Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:16


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:17


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:17


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:17


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:17


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:17


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:20


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:21



Musafir

#7384 Re: JAFDREB

2013-09-19 10:26

#7383: DASXW - JAFDREB

sa mori tu !!!???

Clar

#7385 Corect

2013-09-19 10:26

Anunturile vor continua pana cand vor disparea toate injuriile si denigrarile de pe site, nume de persoane, oameni care nu au treaba cu functii sau viata publica etc. etc.

Speram sa inteleaga autorul petitiei si sustinatorii dumnealui, de-aia repetam acel mesaj.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:31


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:36


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:39


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 10:40


IPU atunci i-am condamnat pe toti la moarte

#7390

2013-09-19 11:00

Astia care scrie-ti mesajele astea repetate la infinit denota cata minte aveti si vreti sa va creada lumea ,ba nenorocitilor incepe sa va fie frica ,iar creerele voastre stricate nu va ajuta decat repetand ca mainutele aceleasi mesaje, deci nu mai aveti ce sa spuneti oamenilor,ce mincini ca sa-i aburiti in continoare.
Virgil Luncean

#7391 Re: Corect

2013-09-19 11:24

#7385: Clar - Corect

Mai baiete, nu stiu cine esti, cei de pe forum te apeleaza ca fiind ochelarica, eugen patru, ghioca si mai stiu eu cum. Eu nu te cunosc, insa daca vezi ca nu esti agreat pe forumul asta si primesti fel si fel de injurii mai mult sau mai putin indreptatite, fii tu macar mai istet si retrage-te. Nu mai posta la nesfarsit acelasi mesaj. Eu intru pentru a mai afla ceva noutati legate de situatia Oltchimului si observ ca 90% din ultimele mesaje sunt postate de tine.

Tine cont de rugamintea mea, om in varsta si da tu dovada de mai mult bun simt decat ceilalti!

Daca nu o faci, voi intelege cu regret ca ai acelasi caractez josnic precum cei cu care te certi.

Respectele mele. Virgil Luncean


Musafir

#7392

2013-09-19 12:17

Domnul Luncean, haideti sa presupunem ca eu, X, Y sau Z care oi fii eu incep sa scriu despre dvoastra ca ati lucrat in Oltchim, ati furat cat ati putut de acolo, sunteti tigan si sotia dvaostra piranda, nesimtit, prost, mintiti oamenii, sunteti retardat si din cauza dvoastra oamenii nu-si iau salariile si, mai mult de atat sunteti omul rusilor care vor sa ne cumpere si il pupati in fund pe Basescu.

Ce ziceti? E corect?

Cu respect, no offense!


Musafir

#7393 Foştii angajaţi de la Oltchim îşi caută dreptatea în instanţa Citeste mai mult: adev.ro/mtddra

2013-09-19 12:21

http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2013/08/13/520a2af4c7b855ff56d2f10...

Nemulţumiţi că nu şi-au primit banii pentru concediul de odihnă neefectuat, foştii angajaţi ai Oltchim au depus reclamaţii la ITM. În plus, aceştia se vor adresa şi instanţei de judecată pentru că nu şi-au primit salariile compensatorii potrivit Ordonanţei 116 privind protecţia socială de care beneficiază persoanele afectate de disponibilizări colective. O parte din angajaţii concediaţi au făcut plângeri la ITM şi în luna iunie. În aceste zile, zeci de foşti salariaţi au sesizat Inspecţia Muncii pentru că nu şi-au primit banii pentru concediile neefectuate. În total, combinatul Oltchim trebuie să le achite celor disponibilizaţi 1,8 milioane lei. Întrucât administratorul judiciar al societăţii a cerut o păsuire pentru plata acestei sume, angajaţii au fost sfătuiţi să dea în judecată combinatul. „Am avut foarte multe sesizări din partea foştilor angajaţi de la Oltchim. Noi am dat o măsură în august şi am dispus plata salariilor. Administratorul Oltchim a cerut ca termen privind plata restanţelor către foştii angajaţi luna ianuarie 2014. În această situaţie, am amendat societatea cu 10 000 lei, este amenda prevăzută pentru toate societăţile, şi i-am îndrumat pe salariaţi să se adreseze instanţei de judecată. Sunt şanse 100 % ca aceşti oameni să câştige în instanţă”, declară Ion Nicolaescu, inspector şef ITM Vâlcea. Disponibilizaţii de la Oltchim vor da societatea în judecată şi pentru că nu şi-au primit salariile compensatorii, aşa cum li s-a promis în primăvara acestui an. „Oamenii sunt nemulţumiţi şi, ştiu, că vor da în judecată societatea pentru a-şi primi salariile compensatorii. În plus, persoanele concediate mai au de primit în total 1,8 milioane lei, respectiv banii pentru concediile de odihnă”, spune şi liderul Sindicatului Liber Oltchim, Mihai Diculoiu. Cele peste 930 de persoane disponibilizate de la Oltchim au dreptul să primească 6, 12 sau 18 salarii compensatorii, respectiv până la 50 000 lei/persoană, în funcţie de vechimea în muncă.

