM. PENTRU ABROGARE TVA LA INCASARE