Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

S. MAX

#16151 Oare până când vom mai fi surzi şi orbi?

2014-01-28 15:49

Incă un fost ministru a fost condamnat. Monica Ridzi a primit de la magistraţi cinci ani de închisoare cu suspendare. Are dreptul să facă recurs. Este fost ministru PDL. Deci toate partidele au condamnaţii şi puşcăriaşii lor. Nu e partid fără corupţi, aşa că nu ştim cu ce poveste vor mai veni la alegeri să ne prostească. După o săptămână aflăm că premierul Ponta a folosit momentul prăbuşirii avionului în Munţii Apuseni şi moartea a doi oameni care plecaseră să salveze vieţi drept paravan pentru a şterge datorii de 500 de milioane de dolari la Rompetrol. Adică luni a picat avionul, au urmat trei, patru zile în care toată presa naţională şi-a aţintit ochii spre catastrofă, emisiuni peste emisiuni, şi n-a mai fost atentă la ce se întâmplă în şedinţa de Guvern de miercuri.

Aşa că Ponta a profitat de ocazie şi a dat Ordonanţă de Urgenţă. S-a grăbit să o publice joi în Monitorul Oficial. Cu Rompetrol, firmă care nu aparţine românilor, a fost posibil, Oltchimul de la Râmnicu Vâlcea a trebuit închis, 1.000 de angajaţi au fost trimişi în şomaj, alţii în şomaj tehnic şi economia Vâlcii a fost distrusă. Dar cum nimeni n-a fost pe fază, Ponta a făcut-o şi pe asta. Apoi a venit viscolul şi zăpada. Toată lumea a îngheţat. A îngheţat atât de tare încât nu i-a mai păsat pe umblă premierul Ponta. L-a văzut că tot apare acolo, în dispozitiv, că face comandamente de urgenţă şi gata. A profitat iar Ponta de codul roşu instituit în câteva judeţe şi s-a dus să joace baschet. Că doar sala de sport nu era sub zăpadă şi sigur i-au făcut şi pârtie până la ea, că doar nu o intra premierul în nămeţi până la genunchi.

În Râmnic, primarul condamnat la patru ani de închisoare, Emilian Frâncu, n-a reuşit să dea zăpada de pe străzi, râmnicenii s-au dat cu maşinile pe derdeluş, inclusiv pe arterele principale, dar oamenii săi le-au făcut cadou cetăţenilor un raport de activitate pe anul trecut. Şi trebuie să apreciem că prin nămeţii de printre blocuri aceştia au reuşit să îl bage în cutiile poştale. A uitat însă să scrie primarul condamnat ce activităţi a desfăşurat în cele cinci luni cât a stat la Penitenciarul Rahova. Şi, uite aşa, a mai trecut o săptămână în care ne-am dat seama că trăim într-o ţară nebună, nebună, nebună! Însă nu ne-a pierit încă spiritul de glumă şi încă mai ştim să facem haz de necaz. Oare până când vom mai fi surzi şi orbi? Gabriela

Preluare articol scris de Gabriela Bercea si publicat in VIATA VALCII -
http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/49-opinia-mea/23311-oare-pan-cand-vom-mai-fi-surzi-i-orbi.html

S. MAX
Musafir

#16152 CONSILIUL CONCURENTEI SPUNE CA "MANEVRA" LUI PONTA DE LA ROMPETROL - ESTE AJUTOR DE STAT.

2014-01-28 15:58

#16151: S. MAX - Oare până când vom mai fi surzi şi orbi?

 

Afacerea Rompetrol nu este definitiva
Statul este obligat sa scoata la licitatie internationala pachetul de 26% din actiunile Rometrol Rafinarie

Desi Victor Ponta si-a pus, saptamana trecuta, la presiunea Curtii Constitutionale, semnatura pe hotararea care adopta intelegerea cu kazahii, Guvernul va trebui sa scoata la licitatie pachetul de 26% din actiunile Rompetrol Rafinare pe care intentiona sa il ofere kazahilor de la KazMunaiGaz contra a 200 de milioane de dolari, asa cum a agreat in Memorandumul convenit cu societatea, dupa ce Consiliul Concurentei a atentionat asupra riscurilor unei tranzactii directe.

