Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

BOBI

#15776 AI LUAT PLASA

2014-01-20 18:05

;Domnule'Mihail MARIUS sa vi la EL III pe la colegii tai, sa te sustinem dar sa sti ca nu suntem doar 10 colegii tai de pahar, si daca nu -ti convine ceva intreabal

pe cel care te-a convins sa pleci -sti tu cine -ai luat plasa ca multi alti.

ION

#15777 PACAT

2014-01-20 18:07

VAI DE MAMA VOASTRA.

Musafir

#15778 Re: AM AFLAT!

2014-01-20 18:22

#15726: disponibilizat - AM AFLAT!

ESTI UN MARE PROST SI UN DIVERSIONIST. NU cernev SI NIMENI ALTCINEVA NU A SOLICITAT DECLANSAREA ACESTUI PROTEST , DECAT DISPERAREA DISPONIBILIZIZATILOR, DISPERARE DE CARE  NICI VOI NU TREBUIE SA FITI STRAINI PENTRU CA SI VOI SUNTETI IN ACRIASI SITUATIE , SAU POATE SI MAI RAU , DAR NU AVETI CAPACITATEA DE A O SESIZA.


Musafir

#15779 Re: Re: Re: Re: degeaba !

2014-01-20 18:25

#15732: - Re: Re: Re: degeaba !

"am zis eu asta? gandesti ce scrii?"

Nu este vina nci Basescu si nici Ponta si nici altcineva . De vina suntem noi cu totii cand inghitim tot ce ni se spune i nu avem atitudine.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-01-20 18:45



Musafir

#15781 Re: Re: AM AFLAT!

2014-01-20 18:49

#15778: - Re: AM AFLAT!

IAR TU ESTI UN MUIST CERNEVUIST DISPONIBILIZAT SI SPER SA VI LA MINE FOTA PE 22 SA STAM DE VORBAAAAA,DACA VREI ALTCEVA,,SINT LA DISPOZITIA TA ESCROCULEE NU AI NUME,MA INTREB CE FRICA MAI AI DACA   ESTI UN DISPONIBILIZAT[LASULEE,MIIIRS]


Musafir

#15782 Re: Re: AM AFLAT!

2014-01-20 18:56

#15778: - Re: AM AFLAT!

PT CERNEV DE LA FOTAA;DACA ESTI UN UM BUN ,VINO PE 22 SA STAI DE VORBA CU NOI SI SA NE POVESTESTI ISTORIA OLTCHIMULUI[MATRASIREA],BAA CERNEV S A RUPT LATUL ZAU

un alt disponibilizat

#15783 Foştii angajaţi ai Oltchim au anunţat pe Facebook că vor relua protestele

2014-01-20 20:02

#15764: - Foştii angajaţi ai Oltchim au anunţat pe Facebook că vor relua protestele

Disponibilizatii nu mai sunt membrii de sindicat si nu sunt interesati de luptele voastre sindicale!
Disponibilizatii nu mai sunt salariati (normal nu) si nu sunt interesati de cine conduce Oltchimul!
DISPONIBILIZATII VOR UN SINGUR LUCRU: PLATA RESTANTELOR SALARIALE!

Citiți mai mult despre: Foştii angajaţi ai Oltchim au anunţat pe Facebook că vor relua protestele - VoceaValcii.ro http://www.voceavalcii.ro/2014011619084/Fostii-angajati-ai-Oltchim-au-anuntat-pe-Facebook-ca-vor-relua-protestele.html#ixzz2qZrTGpya

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTXmluQTGINeHtz4ceMloeS5pJR...

Foştii angajaţi ai Oltchim au anunţat pe Facebook că vor relua protestele

O „invitaţie" la proteste circulă de câteva zile pe sit-ul de socializare Facebook. Angajaţii sau liderii sindicali de la combinatul chimic Oltchim Rm. Vâlcea şi-au anunţat colegii că în data de 22 ianuarie 2013, toţi cei nemulţumiţi şi toţi cei care nu şi-au primit salariile restante sunt aşteptaţi în faţa pavilionului central pentru a se manifesta şi a-şi cere drepturile. Din câte se pare, la protest sunt aşteptaţi şi angajaţii Arpechim Piteşti.

