SUNTETI DE ACORD CU GRATIEREA DETINUTILOR?

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SUNTETI DE ACORD CU GRATIEREA DETINUTILOR?


Musafir

#1

2012-12-08 18:37

doresc gratierea,cat mai repede,deoarece avem o justitie bazata pe coruptie si mafie,nu e corect,oameni nevinovati umplu inchisorile si adevaratii criminali si hoti sunt liberi,daca nu ai bani sa umpli buzunarele judecatorilor si procurorilor ai toate sansele sa-ti traiesti viata dincolo de gratii pte.fapte minore care in alte tari se pot face prin munca in folosul comunitatii sau amenda,asa ca as vrea sa se faca dreptate cat mai repede.

Musafir

#2

2012-12-09 08:48

Scrie un comentariu...
Nu mă opun graţierii; dar dacă se face lucrul acesta ar trebui ca legile să fie incredibil de drastice. Sunt mulţi oameni violenţi liberi. Ce s-ar face dacă s-ar elibera sh cei care să fi în puşcării?
Sunt "pentru" ca violatorii, tâlharii, criminalii şi toţi care au folosit vreodată violenţa sau ameninţare pt oameni, să fie închişi pe viaţa. România trebuie să scape odată pt totdeauna de aceşti zişi oameni. Dar nu se face aceasta pt că ştim cu toţii că şi justiţia poate fi coruptă.

Musafir

#3 de acod cu gratierea

2012-12-14 11:23

sant de acord pentru ca in puscarii sant foare multe persoane pentru o gaina si cei cu milioane de euro dupa 24 de oresant afara(cei care nu au decatat destul si sant atentionati).puscarie fac numai saracii chiar si fara prejudiciu

Musafir

#4

2013-02-12 11:08

aprobati mai repede gratierea sa stiti ca sunt foarte multi tineri nevinovati

Musafir

#5 Re:

2013-02-12 11:11


Musafir

#6 Re:

2013-02-12 11:12

#1: -

sunt de acord cu gratierea cat mai repede

robert nagy si olimpia

#7

2013-03-03 16:40

cate comentarii sa mai facem faceti ceva bun si cat mai repede pt amaratii din jilava care stau degeaba acolo sunt foarte de acord cu gratierea dar sa se miste mai repede guvernantii astia
ca nimic nu face pana la sfarsit si bine
cata

#8

2013-03-28 22:09

Da sunt de acord cu gratierea

Musafir

#9

2013-05-26 10:01

La 1 iunie nu mai sunt bani de la buget pt. detinuti, dupa informatiile primite prin TV. Cum vor supravietui acesti oameni care nu au fost condamnati la infometare? Ar fi o grozavie de care Romania a fost straina .Nu permteti asa ceva nici pt. animale!Faceti un cadou si copiilor lor de 1 iunie, poate mult mai pretios decat cadoul pentru ceilalti copii !
musafir

#10

2013-05-26 10:05

Sunt total de acord cu amnistia si gratierea.
dan

#11

2013-05-26 10:07

semnez petitia
matei

#12

2013-05-26 10:09

vreau sa vina mama acasa de ziua copilului ! matei, 8 ani!
Jeana

#13

2013-05-26 10:10

Si eu vreau, pt. matei.DA, si pt. alti copii.
elena

#14 DA

2013-05-26 10:14

Poate vei primi acest cadou de ziua copilului 2o13 ! Crede in Dumnezeu sa lumineze pe cei MARI!

Musafir

#15

2013-06-10 09:25

sa va iau familiile in pula de hoti ce sunteti

Musafir

#16

2013-06-17 10:15

toti gresesc,insa fiecare merita a doua sansa
liber

#17

2013-07-05 21:46

pentru detinuti sunt mii de camere de supravegherecare care ai urmaresc, dar pentru cei care lucreaza acolo si fura tot ce se poate fura din puscarii nu se face nimic
liber