„Trebuie sa existe o procedura competiva. Ca sa vinzi, trebuie sa existe o evaluare: fie evaluarea pietei – adica pretul actiunilor pe bursa, fie din partea unui evaluator independent. Principala problema cu tranzactia era ca nu cumva kazahii sa fie avantajati, adica sa primeasca actiunile prea ieftin, ceea ce ar fi putut constitui ajutor de stat“, a declarat Bogdan Chiritoiu, presedintele Consiliului Concurentei.

Victor Ponta a adoptat saptamana trecuta o Hotarare de Guvern prin care a aprobat Memorandumul cu Rompetrol, dupa ce anterior il adoptase prin Ordonanta de Urgenta, dar acest lucru a fost gasit neconstitutional.

Prin memorandum, Rompetrol se obliga sa plateasca 200 de milioane de dolari pentru 26,69% din actiunile Petromidia, din care 25 de milioane de dolari reprezinta o prima pentru faptul ca acum kazahii vor detine peste 75% din titluri si vor avea majoritate absoluta. De asemenea, Rompetrol va infiinta un fond de investitii in sectorul energetic sub forma unei societati pe actiuni la care aportul Rompetrol Group va fi de 150 de milioane de dolari si o cota de participare la capital de 80%, statul roman urmand sa detina o participatie de 20%. Din aceasta suma, 30 de milioane de dolari reprezinta cota statului, dar aceasta va fi varsata tot de KazMunaiGaz. Fondul ar urma sa faca investitii de circa un miliard de dolari in urmatorii sapte ani.

Spre deosebire de alte companii privatizate de stat, precum Petrom sau Sidex, Rompetrol nu a beneficiat de stergerea datoriilor. Dobanzile plus obligatiunile rascumparate totalizeaza circa 320 de milioane de dolari, suma la care se adauga cele 200 de milioane de dolari pe care kazahii le vor plati pe pachetul de 26%. Concomitent, pachetul de 18% cu care statul ramane mai valoreaza si el circa 117 milioane de dolari la cotatiile bursiere din acest moment.


Preluare articol publicat in NASUL -
http://www.nasul.tv/2014/01/28/statul-este-obligat-sa-scoata-la-licitatie-internationala-pachetul-de-26-din-actiunile-rometrol-rafinarie/


Musafir

#16153

2014-01-28 16:08

SE CAM USUREAZA BANI DIN CONTURI...DE DACA NU MAI PUI SE GATA SI O SA INTRATI IN FIBRILATI CA VOI HOTILOR SINTETI OBISNUITI SA TRAITI LA UN NIVEL ,ALTUL DECIT AL AMARASTENILOR CA MINE

Musafir

#16154

2014-01-28 16:14

TU FOTA TACI DRACU NU MAI HANTANI CA DACA TE TAIE UN DOCTOR NU AI NICI O EUGENIE IN BURTA.
UMBLI CU TALPILE LA BOCANCI CLAMPANIND PE DRUM SI ITI BAGI IN GURA LA TOTI,VAI DE CAPUL TAU PARCA NU AI FI CUNOSCUT NE COLEGI ...UN BETIV CECLAUZ CONTINU.
TU NU VEZI CUM ESTI IZOLAT PE PROSTIA TA?

Musafir

#16155 Re: Re:

2014-01-28 16:58

#16149: - Re:

"Diculoiule daca pierzi baza de la Fedelesoiu te mancam."

Ce e domnule emil, iti e teama ca-ti vei pierde visul?

 

 

Probabil ii e teama ca un idiot a cheltuit banii fraierilor cotizanti de 20 de ani si, astfel se pierd niste cadouri facute de fosta conducere sindicatului. Probabil e greu sa compilezi ideea asta. Sunteti unii mai prostovani ca altii.


