Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#45626 Re: MI AM GASIT JUCARIA. SUNT STRESATUL PETITIEI , CREANTA ZIS CLANTOI SALARIAL

2015-12-03 07:08

#45625: - MI AM GASIT JUCARIA. SUNT STRESATUL PETITIEI , CREANTA ZIS CLANTOI SALARIAL 

 NU CRED GAOZAR SI SOBOLAN JEGOS NUMIT GAOAZA EMU...ILUSI SI NU CRED MULTII CA MINE,TU ESTI OFTICATUL SI STRESATUL ACESTEI PETITI,TU SU..GACIULE CU TATICUTUL TAU CRA CRA TAMBALAGIUL SI TE OFTICI CA TI A TRAS O DRASOVEAN CU TALPASANU , TE MAI OFTICI CA V AM FU..TUT IN GURITE EU FOTA,TIMP DE APROPAPE 3[trei]ani,se fac pe 31 dec. intreaba l pe tacto cra cra daca nu ma crezi cum l am urat in 2012 la ora 22 si 30 de minute.


Musafir

#45627 Re: Re: MI AM GASIT JUCARIA. SUNT STRESATUL PETITIEI , CREANTA ZIS CLANTOI SALARIAL

2015-12-03 07:35

#45626: - Re: MI AM GASIT JUCARIA. SUNT STRESATUL PETITIEI , CREANTA ZIS CLANTOI SALARIAL 

 NU FOTICA PU.LICÂ. TU DOAR AI FOST DAT AFARA CA UN LEPROS   , BA BETIVAN URAT :)))

EU DOAR ITI FOOT OCHISORII AIA BELITI DE ALCOOL.

HA HA HA HA HA

IA.L PE CLANTOI SALARIAL SI VA FU.TETI IN CU.RULET

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-12-03 07:36



Musafir

#45629 Ministru al Economiei recunoaste "injusteţea salariilor" acordate disponibilizatiilor de la Oltchim!

2015-12-03 07:53

O nouă strategie pentru privatizarea Oltchim: angajarea unei bănci de investiţii care să găsească peţitori pentru combinat

Daniel Ionașcu - jurnalist
02-12-2015
http://adevarulfinanciar.ro/articol/schimbare-de-

Combinatul chimic Oltchim, aflat în insolvenţă din anul 2013, va fi privatizat de către o bancă de investiţii, după ce Ministerul Economiei, care deţine pachetul majoritar de acţiuni, va schimba strategia privind societatea de stat.

Selecţia băncii de investiţii va demara înainte de sfârşitul acestui an, iar aceasta va fi plătită printr-un „comision de succes“, în funcţie de suma finală cu care va fi vândut combinatul, a declarat, la Adevărul Live, Costin Borc, vicepremier şi ministru de resort.

„Ce putem să facem la Oltchim: cred că putem să facem în primul rând o mică schimbare de model. Planul de restructurare prevede vânzarea din insolvenţă. Acuma, putem s-o facem cam cum se făcea şi până acum, am auzit că ar veni nişte chinezi, am auzit că vin nişte nemţi. Pe de altă parte, eu am avut şansa să fac parte dintr-un proces de vânzare a activelor Lafarge şi Holcim către către un investitor, un cumpărător şi au fost fonduri de investiţii, au fost societăţi. Toate lucrurile ăstea au fost pregătite de mari bănci de investiţii: HSBC, Morgan Stanley, Credit Suisse“, a afirmat ministrul.

Oficialul a afirmat că banca de investiţii va stabili dacă Oltchim va fi vândut la pachet cu platforma petrochimică de la Arpechim Piteşti, iar plata se va realiza în funcţie de suma obţinută. „Necazul astăzi este că avem o companie care este în insolvenţă şi oricine va spune: «domnule, dar cum să dăm bani să chemăm nişte bancheri de investiţii când noi n-avem bani». Haideţi să vedem să stabilim cu dumnealor un «success fee» fix la o sumă, nu ştiu dacă e 307 milioane de euro (din planul de reorganizare – n.r.), care astăzi putem să cădem de acord că ar fi care s-ar putea obţine din vânzarea Oltchim, şi apoi un procent în creştere între suma obţinută în final şi suma de bază“, a completat Costin Borc.
El a mai spus că va fi întocmit un calendar clar, cu date precise.

