Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#38551 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DATII AFARA DIN OLTCHIM DOAMNA JUDECATOR SINDIC RAMNICU VALC

2015-05-27 09:51

#38545: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DATII AFARA DIN OLTCHIM DOAMNA JUDECATOR SINDIC RAMNICU VALCEA S 

 Ba retardatule, eu sunt si voi fi tot timpul peste tine! Sa repeti asta zilnic, pana iti intra in bostanul ala de il si pe umeri.

Tu esti un NIMENI PE LUME, care si-a gasit "vocatia" aici.


Musafir

#38552 exact cum banuiam

2015-05-27 09:53

Esti un handicapat fara scoala, un psihopat, un nebun, ASTA ESTI TU! 

UN PERICOL PUBLIC, UN NEBUN CE UMBLA NESUPRAVEGHEAT PE STRADA.


Musafir

#38553 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DATII AFARA DIN OLTCHIM DOAMNA JUDECATOR SINDIC RAMNICU VALC

2015-05-27 09:56

#38550: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DATII AFARA DIN OLTCHIM DOAMNA JUDECATOR SINDIC RAMNICU VALCEA S 

 Nu ai observat nebunule, ca toti te iau in pleazna? Tu ai grave probleme de comportament. Esti nevrozat, crizat, isteric.

Cum traiesc astia ca tine in libertate, nu stiu.

Poate ne faci o buc_urie si te urci pe un bloc.


Musafir

#38554 Re: Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONTINUU CATE 18 MILIOAN

2015-05-27 10:00

#38547: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONTINUU CATE 18 MILIOANE EU 

 Scuze HANDICAPATULE, ca ti-am folosit cuvantul inregistrat la osim - SOCOLA.

Tu cunosti cuvantul, e casuta ta.

Tu oricum stii f multe cuvinte: babuini, creante, context, papa.

Esti un dobitoc.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38555 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DATII AFARA DIN OLTCHIM DOAMNA JUDECATOR SINDIC RAMNICU

2015-05-27 10:01

#38551: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DATII AFARA DIN OLTCHIM DOAMNA JUDECATOR SINDIC RAMNICU VALC 

 JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII???

ESTI BABAUINUL MORTIII VII PE CARE O TRAIESTI. RAPANDULA VIETII SI VIDUL AERULUI DE IL AI, TE RETIN EU, TE TIN FARA RESPIRATIE.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38556 Re: exact cum banuiam

2015-05-27 10:02

#38552: - exact cum banuiam 

 JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII????

AOOOLEEEE DE V-AR STI LUMEA..., AOOOLEEEE, BAAAAA, NU VA JUCATI!

mihai

#38557 Re: dragi pitesteni

2015-05-27 10:03

#38534: - dragi pitesteni 

 miha, nu ai somn???.............................................??????????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38558 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DATII AFARA DIN OLTCHIM DOAMNA JUDECATOR SINDIC RAMNICU

2015-05-27 10:03

#38553: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DATII AFARA DIN OLTCHIM DOAMNA JUDECATOR SINDIC RAMNICU VALC 

 JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII???

CARE TOTI MAAAA???IAR DAI FRIU LIBER SCRIERILOR SI DOBITOACA OLIGOFRENA LAS ASCRIS DE TINE...

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38559 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONTINUU CATE 18 MIL

2015-05-27 10:05

#38554: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONTINUU CATE 18 MILIOAN 

 JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII????

UITE CUM INVETI SI TE DRESEZI, ASA...PERSEVEREZA, AI SCAPAT MULTE DIN CONTEXT, MAI CAUTA SI INVATA PUISOR, INVATA, SALTIMBANCULE..., MA DEZAMAGESTI, IMI PREIEI CUVINTE, EXPRESII, ATAT DOAR CINCI SUNT INVATATE DE TINE...MAI STUDIAZA...., CONTINUA STUDIUL...