Iată şi „convocatorul" la proteste:
Pe 22 ianuarie toate persoanele disponibilizate sunt aşteptate în fata Pavilionului Oltchim la ora 09.00. Aşteptăm şi participarea celor de la Piteşti.
Nu este posibil ca după 6 luni de la desfacerea contractelor să nu primim drepturile salariale ce ni se cuvin mai ales că atunci ni s-a spus că nu vor face discriminări între disponibilizaţi şi angajaţi.
Nu putem accepta o eşalonare a plăţilor în procente pe parcursul a 5 luni, aşa cum vor administratorii.
În timp ce conducerea îşi primeşte salariul la zi, salariu pe care nu-l merită, fac şi alte afaceri cu fierul vechi, adică contracte semnate la preţ mic şi fără ştirea administratorul Piperea, contracte care aduc prejudicii Oltchimului.
Se pare că se vrea muşamalizarea acestuia, deoarece în afară de cei care l-au semnat pe furiş au aflat şi alţii (Piperea, Diculoiu, Cernev şi alţii de la Piteşti) care nu spun nimic şi nu se ia nicio măsură.

Aveţi timp să vă anunţaţi între voi".

SALARIATII, FOSTII NOSTRI COLEGI, SUNT ASTEPTATI ALATURI DE NOI, DISPONIBILIZATII!

un alt disponibilizat

#15784 Foştii angajaţi ai Oltchim au anunţat pe Facebook că vor relua protestele

2014-01-20 20:05

#15765: - Foştii angajaţi ai Oltchim au anunţat pe Facebook că vor relua protestele

Disponibilizatii nu mai sunt membrii de sindicat si nu sunt interesati de luptele voastre sindicale!
Disponibilizatii nu mai sunt salariati (normal nu) si nu sunt interesati de cine conduce Oltchimul!
DISPONIBILIZATII VOR UN SINGUR LUCRU: PLATA RESTANTELOR SALARIALE!

http://vtv.ro/?p=7174

 

Iata "transcriptul" partial al stirii prezentate pe VTV (minutul 0:25 - minutul 0:55):

http://vtv.ro/wp-content/uploads/2013/03/Oltchim-300x240.jpg...

... "Am avut foarte multe sesizari din partea fostilor angajati de la Oltchim. Noi am dat o masura in august si-am dispus plata salariilor. Administratorul Oltchim a cerut ca termen pentru plata restantelor catre fostii angajati luna ianuarie 2014. In aceasta situatie am amendat societatea cu 10.000 de lei. Este amenda prevazuta pentru toate societatile si i-am indrumat pe salariati sa se adreseze instantelor de judecata. Sunt sanse suta la suta ca acesti oameni sa castige in instanta" a declarat Ion Nicolaescu, Inspector Sef la ITM Valcea. ...

Deci "Administratorul Oltchim a cerut ca termen pentru plata restantelor catre fostii angajati luna ianuarie 2014".


Asa ca haideti sa mergem, in numar cat mai mare pe data de 22.01.2013, sa vedem cand se vor da restantele pentru ca luna ianuarie 2014 trece.
Nu am fost disponibilizati in RATE pentru ca sa ni se achite drepturile salariale in RATE.
Poate au nevoie de numerele noastre de conturi bancare.
Poate au nevoie alte informatii pentru a vira banii si nu putem sa-i facem sa intarzie plata acestor restante din vina noastra, nu este asa?


Musafir

#15785 Re: Foştii angajaţi ai Oltchim au anunţat pe Facebook că vor relua protestele

2014-01-20 21:05

#15783: un alt disponibilizat - Foştii angajaţi ai Oltchim au anunţat pe Facebook că vor relua protestele

bai disponibilizatulee;e ultima data cind repet;d ul diculoiu chiar v a anuntat ca aceasta ORDONANTA nu e buna,dar vad ca ai fost surd si orb,ia mai dutee n mina mea si pe la mincinosi de piperea,cernev si talpasanu care chiar au mincat mult RAHAT despre OLTCHIM,,,,,,,,,MIIIIRS

mihail marius

#15786 pt BOBI

2014-01-20 23:20

eu am iesit la PENSIE!TU,cand? asa ca nu te doare. si afla ceva ceea ce stii,nu beau de pe data de 06-01-2010