Musafir

#16156 Re: Oare până când vom mai fi surzi şi orbi?

2014-01-28 17:02

#16151: S. MAX - Oare până când vom mai fi surzi şi orbi?

Incă un fost ministru a fost condamnat. Monica Ridzi a primit de la magistraţi cinci ani de închisoare cu suspendare.

 

Eu stiu ca e cu executare! Oricum, urmeaza recursul.


Musafir

#16157

2014-01-28 17:10

DE CE I LE SCOATE FISCU LA VINZARE?
DE CE NU SI-A PLATIT TAXELE SI INPOZITELE?
UNDE SINT COTIZATIILE CELOR 2000 SI DE ANGAJATI DE 20 SI DE ANI?
UNDE E PROFITUL DE PE URMA ALIMENTARI, BAZEI SPORTIVE SI DE AGREMENT?
INJURATI CITEVA LICHIELE PLATITE DE DICULOIU PE CERNEV SI GHIOCA ,CA LUMEA SA STEA CONCENTRATA CU ATENTIA LA VRAJALA VOASTRA SI SA NU SE DEA LA VOI SA VA IA LA SOCOTEALA UNDE SI CUM
RASPUNDETI IN FATA OAMENILOR LA INTREBARILE PUSE....AVETI CURAJUL? ..PUTETI?
BA MULTI PROSTI MAI ARE OLTCHIMUL ASTA PRINTRE CARE O LUNGA PERIOADA AM FOST SI EU!!!!

Musafir

#16158

2014-01-28 17:12

O parte din bani sunt peste drum de pasarela. :-)

Musafir

#16159

2014-01-28 17:13

stai cuminte max ca va veni si rindul celor care au igropat oltchim,mai tirziu dar sigur
ELC 3

#16160

2014-01-28 17:21

PAI SI ATUNCI DACA SE VAD DE PE PASARELA LA CE IL MAI SUSTIN PE LEPRANGIU??
CIND ZACEAU BETI LA FEDELESOIU PE BANI ANGAJATILOR CE ZICEAU ? DAI IN .... NOASTRA CA NE COTIZEAZA NU MIRAIE NIMENI CA DACA SE RETRAGE UNUL DIN SINDICAT A DOUA ZI HOP DECIZIE SEMNATA DE ALT HOT JIANU SI LA INCARCAT DE BUTOAIE CU EL.
SPUNETI COLEGI SERIOSI CARE MAI SINTETI IN OLTCHIM ,MINT EU CU CEVA?
ASTEA DOI SINT ADEVARATI MILOGI AI OLTCHIM DICULOIU SI PRISACARU,NU AMARITUL DE CERNEV CARE A SPUS LUCRURILOR PE NUME.
eu

#16161 corect

2014-01-28 17:39

Lucrurile bune nu se vad niciodata.

Musafir

#16163 PENTRU PROSTUL CARE-AI FOST SI TOT PROST AI RAMAS

2014-01-28 18:27

#16157: -

fost membru S.V.O.

#16113 ptr. 16103: MINUNEAZA-TE!

2014-01-27 18:34

 

CERNEV -2000 sau 1700 RON
GHIOCA -1400 RON
DOBRE MARCELA -1000 RON
SARPE -500 RON
MORCOACE -500 RON
ION DAN -500 RON
PATRASCU -500 RON
" MIZILIC " pentru EI, " BANI MULTI " pentru ALTII
musafir

#16164

2014-01-28 18:32

STIE CINEVA S-A AMINAT PRIVATIZAREA
eu

#16165 ptr 16163

2014-01-28 19:08

Este echitabil daca postezi si salariile membrilor SLO altfel devi subiectiv
disponibilizatul

#16166 Re:

2014-01-28 19:28

#16162: -

Va rog eu frumos nu mai puneti poze cu astia ca am probleme in familie, nu de altceva dar sotia mea are o obsesie pentru Dumitru de la Pitesti.