Dilema profitului

Oltchim a înregistrat un profit contabil de 2,31 miliarde de lei în primele nouă luni, dar acesta este rezultatul anulării unor datorii. Totuşi, compania obţine profit operaţional din activitatea kurentă a activelor care funcţionează, acesta ridicându-se la 10 milioane de lei, fiind cel mai bun rezultat de la deschiderea procedurii de insolvenţă, potrivit administratorilor. Totuşi, Borc vrea să fie sigur că acesta este sustenabil şi nu un rezultat conjunctural, astfel încât combinatul să poată să îşi susţină activitate şi să respecte condiţiile de mediu şi promisiunile din planul de redresare adoptat de instanţă.

„Societatea se află astăzi pe profit operaţional, nu m-aş îngrijora că nu funcţionează la întreaga capacitate. În ziua de astăzi în aceste mari industrii foarte puţină lume mai funcţionează la capacitate, suntem departe de modelul pre-criză. Asta nu mă îngrijorează pe mine, ci să ştiu dacă este acest profit sustenabil sau este doar efectul unei conjuncturi de piaţă care e punctuală“, a spus ministrul Economiei.

Injusteţea salariilor

Oficialul a mai afirmat că este „injust“ ca angajaţii care au fost concediaţi de la Oltchim să îşi primească plăţile compensatorii abia la privatizarea combinatului. „Mie ca un manager venit din privat mi s-a părut o injusteţe foarte mare că nişte oameni au fost trimişi acasă într-un plan de restructurare şi că li s-au promis nişte salarii când se va vinde societatea. Mi se pare injust“, a punctat el.

ZLOTIII BAAA,NE INTLNIM LA AJOFM?

#45630 MAI BINE BETIVAN SI LEPROS DECIT TRADATOR MAI JEGULE GAOZAR. ZIS GAOAZA RETARDATA.

2015-12-03 08:03

#45627: - Re: Re: MI AM GASIT JUCARIA. SUNT STRESATUL PETITIEI , CREANTA ZIS CLANTOI SALARIAL 

 O SA VEZI CIND TE VOI PRINDE CE TI FACE BETIVANUL DE FOTICA,O SA MA APUCI DE PU...LICA CU TOT NEAMUL TAU SI AL TAMBALAGIULUI DE TACTO CRA CRA,TIC TAC,ALEEA BRADULUI,BL.C5,SC.F,ET.3,AP.18,CUM MERGEM DE LA CINA SPRE TICTAC AL 2lea BLOC CU 4 ET. PLUS MANSARDA.


Musafir

#45631 Re: MAI BINE BETIVAN SI LEPROS DECIT TRADATOR MAI JEGULE GAOZAR. ZIS GAOAZA RETARDATA.

2015-12-03 08:06

#45630: ZLOTIII BAAA,NE INTLNIM LA AJOFM? - MAI BINE BETIVAN SI LEPROS DECIT TRADATOR MAI JEGULE GAOZAR. ZIS GAOAZA RETARDATA. 

 SI DACA TOT AI SCRIS FOTA,MA PUPI IN PU..LA CU MATA SI  TOT NEAMUL TAU SI AL LUI TACRTO CRA CRA TAMBALAGIUL,APROPO,POLITISTA AIA RETARDATA O MAI .S...GE PE SUB BIROU CA LARGA SAU E PE POST DE VENTILATOR?

Partidul Victoria din Oltchim

#45632 tradatorilor

2015-12-03 08:07

Liderii de nuclee sindicale ai Sindicatului Liber se lauda prin sectii, ca ei au obtinut de la Conducerea Oltchim acordarea unui avans inainte de sarbatorile de iarna.


Musafir

#45633 Re: tradatorilor CERNEVISTIIIIIIII, SA ALUP IGUS GAOAZA.

2015-12-03 08:17

#45632: Partidul Victoria din Oltchim - tradatorilor 

 BAIETIIII,CA SA NU VA INKURCATI,VEDETI CA GAOAZA RETARDATA STA PESTE DRUM DE CINA,NU PRIMUL BLOC CU 10 ETAJE,AL 2 LEA BLOC DE PE PARTEA STINGA CUM MERGETI SPRE TIC TAC,ALA CU 4 ETAJE DE ARE  MANSARDA.

#COLECTIV DISPONIBILIZARI CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!!

#45634 JAF LA OLTCHIM CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!!