Musafir

#38560 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONTINUU CATE 18

2015-05-27 10:10

#38559: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONTINUU CATE 18 MIL 

 Degeaba face lumea misto de tine, tu esti in visele tale , unde creantele sunt mari di frumoase si te gadila la c.ur.

Degeaba suntem subtili cu tine, subtilitatea nu e atuul tau.

Tu esti doar un NEBUN, UN RETARDAT CE TRAIESTE DEGEABA.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38561 Pitestenilor

2015-05-27 10:10

JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII???

BAAA, NU VA ESTE MAAA RUSINE????? STATI CA TATELE SI BARFITI SI CLANTANITI, MOLFAITI SI SCUIPATI SEMINTE..., V-AU PLECAT INSTALATIILE PE SUB NAS, AL DRACU DACA A SPUS UNU DIN VOI DE MUNCA SA MUNCIM, SA FACETI BANI PENTRU SALARII..., FURA SI SE FURA CU VOI ACOLO, ASTEPTATI APLAUZE SI SA DAM SI LACRIMI PENTRU VOI???? CHIAR SUNTETI ASA NEBUNI??? SA NU VA INTELEGETI SFARSITUL....???

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38562 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONTINUU CAT

2015-05-27 10:14

#38560: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONTINUU CATE 18 

 JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII???

EEE CEVA SI SA FI NEBUN LA MODUL DE A SUSTINE PETITIA SI SCOPUL PETITIEI, PE SCOP LA CARE EU SUSTIN ACEASTA PETITIE SI TOATE INTERESELE OLTCHIM SI  ALE SALARIATILOR, DA, SUNT NEBUN SA SUSTIN CREANTELE SALARIALE, LEGILE, DOVEZILE, TOATE, TOATE ARGUMENTELE SI TOT, SUNT NEBUN, TU TE DAI "SANATOS" (STI CUM STA TREABA CU SANATOSII CA TINE...?) REPRODUCI SCRIERI DE LA MINE... SI ALEA SCOASE DIN CONTEXT, MAI STUDIAZA.., STUDIAZA, LUZARE CARE N-AI TU AER DIN CAUZA MEA SI SUSTINEREA MEA PE CARE O FAC PE ACEASTA PETITIE SI PESTE TOT UNDE SUSTIN CAUZA!!!


Musafir

#38563 A aparut HOTARAREA de confirmare a planului de reorganizare. Luati de cititi si studiati!

2015-05-27 10:23


Musafir

#38564 Re: Pitestenilor

2015-05-27 10:24

#38561: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM. - Pitestenilor 

 ce te fu_te grija ce facem noi, pitestenii ? 

Tu ai grija de tine, su_ge la creantele tale, noi ne purtam singuri de grija.


Musafir

#38565 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONTINUU

2015-05-27 10:27

#38562: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONTINUU CAT 

 BAAAAA, TU ESTI NENUNUL SATULUI, CRETINOID CU PROBLEME LA MANSARDA.

DE CAND DRACU MA REPREZINTI TU PE MINE, NAUCULE? TU REPREZINTA•TE PE TINE, IA-TI AVOCAT SI UMBLA, NU STA TOATA ZIUA PE INTERNET SI TE CEARTA CU TOTI.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38566 Re: Re: Pitestenilor

2015-05-27 10:28

#38564: - Re: Pitestenilor 

 CEE......E VITAMINA SI TI-O DAU EU ZILNIC. Si te f..t eu pe tine si neuronii tai stricati, pentru ca eu nu's obligat sa bag in cu_rul tau de neam prost si tampit banii mei si celorlalti care bagam in voi bani. Iti porti pe dracu singur de grije ca am vazut cum au plecat instalatii si altele din DBP si voi....mortii vii pe acolo. ATI TAIAT MA IARBA??? ATI TAIAT BALARIILE PE ACOLO, VA STERGETI MA JEGUL MACAR DE-L AVEATI PE ACOLO???? SUNTETI VOI IN STARE SA VA FACETI CU_RATENIE????

JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII???SUGACII SI SUGATIVELE DE APROAPE 8 ANI...., ZI SUGACIULEEEE...

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38567 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONT

2015-05-27 10:31

#38565: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO SI ROSTOGOLIT CONTINUU 

 JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII???? HUUUUUUUUUUUUU HOTILOR, VOI CU PARVU SI GASCA DE REPETENTI.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38568 Re: A aparut HOTARAREA de confirmare a planului de reorganizare. Luati de cititi si studiati!

2015-05-27 10:36

#38563: - A aparut HOTARAREA de confirmare a planului de reorganizare. Luati de cititi si studiati! 

 Observi, o tin pe-a lor, am bagat banii in Oltchim noi Disponibilizatii 2013 fara acordul nostru si prin deturnare, ori ei vin cu scenariul surselor de venit financiare, baaaaa... otravitilor. Baaaa cat va bagam in voi ma rostogolit 18.000.000 milioane euro??? NE FURA si vine lindicul asta imputit din Pitesti si ma intreaba pe mine ca ce am cu el,  si el isi poarta de grije (CRETINULE BAAAA TAMPATEL TE TRIMIT EU ACASA SI MERG SA DAU SCRIS CA NU MAI VEZI LOC DE MUNCA, CE SPUI???), spune-i tu sa isi tina clanta ca incaseaza banii mei si mananca din mana mea de ani de zile. OLTCHIM NU MAI ARE VOIE SA COMITA FAPTE ILEGALE CI SA ACHITE CATRE CREDITORI INDREPTATITI SI PRIORITATE CAT SI SUVERANITATE LA PLATA PRIN ACHITARE, SALARIATII DISPONIBILIZATI 2013.

 

JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII????


Musafir

#38569 Re: Re: Re: Pitestenilor

2015-05-27 10:39

#38566: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM. - Re: Re: Pitestenilor 

 Nebunule, tu stai cu creantele tale in c•ur si nu ai tu GRIJE de noi, ca ne descu•rcam.

Tu nu uita sa iti iei pastilutele, ca se face tarziu , te bate mamica si iti ia calculatorul.

Iar urlii la pereti si dai cu ca.ca pe ei .

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38570 Re: Re: Re: Re: Pitestenilor

2015-05-27 10:40

#38569: - Re: Re: Re: Pitestenilor <= ASTA ASA...CA ESTI TARE  IN VITAMINA C SI O PREIEI CU CEEEE... SUGACII SI SUGATIVELE...

 CRETINULE,  BAAAA TAMPITEL, TE TRIMIT EU ACASA SI MERG SA DAU SCRIS PE CREANTELE MELE SALARIALE FURATE  DE DATA ASTA SI CHIAR MA OBLIGI SI SPECIFIC  CA NU MAI VEZI LOC DE MUNCA, CE SPUI??? BABUNINI FARA NEURONI CA TINE ASTA MERITATI, NUMAI CA NOI NE GANDIM SI LA OLTCHIM SI RAMNICU VALCEA,. TU PITESTIULE,  ATATA TIMP CAT ITI DAU SA MANANCI, TU AR TREBUI SA TACI PENTRU CA  NICI DE PAZNICI NU SUNTETI BUNI, V-AU FURAT IN OCHI SI PE SUB NASUL VOSTRU . MAAA TACI. [ PUNCT ] INCA ESTI ACOLO ANGAJAT  SI DATORITA MIE, DISPONIBILIZAT 2013.

MAI AM VARIANTE CU TINE SI HOTII TAI DE LALAITI SI FACETI CE FACETI ACOLO..., AMMMMMM... , CLANTANITI VOI MULT CA LE SI APLICAM.


Musafir

#38571 AVIZ AMATORILOR ... PARDON SINDICATELOR DIN OLTCHIM. ASA SE FACE!

2015-05-27 10:53

DEVA, (ieri, 15:26)  http://www.mediafax.ro/

Liderul sindicatului de la Lonea s-a legat cu lanturi de poarta de la intrarea in mina.