Citeste mai mult: http://adevarul.ro/locale/ramnicu-valcea/fostii-angajati-oltchim-isi-cauta-dreptatea-instanta-1_523ad963c7b855ff569ec3a0/index.html


Musafir

#7394 Re: Corect

2013-09-19 12:37

#7385: Clar - Corect

Anunturile vor continua pana cand vor disparea toate injuriile si denigrarile de pe site, nume de persoane, oameni care nu au treaba cu functii sau viata publica etc. etc.

Speram sa inteleaga autorul petitiei si sustinatorii dumnealui, de-aia repetam acel mesaj.


Musafir

#7395 Administratorii judiciari duc Oltchim spre faliment

2013-09-19 12:38

APEL. „Cei doi administratori judiciari Gheorghe Piperea şi Niculae Bălan au acţionat şi acţionează prin măsuri antisociale şi nefuncţionarea instalaţiilor pentru falimentarea SC OLTCHIM. În disperare de cauză cei doi administratori judiciari Gheorghe Piperea şi Niculae Bălan doresc să vândă activele din SC OLTCHIM şi au solicitat în primă fază adunării generale a creditorilor să vândă activul Ramplast la un preţ derizoriu” – susţine Mihai Diculoiu.

CLAUDIA STANCIU

claudia.stanciu@voceavalcii.ro

Nu trece nicio săptămână fără ca liderii Sindicatului Liber Oltchim să nu îşi strige disperarea în mass – media, încercând să sensibilizeze clasa politică pentru ca Paltforma Chimică din Vâlcea să nu se prăbuşească. Preşedintele sindicatului, Mihai Diculoiu, crede că cei care vor răul Oltchimului sunt chiar administratorii judiciari, Gheorghe Piperea şi Nicolae Bălan, care acum încearcă să vândă combinatul pe bucăţi. De când aceştia au preluat frâiele economice şi juridice ale Oltchimului, rezultatele sunt dezastruoase, cifra de afaceri fiind de 48 de milioane de euro, iar pierderile de nu mai puţin de 34 de milioane de euro. Tocmai de aceea, Mihai Diculoiu consideră că Piperea şi Bălan trebuie îndepărtaţi de la Oltchim. Mai mult, liderii Sindicatului Liber Oltchim fac un apel la creditori să nu fie de acord cu vânzarea pe bucăţi a combinatului. „Din 30.01.2013 situaţia economică şi socială a SC OLTCHIM a devenit extrem de critică deoarece: nu s-a accesat creditul necesar capitalului de lucru, instalaţiile funcţionează la 10% din capacitatea de producţie, pe luna decembrie 2012 şi lunile martie şi aprilie 2013 salariile au fost plătite din fondul de garantare conform Legii nr.200/2006, iar în prezent sunt restanţe salariale pe luna decembrie 2012 şi pe lunile ianuarie, iulie, august 2013. În concluzie, cei doi administratori judiciari Gheorghe Piperea şi Niculae Bălan au acţionat şi acţionează prin măsuri antisociale şi nefuncţionarea instalaţiilor pentru falimentarea SC OLTCHIM. În disperare de cauză cei doi administratori judiciari Gheorghe Piperea şi Niculae Bălan doresc să vândă activele din SC OLTCHIM şi au solicitat în primă fază adunării generale a creditorilor să vândă activul Ramplast la un preţ derizoriu. Sindicatul Liber Oltchim vă roagă să nu aprobaţi în adunarea generală a creditorilor vânzarea activului Ramplast sau a altor active deoarece în acest mod cei doi administratori judiciari dovedesc falimentarea SC OLTCHIM. În prezent se opun prin semnătură vânzării activului Ramplast sau a altor active peste 90% din salariaţii SC OLTCHIM. Pentru ca SC ELECTRA SA şi AVAS să-şi poată recupera creanţele este nevoie să se găsească soluţii viabile pentru reluarea funcţionării SC OLTCHIM în sistem integrat cu Rafinăria Arpechim Piteşti prin privatizarea cu un investitor potent financiar. Este foarte important ca dumneavoastră în calitate de judecător sindic, conducerile ELECTRICA SA şi AVAS în calitate de creditori ai SC OLTCHIM să decideţi măsuri de revigorare a SC OLTCHIM, altele decât prin vânzarea de active, pentru a putea recupera creanţele. Atâta timp cât administratorii judiciari Gheorghe Piperea şi Niculae Bălan au dovedit în cele 7 luni de insolvenţă că nu au soluţii decât pentru falimentul SC OLTCHIM considerăm că dumneavoastră puteţi decide înlocuirea administratorilor judiciari şi desemnarea unei comisii de analiză şi decizie pentru SC OLTCHIM conform Legii nr.85/2006” – susţine liderul Sindicatului Liber Oltchim, Mihai Diculoiu.

http://www.voceavalcii.ro/2013/09/19/administratorii-judiciari-duc-oltchim-spre-faliment/

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 12:38


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 12:39


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 12:39


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 12:39


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-19 12:40