2015-12-03 08:18

#45627: <= CLANTOI,CLANTOI, CLANTANITA, CLANTANITOARE, TE JOC PE BOT. KAKANE-AM PE AMENINTARILE TALE CA TE EXECUT CA PE UN VIERME,

 CLANTOI , CLANTA RATACITA, DACA INCAPI PE MANA MEA TE JOC PE BOTUL ALA PANA-TI SAR ZDRENTELE DIN BOSTANUL ALA INFECT SI JEGOS, MORTULE VIU.

 VARCOLACITULE, VARCOLAC....

CIOC CIOC, OARE LA USA CINE ESTE...

VINE CAVALERIA, CIOC,CIOC, OARE LA USA CINE BATE??? BINE IN CAZUL TAU E POARTA CU_RTII TALE CARE VA FII LUATA CU ASALT...

Va doare nemernicilor, va agitati ca serpalaii, va zvarcoliti ca vampirizatii,  va agitati ca draciii... Va mananca si aveti somn udat de atat pis_at pe voi pe cat  sunteti de opariti, va simtiti urina si jegul si fecalele, va mirositi mizeriile....

#28455: - Re: Re: CREANTE NEPLATITE SI NEACHITATE CATRE CEI CARE TREBUIE SA PRIMEASCA SUMELE DE BANI...!!! 

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-12-03 08:21


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-12-03 08:23



Musafir

#45637 Re: clantoi - TE CAUTA.MOARTEA GAOAZA VAD,,,

2015-12-03 08:29

#45636: #COLECTIV DISPONIBILIZARI CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! - clantoi - TE CAUTA. 

 CE AVETI MA CU GAOAZA RETARDATA,CA PE TIMPUL ZILEI E LA PACANELE[DOAMNEE]IAR SEARA CUM SE INTUNECA, FUGE IN CASA SA SE CULCE ODATA CU GAINILE.


Musafir

#45638 TE CAUTA.MOARTEA GAOAZA VAD,,,,,,CRA CRA ,MAINE TE VOI VIZITAAAA

2015-12-03 08:32

#45637: - Re: clantoi - TE CAUTA.MOARTEA GAOAZA VAD,,, 

 TIC TAC MAI CRA CRA,A VENIT SI ZIUA TA,TI O TRAG SI TIE SI LA KURVA TA .

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-12-03 08:33



Musafir

#45640 slo-corupt

2015-12-03 08:56

Ce avans ba nebunilor sa se dea de craciun ,ca avansul merge la Sarpe.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-12-03 08:58


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-12-03 09:02



Musafir

#45643 Re: slo-corupt,,,CIT DE HANDEL ESTI GAOZARULE NIMIT GAOZA RETARDATA,,,EMU...ILUSI

2015-12-03 09:36

#45640: - slo-corupt 

 PAI PINA MAI IERI ALALTAIERI IL AJUTA I PE MORCOASE SA ISI RIDICE BANII DE LA C.A.R,ACUM TE DAI SI LA NEA ILIE SARPE,POTI SA IL PUPI IN PU//LA PE FOTA SI PE NEA ILIE?,,,,VAD CA TI O PUI SINGUR GAOAZA RETARDATA,SE APROPIE RAU TIC TAC,.

UN PIC MAI AI EMU..ILUSI,UN PIC

#45644 Re: Re: slo-corupt,,,CIT DE HANDEL ESTI GAOZARULE NIMIT GAOZA RETARDATA,,,EMU...ILUSI

2015-12-03 09:39


Musafir

#45645 Re: CE FACEEE??? :)) TE CA.CI INSTANT DE FRICA. CAND MA VEZI

2015-12-03 09:42

#COLECTIV DISPONIBILIZARI CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!!

#45646 Dan Şova poate fi REŢINUT şi ARESTAT. Senatorii au încuviinţat cererea DNA cu 95 de voturi "pentru".

2015-12-03 09:51

Dan Şova poate fi REŢINUT şi ARESTAT. Senatorii au încuviinţat cererea DNA cu 95 de voturi "pentru". 30 de senatori au votat împotriva cererii. Şova a plecat în lacrimi din Senat | LIVE TEXT

Senatorii au încuviinţat cu 95 de voturi "pentru" cererea DNA de reţinere şi arestare a senatorului social-democrat Dan Şova.

mai mult aici: http://www.evz.ro/senatorii

UPDATE 11.38. Cererea DNA de reţinerea şi arestare a lui Dan Şova a fost încuviinţată. 95 de senatori au votat în favoarea cererii, 30 au votat împotrivă şi 2 voturi au fost anulate. 127 de voturi au fost exprimate.