#18

2013-07-05 22:08

am fost anchis pntru un scandal, la puscarie am muncit ca sa ies mai repede, am avut ocazia sa lucrez pentru stabi, dar nu am lucrat...esti folosit ca sclav, ar fi bine daca anp agantia nationala a penitenciarelor sar desfinta, atunci angajati puscariilor ''nu toti''nu ar mai putea sa fure tot ce se poate fura.,coruptia din penitenciare ar disparea, se chieltuie bani cu detinuti....ce bani... care bani, conditiile sun inumane si multi nu au ce cauta acolo,angajati iau carnea de la bucatarie si fac gratare si chiefuri pentru ei, mancarea care vine cu ghiumul este bataie de joc, ciorba este apa chioara sau viermi in varza si orez, stai 30 de detinuti pe camera de 40 metri ,magazinul din fiecare penitenciar are adaos la vanzare de te speri dar pe ei nu ai controleaza nimeni, daca ai bani o duci bine daca nu....de partea medicala...mori cu zile.
liber

#19

2013-07-05 22:15

gratiere trebuie, obligatoriu, dar....nu pentru toti, sunt acolo care nici nu ar trebui sa mai iese niciodata, sunt uni care asi povestesc crimele....problema este alta, au luat anii putini cu bani multi, iar prin testele psihologice care trec, sunt egale cu zero.

Musafir

#20 Re: nicoleta

2013-07-24 14:27

#1: -

corect in anglia pedeapsa se face prin munca in folosul comunitati sau la domiciiliu cu bratara pe cand la noi pe unde mai pui ca mai ai si copil si cade sotu la puscarie si cresti copilu fara tata dumnezeu stie cati ani .va rugam din suflet faceti ceva macar pt famili .MIE MIA ZIS LA TREBUNAL IN SALA DE JUDECATA SA VIN CU ACTE PRECUM CA AM UN COPIL CU SOTU MEU INCHIS SI SAR PUTEA SA AI MAI SCADA DIN PEDEAPSA DAR CULME CA EL ERA ARESTAT DE VRO CATEVA LUNI CAND AM NASCUT EU SI IA DOVADA DE UNDE NUI .DATI O DATA GRATIEREA AI VA RUGAM DIN SUFLET


Musafir

#21 daa

2013-08-15 20:24

sunt de acord cu gratierea

Musafir

#22

2013-09-27 07:27

sunt de acord cu gratierea dar la urmatoarea incalcare a legii masurile sa fie mai drastice deoarece nu putem da n.. sanse celor care nu vreau sa inteleaga ca trebuie respectate legile tarii .
Luca

#23 Da

2013-10-22 06:41

Este nevoie.sunt f multe persoane nevinovate!!!!!!
BABA OARBA

#24 ESTE MOMENTUL UNEI AMNISTII REALE DUPA 24 DE ANI DE LA REVOLUTIE

2013-10-29 13:24

Stimati cititori, cred ca este timpul sa fie oferita o amnistie/gratiere dupa multi ani care nu a mai fost oferita o astfel de instutitie. Insa noi romanii, suntem salbatici, indiferenti, nu conteaza ca cei de dupa gratii sunt semenii nostrii si intr-o buna zi se vor intoarce si fara amnistie/gratiere insa va trebui sa-i integram. Cum vom face asta....daca suntem atat de nepasatori....ne place varsarea de sange...razbunarea...si indiferenta...?? Asa sunt facuti romanii....rafuieli politice....personale....sau doar intamplari nefericite. Cat priveste la pedepsele fara violenta....suntem uimiti sa vedem ce usor le dau unora ani grei de temnita   4-5-6-8 ani....!! Mai ceva ca fostii tortionari. Insa cred ca ne place asta....suntem satisfacuti sa vedem pedepse cat mai mari.... de parca am traii ca si ciorile 150 de ani....!!! (si nu mai conteaza 3-5-8 ani de pedeapsa) Insa in alte tari, in lumea civilizata, infractiuni non-violente ...daca se pedepsesc cu 6 luni sau 1 an.....de cele mai multe sunt amenzi.