Musafir

#15787 Re: AI LUAT PLASA

2014-01-21 06:45

#15776: BOBI - AI LUAT PLASA

vezi mai cernevuvuzeaua ca demonstrezi nivelul lindicatului VICTORIA numai cu denigrari,pt ca asa v a invatat cernev cu papagalul de ghioca,asta esti ,un FRAIER CERNEVUVUZEA

DISPONIBILIZAT

#15788 PT.MUSAFIRUL DE LA 15783

2014-01-21 06:52

NU DUCE TU GRIJA DISPONIBILIZATILOR. ORDONAHTA 36\2013 PRIVIND PERSOANELE DISPONIBILIZATE A FOST O MANA CEREASCA PENTRU CEI CARE S-AU SATURAT DE NEREGULILE DIN OLTCHIM SI AU DECIS SA PLECE.TU COMENTEZI AICI IN NECUNOSTINTA DE CAUZA SAU VREI SA FACI JOCURILE ACESTUI PERSONAJ [ DICULOIU] DUCIND OAMENII IN EROARE.MAJORITATEA AU PLECAT LA CEREREA LOR SI BENEFICIAZA PE PARCURSUL A 2 ANI DE APROAPE 300 MIL. LEI FARA STRES SI CU PLATA LA ZI. DESPRE SALARIILE COMPENSATORII STAI TU LINISTIT CA NOI DISPONIBILIZATII MAI DEVREME SAU MAI TIRZIU VOM BENEFICIA DE ELE MAI ALES CA ADM. JUD. AU RECUNOSCUT OFICIAL ATIT PRIN DOCUMENTE CIT SI IN INSTANTA CA OLTCHIMUL TREBUIE SA PLATEASCA ACESTE SALARII.ASA CA UN DISPONIBILIZAT CU O VECHIME DE 20 DE ANI V-A BENEFICIA DE 800 MIL. LEI IN URMA DISPONIBILIZARII. SA VA VEDEM PE VOI CEI CARE ATI RAMAS IN OLTCHIM CA M-AI AVETI CITEVA LUNI SI VA EXPIRA CONTRACTUL COLECTIV .
petro nelu

#15789 fara bani

2014-01-21 07:28

#15788 ai perfecta dreptate!!! sa-i vad eu acum pe smecherii astia care nu au vrut sa plece ce bani vor lua...NIMIC !!! Au stat pititi pe sectii atata timp si nu au facut nimic.Isi vor merita soarta

Musafir

#15790 Re: PT.MUSAFIRUL DE LA 15783

2014-01-21 07:49

#15788: DISPONIBILIZAT - PT.MUSAFIRUL DE LA 15783

bai disponibilizat CERNEVIST,esti un nesimtit in fata mea FOTA eu merg si am mers cu voi din prima secunda si am spus ca voi merge pina la FINISH cu mincinosi si tradatorii[se stiu],asa ca nu mi spune mie FOTA CA SINT OMUL lui  D UL DICULOIU,ca eu nu am cerut sa nu mai fim mintiti,denigrati si amenintati,uitate bine nesimtituleee ce am facut eu pt toti oameni OLTCHIMULUI,iar tu esti un mizerabil ,un las si un lingau[asta ai fost],eu nu am fost si nu voi fi lingau si tradator[mincinos],asta sint eu FOTAA de 1 an si jumatate


Musafir

#15791 Re: fara bani

2014-01-21 07:54

#15789: petro nelu - fara bani

aloo;PRIN CEEA CE AI SPUS ACUM ,VA MERITATI SOARTA DISPONIBILIZATILOR,EU FOTA VA SPUN CA AM NUMAI SCIRBA ACUM FATA DE VOI LASILOOOR,MAI BINE SA STATI LA CUTIE DECIT SA VA PESE SI DE CEL DE LINGA TINE,VOMIT PE TINE CRETINULEE,EU FOTAA,MIIIIRS


Musafir

#15792 Re: Re: Re: Urmeaza si altii?

2014-01-21 08:53

#15423: - Re: Re: Urmeaza si altii?

Urmeaza si altii?

2014-01-10 20:29
  1. Spirescu Victor, românul care a plecat pe 1 ianuarie în Marea Britanie, a fost concediat.
  2. Spiru Armand Laurentiu, primul roman dealer, de guma de mestecat, ajuns Director General Operatiuni la fabricantul de produse chimice, Oltchim? Cand va fi concediat pentru incompetenta? Ar fi cazul, nu credeti?

http://i.imgur.com/VvE0nkB.png?1...