După aflarea rezultatului votului, Dan Şova a plecat din Senat în lacrimi, transmite B1 TV.

UPDATE 11.20: Procedura de vot s-a încheiat. Dan Şova a plecat din sala de plen după ce a votat.

UPDATE 11.05: Dan Şova nu a dorit să mai ia cuvântul la finalul dezbaterii. Începe procedura de vot: vot secret, cu bile.

UPDATE 11.02: Haralambie Vochiţoiu(UNPR) a anunţat că senatorii partidului vor vota pentru reţinerea şi arestarea lui Dan Şova.

UPDATE 10.55: Senatorul PSD Daniel Savu: " Nu vorbesc în numele grupului parlamentar din care fac parte.M-a sunat liderul de grup sa se asigure ca vin dar nu mi-a spus cum sa votez".

UPDATE 10.49: Cristiana Anghel:  "Nu voi face pledoarie nici împotrivă, nici pentru. Dosaurl merge înainte. Pentru ce trebuie să încarcerezi un senator al României atâta timp cât poţi trimite dosarul în judecată. Umileşte Senatul!Domnilor, suntem in postul Craciunului. Vom fi cu constiinta impacata daca trimitem un om la inchisoare?"

UPDATE 10.45: Senatorul PNL Octavian Motoc: "Grupul PNL a luat decizia sa voteze în favoarea cererii, cu bilele la vedere".

UPDATE 10.37: Şerban Nicolae (PSD): Acum aproximativ zece zile, Horaţiu Dumbravă a adresat o scrisoare publică preşedintelui Senatului. În această scrisoare solicita responsabilitate în ceea ce priveşte votul la ridicarea imunităţii senatorului Dan Şova. Judecătorul nu ştie care este rolul preşedintelui Senatului, pe care îl crede şeful senatorilor. Pot să cred că domnul judecător nu este în cunoştinţă de cauză, dar să spui că în ambele situaţii cu_rsul Justiţiei a fost blocat. Parlamentul nu este într-o gaură neagră şi nici nu are şansa istorică de a se reabilita.

UPDATE 10.27: Senatorul PSD Dan Şova:

  • Mă aflu în faţa dvs. pentru a treia oară anul acesta, încep să mă aproprii de recorduri nedorite. S-a prezentat un dosar de 3000 de file, care se referă la un abuz în serviciu şi trafic de influenţă. Referitoare la mine sunt 60 de pagini.
  • Cele 60 de pagini nu sunt de probe, sunt un denunţ şi ordonanţele procu_rorilor. În afară de denunţ nu există nicio probă. Mi se pare interesant şi v-am solicitat să votaţi împotriva cererii de arestare. Pentru niciuna din cererile din februarie nu am fost trimis în judecată. Sunt unul dintre puţinii oameni din Senatul României care are 20 de ani de experienţă juridică.
  • Există o modă să vorbim despre renunţarea la imunitate. Simpla discuţie despre renunţarea la imunitate ne face de râs în Europa. Imunitatea parlamentară nu înseamnă imunitate juridică.
  • N-am sesizat nici să fugă lumea de mine în mall, nici să se sperie lumea de mine în staţia de tramvai.
  • Încercând să mă detaşez faţă de ce se întâmplă, în raportul MCV, în documentul tehnic, se vorbeşte că ajung informaţii din dosar în presă. Am văzut interviul doamnei Kovesi care spunea că DNA are obligaţia să fie transparent şi să dea dosarul către părţi. Părţile  sunt procu_rorul şi inculpatul. Citesc despre mine şi vreau să vă informez că eu am primit dosarul ieri.
  • O ultima idee: sunt multi lideri politici care vorbesc despre independenta justitiei. Eram aici cu totii in 2011 si aveam in banci membrii proaspat alesi ai CSM. Erau trei membri care nu au fost votati pt ca Traian Basescu a dat ordin PDL sa nu ii voteze ca nu ii placea de ei.
  • Va spun sa votati asa cum scrie la regulament si in Constitutie - potrivit propriei constiinte

UPDATE 10.17: Şedinţa poate să înceapă, cvorumul de prezenţă este asigurat. Preşedintele Comisiei Juridice, liberalul Cătălin Boboc citeşte raportul Comisiei în cazul Şova.

UPDATE 9.50: Senatorul PSD Dan Şova a ajuns în plenul Senatului printre primii şi aşteaptă, pe locul său, începerea şedinţei. Din când în când mai studiază câteva documente. Acesta a fost salutat de câţiva senatori, printre care liderul senatorilor PSD, Mihai Fifor.