Insa in alte tari, in lumea civilizata, infractiuni non-violente ...daca se pedepsesc cu 6 luni sau 1 an.....de cele mai multe ori sunt cu amenzi....! (Nu sunt de acord cu crimele...cu violurile....cu rapirile....dar in rest ii inteleg pe toti...ca sunt simple greseli) Chiar aceste fapte cu caracter ireprobabil, de cele mai multe ori sunt savarsite din motive lesne de inteles....si anume, nivelul sarac de trai al populatie Romaniei, uneori lipsa de educatie...sau in unele cazuri foamea de maine te conduce la fapte negandite. Nu este scuzabil toate acestea sa le faci....insa nu este scuzabil nici  societatea care este amorfa...letargica...impotenta....si care in loc sa se ocupe de bunastarea populatiei asa cum este prevazut in Constitutie, acesta (SOCIETATEA) este indiferenta...saraceste populatia...infometeaza...nu asigura ziua de maine... nu ofera nivelul de trai minim...nu ofera nimic tinerilor...niciun viitor si totusi parca se complace sa-si tortureze cetatenii care ajung sa faca fortuiti unele fapte impinsi de foame....sau saracie....

si totusi parca se complace sa-si tortureze cetatenii care ajung sa faca fortuiti unele fapte cu caracter reprobabil... stiind ca ii vor duce pentru cativa ani dupa gratii....ca sa castige (sau sa fure) si institutiile de reeducare care afirma ca fac ceva pentru acestia. (In realitatea nu se face nimic bun pentru cei care sunt ascunsi temporar dupa gratii....acestia revin in societate si probabil ca devin mult mai vicleni) Oameni buni....draga SOCIETATE.... faceti ceva bun pentru viitorul tarii.... pentru oamenii ai acestei societati...oferiti  locuri de munca... un nivel de trai mai ridicat.....si toate acestea nu se vor mai intampla daca va ocupati de semenii vostrii.  DA...EU DESIGUR SUNT DE ACORD CU AMNISTIE SAU GRATIERE.....DAR SOCIETATEA ESTE OBLIGATA SA OFERE MULT MAI MULT CETATENILOR....CA SA NU MAI CADA NIMENI IN PACAT.  Sincer nu cred ca se va da nicio gratiere sau amnistie... sunt doar simple vorbe.... de mai mult de 12 ani.... se tot spune ca se va da.... insa nimic....totul sunt povesti....si sperante.....ca sa nu mori mai repede  decat este normal. Zeci de ani detinutii au trait cu speranta.....fiind mintiti ca va fi o "mare amnistie/gratiere"  ..... in realitate doar simple povesti de alinare temporara al detinutului....! 

La fel s-a intamplat si cu Noul Codul Penal....din 2004 ce trebuia sa intre in vigoare si tot a fost amanat ani la rand....si se pare ca va mai fi....chiar si prezenta forma a noului Cod Penal 2013-2014, care se spune ca va intra in Feb 2014...poate fi o simpla poveste sperata de multi....pentru ca au mai fost astfel de momente....si amanari...depinde ce \"jocuri sunt la Palate\" O sa vedem ....si o sa traim... Sincer nu cred ca va exista nicio Amnistie si Gratiere.  Nu vor sa o dea... pentru ca altfel cum se mai santajeaza domniile lor din parlament.....VOM VEDEA....!  MULT SUCCES CELOR CARE AU PROPUS AMNISTIE/GRATIERE....INSA SE PARE CA VA FI O MARE MINCIUNA SI DIN PARTEA INITIATORILOR...PENTRU CA NU AU NICIO SUSTINERE.  SINCER ESTE O MARE AFACERE PENTRU INSTITUTIILE DE DETINERE SI AR PIERDE MULT STATUL DACA AR AMINISTIA...DEOARECE VOR RAMANE SOMERI ADMINISTRATIA PENITENCIARELOR.... (unde se mai spala ceva bani) .... SI NU CRED CA VOIESTE NIMENI ASA CEVA SA RAMANA FARA OBIECT DE ACTIVITATE TOCMAI ADMINISTRATIA PENITENCIARELOR. TREBUIE SA FURE SI CEI DE LA ADM. PENITENCIARELOR DE PE URMA DETINUTILOR. SINCER ESTE O MARE AFACERE PENTRU STAT...SA AIBA CATI MAI MULTI DETINUTI PE BANDA RULANTA CA SA-SI JUSTIFICE CERERILE DE MARIRE DE BUGET PENTRU ADMINISTRATIA PENITENCIARELOR. ASTA ESTE REALITATEA....TRAGICA SI DUREROASA....!!! SE FURA PESTE TOT.


Musafir

#25

2013-11-26 18:31

sunt de acord cu gratierea