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1538678_708978452454708_8...

https://lh5.googleusercontent.com/-MoUG6fhMk_k/AAAAAAAAAAI/AAAAAAAAIck/0HUb6Eh_R...


Musafir

#15793 Re: Re: Sa te ajut!

2014-01-21 08:55


Musafir

#15794 Re: Re: Re: Re: Bun ii vinu sus pe munte !

2014-01-21 08:55

#15706: - Re: Re: Re: Bun ii vinu sus pe munte !

Armand Laurentiu Spiru-Ciobescu

CIND NOI MARSALUIAM DE LA OLTCHIM LA PREFECTURA PRIN GER SI VISCOL, ASTA SE CINSTEA SI CHEFUIA  CA ERA UNS DOMN MARE SI DIRECTORI LA OLTCHIM EL SI NEVASTA-SA FUGIND CU MASINILE OLTCHIM !!!!!!

POSTAREA II APARTINE SI NE CONFIRMA CAT DE INDOLENT ERA EL SI NEVASTA-SA PUSI POLITC  CAND ERA BALAN de la CET!!!! TOT CE SCRIE JOS E CREATIA LUI PE FACEBOOK

 

https://www.facebook.com/armandspiru?fref=ts

Armand Laurentiu Spiru-Cio

bescu
December 27, 2012
Bun ii vinu sus pe munte !

Armand Laurentiu Spiru-Ciobescu shared a link.

December 27, 2012 near Ramnicu Valcea
Apar chiar si eu aici :)

http://stirileprotv.ro/stiri/travel/domeniul-de-schi-transalpina-locul-care-ar-putea-sa-rivalizeze-cu-statiunile-din-elvetia-si-austria.html

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/p480x480/526022_526034174...


Musafir

#15795 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CONDUCEREA OLTCHIM & ARPECHIM DEMISIA !!!!!!!!!!!

2014-01-21 08:56

#15707: - Re: Re: Re: Re: Re: CONDUCEREA OLTCHIM & ARPECHIM DEMISIA !!!!!!!!!!!

CONDUCEREA OLTCHIM & ARPECHIM DEMISIA !!!!!!!!!!!

2013-12-07 10:48

http://www.indiscret.ro/rks_images/articles/img_cover_2603.jpg...

Armand Laurentiu Spiru-Ciobescu

CIND NOI MARSALUIAM DE LA OLTCHIM PE PICIOARE 11 KM CATRE PREFECTURA PRIN GER SI VISCOL, ASTA SE CINSTEA SI CHEFUIA  CA ERA UNS DOMN MARE SI DIRECTORI LA OLTCHIM EL SI NEVASTA-SA FUGIND LA MUNTE CU MASINILE OLTCHIM SI CU BANII NOSTRI DE CAR SI DE RATE LA  BANCI !!!!!!


POSTAREA II APARTINE SI NE CONFIRMA CAT DE INDOLENT ERA EL SI NEVASTA-SA PUSI POLITC  CAND A FOST SI UN ALT HOT NUMIT POLITIC, BALAN de la CET Govora !!!! TOT CE SCRIE JOS E CREATIA LUI PE FACEBOOK

2013-12-05 20:16

#13482: - Re: Re: Armand Laurentiu Spiru-Ciobescu

Armand Laurentiu Spiru-Ciobescu

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/p480x480/526022_526034174...

December 27, 2012
Bun ii vinu sus pe munte !

https://www.facebook.com/armandspiru?fref=ts

Armand Laurentiu Spiru-Ciobescu shared a link.

December 27, 2012near Ramnicu Valcea
Apar chiar si eu aici :)


http://stirileprotv.ro/stiri/travel/domeniul-de-schi-transalpina-locul-care-ar-putea-sa-rivalizeze-cu-statiunile-din-elvetia-si-austria.html

 

===============================================================================

TREBUIE SA PLATEASCA TOTI: PRIM MINSTRU PONTA SI MINISTRII CARE S-AU SUCCEDAT LA PUTERE !!!!! COCLETII, SPIRESTII (ARMAND & FELICIA), CERNEVII (CORNELIUS & CONSOARTA), TALPASANU, POPESCU VALENTIN & DENISA, NOROCEL MARINESCU, DANIEL PIRNEA, DANA MARDARE, LAURENTIU ENACHE, MIHAI GURAN, MARIUS PARVU, GHEORGHE PIPEREA, BALAN, STANESCU, DICULOIU, MARIAN DUMITRU!