Întrebat dacă a vorbit cu liderii de grup pe tema asigurării cvorumului la şedinţa de azi, preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu a spus, ieri, că nu intră în atribuţiile sale să asigure prezenţa senatorilor la dezbateri.

"Cred că e o întrebare pe care nu puteţi că mi-o adresaţi mie, întrebaţi liderii de grup şi întrebaţi senatorii, este obligaţia lor, conform statutului, de a fi prezenţi la şedinţă, mâine este zi de lucru plină. Avem, în afară de solicitarea aceasta, şi alte proiecte înscrise pe ordinea de zi. Ţinând cont că luni şi marţi au fost zile de sărbătoare şi nu s-a lucrat, sigur că programul Senatului se translatează cu aceste două zile. Astăzi şi mâine sunt zile normale de lucru", a răspuns Tăriceanu.

Copreşedinţii PNL Alina Gorghiu şi Vasile Blaga au participat, ieri, la şedinţa grupului PNL din Senat pentru a-i mobiliza pe liberali să fie prezenţi, joi, în plen, pentru a vota cererile Justiţiei în cazul Şova, însă Gorghiu a precizat că aigurarea cvorumului depinde de majoritatea parlamentară.


Musafir

#45647 CE FACEEE??? :)) TE CA.CI INSTANT DE FRICA. CAND MA VEZI MAI GAOZARULE

2015-12-03 09:51

#45645: - Re: CE FACEEE??? :)) TE CA.CI INSTANT DE FRICA. CAND MA VEZI 

 SA TI MAI DAU UN SFAT MAI GAOZARULE,JOACA ZLOTII PE TIMPUL ZILEI LA PACANELE,CA DISEARA DUPA ORELE 18 NU MAI IESI DIN CASA MAI GAINA,HOITULE RETARDAT SI SOBOLAN JEGOS DE LAPUSATA.


Musafir

#45648 Re: CE FACEEE??? :)) TE CA.CI INSTANT DE FRICA. CAND MA VEZI MAI GAOZARULE

2015-12-03 09:57

#45647: - CE FACEEE??? :)) TE CA.CI INSTANT DE FRICA. CAND MA VEZI MAI GAOZARULE 

 GAOZAREEEEEEEEEE[GHIOCA],ZI SA MOARA LARGA[VENTILATORUL DE LA DIANA] CU GURA SI CU POLITISTA[FIETA MU..ISTA] IN PU..LA LUI FOTICA,ZI ZAU TRADATOR HANDEL 

#COLECTIV DISPONIBILIZARI CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!!

#45649 CLANTOI MILOGUL ESTI BA MUIANULE, ESTI, NICIO LEGATURA NU AI TU CU NOI CREANTE OLTCHIM.

2015-12-03 10:00

#45641: <= MOS CRACIUN TE JOACA PE BOT.

 CLANTOI, AI FOST BAAAAA. AI FOST GOZARULE, MAMA TA DE PRAMATIE ORDINARA SI KURVA AIA DE O MAI F-TEAM NOI INTRE DINTI SI O PUNEAM SA-SI DEA CU ROSU PE LA BOT CA ERA PE STOP SI AVEA AIUREALA IN BOSTANUL EI LIPSA CREIER INDENTICA SI  LA FEL CUM AI SI TU BAAA LIPSA CREIER, BABUNII SUFOCATI DE INDOBITOCIRE.. MOSUL CRACIUN TE RUPE FRAIERE, TE CALC CA PE OMIDA, TE  STORC PRECUM O GOANGA, O GAZA GAOZITA INFECTA, TE JOC PE BOTIC SI TE EXORCIZEZ IN BOT.

#COLECTIV DISPONIBILIZARI CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!!

#45650 Dan Sova poate fi retinut si arestat. 95 de senatori au votat "pentru" si 30 "impotriva". Senatorul

2015-12-03 10:03

Dan Sova poate fi retinut si arestat. 95 de senatori au votat "pentru" si 30 "impotriva". Senatorul a plecat in lacrimi

Cererea DNA privind incuviintarea retinerii si arestarii preventive a social-democratului Dan Sova a fost supusa astazi votului Senatului.

UPDATE 11:35 S-a incheiat votul in cazul cererii de arestare preventiva a senatorului PSD Dan Sova.