BUNGET

#16167 ptr.16165

2014-01-28 19:37

ptr.cei enumerati mai jos pe fluturasul de salariu este rubrica "SPOR CONDUCERE" la care "EI" spun la papagalii lor ca sint sefi,dar prea putini stiu ca sint bani de la S.L.O.:
HONCIOIU
BUSE
DUMITRASCU
IVANESCU
ILINESCU
COMANESCU
MIHUTESCU
S.A.M.D.
AU LOVELE IN PLUS LA SALARIU DE LA S.L.O.

Musafir

#16168 Re: PENTRU PROSTUL CARE-AI FOST SI TOT PROST AI RAMAS

2014-01-28 19:43

#16163: - PENTRU PROSTUL CARE-AI FOST SI TOT PROST AI RAMAS

"CERNEV -2000 sau 1700 RON
GHIOCA -1400 RON
DOBRE MARCELA -1000 RON
SARPE -500 RON
MORCOACE -500 RON
ION DAN -500 RON
PATRASCU -500 RON
" MIZILIC " pentru EI, " BANI MULTI " pentru ALTII"

Ar trebuii sa te mai opresti si tu cu astfel de postari. Chiar crezi ca pentru oamenii astia care cotizeaza e atat de usor. Oamenii astia nu au invatat nimic de la viata. Sa ajungi sa-ti dai din banii tai munciti , cui? (citeste mai sus) si numai asa iti vei da seama de cultura si gradul de pregatire al acestor cotizanti.

 

PROPENOXID

#16169 BUNGET!!!!!!!!!!

2014-01-28 19:47

Lai uitat pe cel mai mare MAESTRU OPERATOR de la PROPILENA ----"POMANA GIGI" var cu POMANA DE LA P.V.C.2. Intrebatil pe disponibilizatul MATEI care a fost la PROPEN citi bani a luat de la S.L.O.
Sau imbogatit amindoi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#16170 nu intoxica salariatii

2014-01-28 19:53

Mai BUNGET nu mai duce oamenii in eroare caci pe fluturasul lor nu scrie;spor conducere'iar ce au ei in plus nu sunt bani de la sindicat, cum minti tu este o suma fixa de 100 lei conform CCM -Art 147-Al5-documenteazate caci esti in mare eroare, s-au vrei sa intoxici oamenii si sa-i invrajbesti, nu sunt ei destul de dezbinati.


Musafir

#16171 Licitaţia pentru Oltchim a fost amânată pentru 28 martie

2014-01-28 19:58

http://www.economica.net/vuza-chimcomplex-licitatia-pentru-oltchim-a-fost-amanata-pentru-28-martie_72260.html

Vuza, Chimcomplex: Licitaţia pentru Oltchim a fost amânată pentru 28 martie.

Licitaţia pentru achiziţionarea pachetului de acţiuni scos pentru vânzare la Oltchim, ce urma să se desfăşoare pe 31 ianuarie, a fost amânată pentru data de 28 martie, după ce Adunarea Creditorilor, întrunită marţi, a aprobat o asemenea decizie, a declarat, pentru AGERPRES, Ştefan Vuza, preşedintele Grupului SCR, proprietarul Chimcomplex Oneşti, firmă înscrisă în cursa pentru achiziţionarea combinatului din Râmnicu Vâlcea.

Chimcomplex Borzeşti, al doilea fabricant de produse clorosodice din România, după Oltchim, dar care deţine, în Europa, cea mai modernă instalaţie, de generaţia a V-a, pentru obţinerea de sodă caustică, ar fi urmat să concureze la termenul iniţial cu doi investitori, Oil and Gas Trade (Rusia) şi consorţiul de companii Baota Petrochemical Group şi Junlun Petroleum Co. din China. De combinatul vâlcean s-a mai interesat şi compania MOL, din Ungaria, prin divizia sa petrochimică, Petchem.