STITI CE-AU PROMIS ... STITI CE-AU FACUT!

DACA PROBLEMELE OLTCHIM NU SE REZOLVA IMEDIAT, DACA SALARIILE NU SUNT ADUSE URGENT LA ZI, DACA NU SE PLATESC CAT MAI REPEDE RESTANTELE SALARIALE DISPONIBILIZATILOR ... DEMISIA, "JIHADUL", "POTOPUL"!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

MINCIUNA SI DEZINFORMARE LA NIVEL GUVERNAMENTAL PRIVIND OLTCHIM.

 

 

TOATA LUMEA VORBESTE DESPRE SALARII NEPLATITE DE DOUA LUNI SI JUMATATE.
FALS. ESTE VORBA DESPRE TREI LUNI SI JUMATATE (SAPTE CHENZINE SALARIALE)!

RESTANTELE SALARIALE ale oamenilor de la OLTCHIM sunt de 7 CHENZINE (3 LUNI SI JUMATATE), astfel:
1. valoare transport luna DECEMBRIE 2012 (max. 80 lei / salariat – functie de timpul efectiv lucrat in luna DEC. 2012);
2. avans luna IANUARIE 2013 (trebuia platit in data de 25.01.2013) – (40% din salariul tarifar aferent lunii IANUARIE 2013);
3. lichidarea lunii OCTOMBRIE 2013, cu transport inclus (trebuia platita in data de 10.11.2013);
4. avansul lunii NOIEMBRIE 2013 (trebuia platit in data de 25.11.2013);
5. lichidarea lunii NOIEMBRIE 2013, cu transport inclus (trebuie platita in data de 10.12.2013);
6. tichetele de masa aferente lunii NOIEMBRIE 2013 (trebuiau distribuite in data de 10.12.2013);
7. avansul lunii DECEMBRIE 2013 (trebuia platit in data de 25.12.2013);
8. lichidarea lunii DECEMBRIE 2013, cu transport inclus (trebuie platita in data de 10.01.2014);
9. tichetele de masa aferente lunii DECEMBRIE 2013 (trebuiau distribuite in data de 10.01.2014);
10. avansul lunii IANUARIE 2014 (trebuie platit in data de 25.01.2014).

RESTANTELE SALARIALE ale disponibilizatilor de la OLTCHIM (trebuiau platite in momentul disponibilizarii – respectiv pana cel mai tarziu in data de 13.06.2013, sunt urmatoarele::
1. valoare transport luna DECEMBRIE 2012 (max. 80 lei / salariat – functie de timpul efectiv lucrat in luna DEC. 2012);
2. avans luna IANUARIE 2013 – (40% din salariul tarifar aferent lunii IANUARIE 2013);
3. o suma de bani aferenta concediilor de odihna neefectuate in anul 2013 sau rest. anterioare anului 2013;
4. salariile compensatorii datorate de OLTCHIM conform CCM.

Sa nu uitam de DETURNARILE DE FONDURI (furturi din avutul personal) facute de catre conducere Oltchim: retinerea CAR-ului pe statele de plata si nevirarea acestor sume la CAR, retinerea ratelor bancare pe statele de plata si nevirarea acestora la banci, retinerea “garantiilor” pe statele de plata si nevirarea acestor sume in depozitele bancare de garantii, etc.

Sa nu uitam ca, desi la ora aceasta OLTCHIM, functioneaza la maxim 10% din capacitatea de productie (dar managementul vorbeste de 25%), numarul de personal a scazut cu 30%, numarul directorilor (numiti pe criterii politice si de rudenie nu pe criterii de competenta) a crescut, fiind supradimensionat - este 22 directori (spre exemplu conducerea executiva a Oltchim a crescut de la 6 directori la 9 directori, deci cu 50% mai multi). Ei nu au fost sacrificati, nefiind  disponibilizati!