Cererea DNA privind incuviintarea retinerii si arestarii preventive a social-democratului Dan Sova a fost aprobata joi, potrivit unor surse parlamentare, de plenul Senatului cu 95 voturi "pentru", 30 "impotriva". Dan Sova a plecat in lacrimi din Senat.

Procedand la numararea voturilor exprimate de catre senatori, prin vot secret cu bile, in conformitate cu art. 135 si 136 din Regulamentul Senatului, (...) Comisia de numarare a voturilor a constatat urmatoarele: numarul total al senatorilor - 165; numar total de voturi exprimate - 127, din care voturi 'pentru' - 95, iar voturi contra - 30 si voturi anulate - doua. Ca urmare a faptului ca, in urma votului exprimat, a fost intrunit votul majoritatii senatorilor prezenti, (...) Senatul incuviinteaza retinerea si arestarea preventiva a dlui senator Sova Dan", a anuntat, de la Tribuna Senatului, senatorul Laurentiu Coca, relateaza Agerpres.

Presedintele de sedinta, Ioan Chelaru, a precizat ca Hotararea Senatului de incuviintare a retinerii si arestarii preventive a senatorului Dan Sova va fi transmisa ministrului Justitiei.

UPDATE 10:35 Dan Sova a luat cuvantul in Senat:

- Ma aflu in fata dumneavoastra pentru a treia oara anul acesta la un vot de ridicare a imunitatii. Cred ca incep sa ma apropii de recorduri nedorite. Pentru ca sunt in situatia aceasta, simt nevoia nu sa va solicit ceva, ci sa va aduc la cunostinta cateva date. S-a prezentat in fata dumneavoastra un dosar de 3.000 de file care se refera la doua infractiuni - la un abuz in serviciu si la un trafic de influenta. Din cele 3.000 de file, referitoare la mine sunt 60 de pagini. Cele 60 de pagini nu sunt de probe, sunt un denunt si ordonantele procu_rorului. Imi asum ce spun. In dosar, si dosarul este la Comisia juridica, in afara de denunt, nu exista niciun fel de probe. Exista un denunt, atat

- Sunt unii dintre putinii oameni din Senat care are o experienta juridica de 20 de ani. Exista o moda sa vorbim despre renuntarea la imunitate. Stimati colegi, o spun eu inca o data- simpla discutie despre renuntarea la imunitatea ne face de ras in Europa, rade toata lumea de noi. Toata lumea are imunitate, imunitatea parlamentara nu inseamna imunitate juridica. In lumea justitiei nu sunt zei.

- N-am vazut sa fuga lumea de mine prin mall, nu vad de ce reprezint un pericol public

- Va spun sa votati asa cum scrie la regulament si in Constitutie- potrivit propriei constiinte."

Comisia juridica a Senatului a dat, in 24 noiembrie, un aviz favorabil cererii Justitiei in cazul senatorului PSD Dan Sova.

Dupa ce si-a studiat dosarul de sapte volume (aproximativ 3.000 de pagini) timp de aproape patru ore, Dan Sova le-a spus senatorilor juristi, la audiere, ca este nevinovat.

Reprezentantii PSD si PNL au anuntat ca vor vota in plen pentru ridicarea imunitatii lui Sova, in timp ce copresedintele ALDE Calin Popescu-Tariceanu a spus ca le recomanda senatorilor din grupul formatiunii sale sa voteze impotriva cererii DNA.

"ALDE, ca partid liberal, considera oportuna arestarea preventiva in cazul infractiunilor savarsite cu violenta, in cazuri de flagrant si atunci cand persoana urmarita penal ar putea ingreuna aflarea adevarului. In cazul senatorului Dan Sova nu exista fapte comise cu violenta. Statutul juridic pe care-l are in prezent senatorul Sova permite anchetatorilor sa urmareasca intreaga sa activitate si, ca urmare, el nu poate influenta negativ mersul anchetei", a aratat miercu_ri Tariceanu.

Potrivit DNA, in perioada octombrie 2011 - iulie 2014, Dan Sova a pretins sume de bani si a primit in total 100.000 de euro de la o persoana denuntatoare, in schimbul traficarii influentei sale reale pe care o avea pe langa Mihai Balan, director general al CET Govora SA, astfel incat acesta din urma sa asigure incheierea unui contract de asistenta juridica cu o anumita societate de avocatura, contract de tip abonament lunar, la o valoare de 10.000 euro/luna.

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/