Liderul sindicatului de la Mina Lonea, Vasile Păduraru, s-a legat, marţi după-amiază, cu lanţuri de poarta de la intrarea în mină, în semn de protest faţă de faptul că cei 900 de angajaţi ai exploatării nu vor primi salarii întregi.

Liderul sindicatului "Muntele", Petru Nica, a declarat corespondentului MEDIAFAX că şeful sindicaliştilor de la Mina Lonea, Vasile Păduraru, este foarte supărat pentru că oamenii pe care-i conduce "nu au un viitor strălucit".

"Am discutat ieri (luni - n.r.) cu toţi liderii de sindicat problemele grave cu care se confruntă CEH şi am explicat că dinspre Buc_ureşti nu vin decât decizii de divizare pe partea energetică, se vorbeşte doar despre trecerea minelor pe program de închidere. Din păcate, nu sunt resurse financiare pentru materiale şi piese de schimb ca să se poată realiza producţia de cărbune planificată, astfel că evident oamenii nu vor lua salarii întregi", a spus Nica.

Acesta a adăugat că Vasile Păduraru, care este vicepreşedintele sindicatului "Muntele", a fost foarte supărat după discuţii şi a decis să se lege cu lanţuri de poarta de la intrarea în Mina Lonea.

"Am vorbit cu el la telefon când a luat această decizie şi am încercat să-l determin să renunţe, însă este supărat că oamenii pe care-i reprezintă nu au un viitor strălucit", a afirmat Nica.

Potrivit acestuia, minerii nu pot fi minţiţi în condiţiile în care liderii lor ştiu foarte bine că "lucrurile merg prost".

Vasile Păduraru are 45 de ani şi este liderul de sindicat de la Mina Lonea, care are circa 900 de angajaţi.


Musafir

#38572

2015-05-27 10:58

TEAIASCA SINDICATUL VICTORIA

 

TRAIASCA DOMNUL GHIOCA

TRAIASCA DOMNUL CORNESCU

TRAIASCA SALVATORII NOSTRII, SA LE DEA DUMNEZEU SANATATE SI PROSPERITATE


Musafir

#38573 Se plătesc salariile compensatorii la Oltchim. Administratorul judiciar, dispus să achite restanţele

2015-05-27 10:59

Se plătesc salariile compensatorii la Oltchim. Administratorul judiciar, dispus să achite restanţele de luna viitoare.

http://adevarul.ro/locale/ramnicu-valcea  26 mai 2015, 19:00 deIrina Rîpan

Disponibilizaţii de la Oltchim şi-ar putea primi salariile compensatorii începând cu luna iunie, a anunţat astăzi administratorul judiciar al combinatului, la o întâlnire organizată la sediul Prefecturii Vâlcea. Datoria va fi achitată în tranşe lunare de câte 1000 de lei.

Potrivit legii, fiecare disponibilizat de la Oltchim are dreptul să primească, în funcţie de vechime, între 7 şi 18 salarii compensatorii, respectiv între 20 000 şi 50 000 de lei. Per total, societatea le datorează foştilor angajaţi peste 6 milioane de euro.    

„Avem să dăm bani şi am recunoscut. Instanţa a suspendat acele procese intentate de foştii angajaţi tocmai pentru că am recunoscut că avem de dat bani, doar că puşculiţa este goală. Alegerea a fost următoarea: golim puşculiţa pentru a plăti salariile compensatorii şi blocăm activitatea sau cerem sprijin de la Guvern, pe ceea ce poate să ne dea, şi împărţim problema în două. Oltchim are prevăzut în planul de reorganizare să plătească integral aceste datorii, dar depinde de un moment care nu poate fi estimat la această dată, respectiv de vânzarea acelui SPV”, a declarat  Florian Mateiţă, reprezentantul BDO Rominsolv.   