'Organizatorii licitaţiei au spus că pot modifica prevederile din Caietul de Sarcini până la data desfăşurării acesteia, dar nu ştiu dacă şi ce prevederi noi vor introduce. Oricum noi suntem pregătiţi să concurăm şi avem aprobat de către acţionari contractarea unui credit în valoare de 200 de milioane de lei pentru achiziţionarea pachetului scos la vânzare', a spus Ştefan Vuza.

Activele puse în vânzare la Oltchim, două platforme chimice şi petrochimice, din Râmnicu Vâlcea şi din Piteşti, conectate printr-o conductă dublă care furnizează etilenă şi propilenă, includ instalaţii de producere de sodă caustică, propenoxid şi polioli flexibili şi rigizi, oxo-alcooli şi plastifianţi, PVC, precum şi echipamentele aferente, între care instalaţii de electroliză, de fabricare a acidului clorhidric, hipocloritului de sodiu.

Oltchim funcţionează, în prezent, potrivit conducerii sale, la 23% din capacitate, înregistrând restanţe în plata salariilor. Angajaţii ar urma să îşi primească lichidarea pe octombrie abia la finalul acestei luni. Foştii angajaţi ai societăţii sunt şi ei nemulţumiţi, pentru că nu şi-au primit banii pentru concediile de odihnă şi ameninţă cu reluarea protestelor.

În decembrie, Adunarea Creditorilor Oltchim a stabilit la 305,2 milioane de euro valoarea - reper a activelor Oltchim, care au fost transferate la o nouă societate şi vor fi scoase la privatizare. Creditorii au aprobat şi înfiinţarea acestei noi societăţi, Oltchim SPV, care va prelua activele viabile ale Oltchim, vechea companie, şi va fi privatizată.

Combinatul petrochimic din Râmnicu Vâlcea se află în insolvenţă de la începutul anului 2013.

VAI DE CAPUL TAU MORCOASE

#16172 NU-MI VINE SA CRED CE AM AUZIT!!!!!!!!!!!!!!!!!

2014-01-28 20:00

ATENTIE PTR. SANDU MORCOASE!
Daca este adevarat ce am auzit astazi,d-tra d-le SANDU MORCOASE sinteti "COBAIUL" SINDICATULUI VICTORIA ,respectiv lui GHIOCA E. Nu sint sigur ce am auzit dar pina miine aflu.
= SINTETI "COBAIUL " lui GHIOCA si CERNEV!!!!!!!!!!!!!!!!!
apropos de greva foamei.
BUNGET

#16173 16170

2014-01-28 20:02

VEZI CA AI MUSCA PE CACIULA!

Musafir

#16174 Re: NU-MI VINE SA CRED CE AM AUZIT!!!!!!!!!!!!!!!!!

2014-01-28 20:05

#16172: VAI DE CAPUL TAU MORCOASE - NU-MI VINE SA CRED CE AM AUZIT!!!!!!!!!!!!!!!!!

La ghioca te poti astepta la orice, daca el a fost in stare sa-l faca pe cernev TIGAN si sa-l trimita la origini.
Singura nedumerire este fata de cernev care-l tolereaza pe acest individ lipsit de caracter. Dar cine se aseamana se aduna.
Gurile rele spun ca ghioca il are la mana pe cernev cu intalnirile "CONSPIRATIVE" avute cu reprezentatii PCC la sfarsitul lui 2012 in Ramnicu Valcea si la Bucuresti si anul trecut cand se intalneau cu zaremba sub nasul lui Vosganian.


Musafir

#16175 Re: Licitaţia pentru Oltchim a fost amânată pentru 28 martie

2014-01-28 20:07

#16171: - Licitaţia pentru Oltchim a fost amânată pentru 28 martie

ESTE CLAR CE SE INCEARCA. NE VOR DUCE CU ZAHARELUL PANA LA ALEGERI.
INTR-UN FEL ESTE BINE: TIMPUL TRECE LEAFA MERGE.