Fiecare disponibilizat va primi 1000 de lei pe lună   Până la vânzarea Oltchim SPV, administratorul judiciar va achita o parte din creanţă, fiecare din cele aproximativ 1000 de persoane concediate în luna iunie a anului 2013 urmând să primească lunar un salariu minim pe economie. Din septembrie, administratorul judiciar ar putea prezenta şi un plan de eşalonare a datoriei.    

„Discuţia de acum este următoarea:  Oltchim plăteşte 1000 de lei pentru fiecare disponibilizat începând cu luna iunie, că atâta poate. În acelaşi timp va menţine producţia, va menţine oamenii. Asta e ceea ce poate face acum Oltchim" a completat Florian Mateiţă.    

Planul B gândit de administratorul judiciar, respectiv posibilitatea ca Guvernul să achite integral salariile compensatorii şi să se subroge în drepturile salariaţilor, fapt ce ar fi transformat Executivul într-unul  din creditorii combinatului chimic din Râmnicu Vâlcea, nu se va concretiza, susţin surse din Oltchim.   

Noi disponibilizări la Oltchim
Combinatul din Râmnicu Vâlcea mai are în prezent 2200 de salariaţi, cu aproximativ 1000 de angajaţi mai puţini decât în momentul intrării în insolvenţă, în ianuarie 2013. Societatea va face în acest an noi disponibilizări, administratorul judiciar anunţând în timpul şedinţei de la Prefectura Vâlcea că se are in vedere reducerea cheltuielilor cu 450 000 de euro pe lună. Dată fiind situaţia, aproximativ 350 de muncitori şi-ar putea pierde locul de muncă în următoarea perioadă, printre cei vizaţi numărându-se angajaţi din cadrul Diviziei Petrochimice Bradu, din Piteşti. Potrivit lui Florian Mateiţă, în acest moment se lucrează la o nouă organigramă şi se doreşte menţinerea doar a personalului necesar pentru conservarea activelor şi de prezentarea instalaţiilor potenţialilor investitori.   

Citeste mai mult: adev.ro/noyur8

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38574 Re: Se plătesc salariile compensatorii la Oltchim. Administratorul judiciar, dispus să achite restan

2015-05-27 10:59

#38512: BREAKING NEWS ALERT OLTCHIM:CREANTELE SALARIALE OLTCHIM - Se plătesc salariile compensatorii la Oltchim. Administratorul judiciar, dispus să achite restanţele 

 JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII????

Se plătesc salariile compensatorii la Oltchim. Administratorul judiciar, dispus să achite restanţele de luna viitoare

Disponibilizaţii de la Oltchim şi-ar putea primi salariile compensatorii începând cu luna iunie, a anunţat astăzi administratorul judiciar al combinatului, la o întâlnire organizată la sediul Prefecturii Vâlcea. Datoria va fi achitată în tranşe lunare de câte 1000 de lei.

Potrivit legii, fiecare disponibilizat de la Oltchim are dreptul să primească, în funcţie de vechime, între 7 şi 18 salarii compensatorii, respectiv între 20 000 şi 50 000 de lei. Per total, societatea le datorează foştilor angajaţi peste 6 milioane de euro.

„Avem să dăm bani şi am recunoscut. Instanţa a suspendat acele procese intentate de foştii angajaţi tocmai pentru că am recunoscut că avem de dat bani, doar că puşculiţa este goală. Alegerea a fost următoarea: golim puşculiţa pentru a plăti salariile compensatorii şi blocăm activitatea sau cerem sprijin de la Guvern, pe ceea ce poate să ne dea, şi împărţim problema în două. Oltchim are prevăzut în planul de reorganizare să plătească integral aceste datorii, dar depinde de un moment care nu poate fi estimat la această dată, respectiv de vânzarea acelui SPV”, a declarat Florian Mateiţă, reprezentantul BDO Rominsolv.

Fiecare disponibilizat va primi 1000 de lei pe lună Până la vânzarea Oltchim SPV, administratorul judiciar va achita o parte din creanţă, fiecare din cele aproximativ 1000 de persoane concediate în luna iunie a anului 2013 urmând să primească lunar un salariu minim pe economie. Din septembrie, administratorul judiciar ar putea prezenta şi un plan de eşalonare a datoriei.

„Discuţia de acum este următoarea: Oltchim plăteşte 1000 de lei pentru fiecare disponibilizat începând cu luna iunie, că atâta poate. În acelaşi timp va menţine producţia, va menţine oamenii. Asta e ceea ce poate face acum Oltchim"a completat Florian Mateiţă. Planul B gândit de administratorul judiciar, respectiv posibilitatea ca Guvernul să achite integral salariile compensatorii şi să se subroge în drepturile salariaţilor, fapt ce ar fi transformat Executivul într-unul din creditorii combinatului chimic din Râmnicu Vâlcea, nu se va concretiza, susţin surse din Oltchim.

Noi disponibilizări la Oltchim Combinatul din Râmnicu Vâlcea mai are în prezent 2200 de salariaţi, cu aproximativ 1000 de angajaţi mai puţini decât în momentul intrării în insolvenţă, în ianuarie 2013. Societatea va face în acest an noi disponibilizări, administratorul judiciar anunţând în timpul şedinţei de la Prefectura Vâlcea că se are in vedere reducerea cheltuielilor cu 450 000 de euro pe lună. Dată fiind situaţia, aproximativ 350 de muncitori şi-ar putea pierde locul de muncă în următoarea perioadă, printre cei vizaţi numărându-se angajaţi din cadrul Diviziei Petrochimice Bradu, din Piteşti. Potrivit lui Florian Mateiţă, în acest moment se lucrează la o nouă organigramă şi se doreşte menţinerea doar a personalului necesar pentru conservarea activelor şi de prezentarea instalaţiilor potenţialilor investitori.

Citeste mai mult: adev.ro/noyur8

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.

#38575 Re: Noi disponibilizări la Oltchim Rm. Vâlcea. 500 de angajaţi vor pleca acasă de la 1 iunie

2015-05-27 11:00

#38516: BREAKING NEWS ALERT OLTCHIM:CREANTELE SALARIALE OLTCHIM - Noi disponibilizări la Oltchim Rm. Vâlcea. 500 de angajaţi vor pleca acasă de la 1 iunie 

 JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII????

Noi disponibilizări la Oltchim Rm. Vâlcea. 500 de angajaţi vor pleca acasă de la 1 iunie

http://www.digi24.ro/Stiri/

Situaţie tensionată la Oltchim Râmnicu Vâlcea. Astăzi, peste 60 de salariaţi disponibilizaţi s-au revoltat după ce, timp de doi ani au fost duşi cu vorba că îşi vor primi salariile compensatorii în valoare de peste 5000 de lei. Veştile nu sunt bune nici pentru cei care au rămas în prezent în combinat. Liderii de sindicat anunţă noi disponibilizări de la 1 iunie, când 500 de salariaţi vor pleca acasă.  

Foştii salariaţi au ajuns la disperare pentru că nu mai primesc indemnizaţia de şomaj şi acum nu mai au nicio sursă de venit. De doi ani li se promit salariile compensatorii, însă nu au primit decât 500 de lei din peste 5000 de lei, cât ar fi trebuit să primească. În ultimele două săptămâni, administratorul judiciar le-a promis că va veni la negocieri, dar nu ajuns până acum.

Nici pentru colegii care mai vin la serviciu veştile nu sunt bune. De la 1 iunie peste 500 de salariaţi vor pleca acasă.

Atât conducerea Oltchim, cât şi administratorii judiciari speciali au refuzat să comenteze situaţia disponibilizărilor.

În prezent în combinatul Oltchim din Râmnicu Vâlcea muncesc 2200 de salariaţi. În urmă cu doi ani au plecat de aici 1000 de salariaţi, cărora li s-au promis 18 salarii compensatorii.