Musafir

#15796 BREAKING NEWS: PCC SE și Fortissimo Capital s-au retras din cursa pentru Oltchim

2014-01-21 10:19

Decizie surprinzătoare a conducerii PCC. Prin intermediul unui comunicat de presă, reprezentantul PCC SE din România, Wojciech Zaremba a anunţat că atât compania pe care o reprezintă, cât şi fondul de investiţii israelian Fortissimo Capital au decis să se retragă din cursa pentru privatizarea Oltchim, neparticipând la licitaţie. „Am decis, împreună cu Fortissimo Capital, să nu participăm la licitația prin care se va desemna noul proprietar al Oltchim. Situația actuală a combinatului și condițiile în care se va derula procedura ne-au făcut să luăm, în final, această hotărâre. Am mai explicat, în ultimele luni, motivele care au dus la scăderea interesului PCC SE pentru Oltchim. În acest moment nu mai am alte precizări de făcut" - a declarat Wojciech Zaremba, reprezentantul PCC SE în România.

Citiți mai mult despre: BREAKING NEWS: PCC SE și Fortissimo Capital s-au retras din cursa pentru Oltchim - VoceaValcii.ro http://www.voceavalcii.ro/2014012119171/BREAKING-NEWS-PCC-SE-si-Fortissimo-Capital-s-au-retras-din-cursa-pentru-Oltchim.html#ixzz2r1jgsf1m
Follow us: @VoceaValcii_ro on Twitter | voceavalcii.ro on Facebook

 

http://www.voceavalcii.ro/media/k2/items/cache/d6ce2fe84b8024343f145380ad2b670a_...


Musafir

#15797

2014-01-21 10:30

unde e dom dir. cernev ? la priveghi la pcc ? minciuna are picioare scurte !!!

Musafir

#15798 Re:

2014-01-21 11:16

#15797: -

acum sa te vedem d le cernev,ce mai poti minti si cu ce smenari ne mai [SURPRIZE,SURPRIZE]uimesti si dezinformezi


Musafir

#15799

2014-01-21 11:26

Un lucru foarte frumos pe care l-au facut, un gest de onoare ! Multumim PCC-Fortissimo!

Musafir

#15800 Sindicaliştii de la Oltchim consideră un “tertip” anunţul polonezilor de la PCC că renunţă la cursa

2014-01-21 12:02

Sindicaliştii de la Oltchim consideră un “tertip” anunţul polonezilor de la PCC că renunţă la cursa pentru privatizarea combinatului

http://www.ramnicuvalceaweek.ro/wp-content/uploads/2014/01/OLTCHIM1-300x202.jpg...


http://www.ramnicuvalceaweek.ro/?p=4667

Liderii sindicali de la Oltchim sunt sceptici în privinţa anunţului făcut marţi de cei de la PCC SE de retragere din cursa pentru privatizarea combinatului vâlcean, susţinând că ar fi un “tertip” al concernului polonez.
“Este un tertip al polonezilor, care nu au cum să renunţe la cireaşa de pe tort, după ce, timp de 5 ani, s-au războit cu toată lumea pentru a prelua sub orice formă şi cu orice mijloace combinatul. Probabil că au aflat faptul că se va prelungi termenul de privatizare – fapt, de altfel, extrem de rău, după opinia mea – şi atunci nu fac decât o strategie dubioasă pentru a-şi urmări interesele. Din păcate, actuala conducere nu are un plan concret de privatizare a combinatului împreună cu Arpechim şi cu un investitor strategic”, a declarat pentru AGERPRES, liderul sindicatului liber Oltchim, Mihai Diculoiu.
Şi Corneliu Cernev, liderul sindicatului “Victoria” este ezitant în privinţa celor de la PCC, spunând că, “având în vedere prelungirea preconizată a datei de depunere a ofertelor, nu este exclus ca polonezii să se răzgândească”
PCC SE, principalul acţionar privat al Oltchim Râmnicu Vâlcea, şi fondul de investiţii israelian Fortissimo Capital au luat decizia de a nu participa la cea de-a doua licitaţie care va avea loc pentru privatizarea complexului.
“Am decis, împreună cu Fortissimo Capital, să nu participăm la licitaţia prin care se va desemna noul proprietar al Oltchim. Situaţia actuală a combinatului şi condiţiile în care se va derula procedura ne-au făcut să luăm, în final, această hotărâre. Am mai explicat, în ultimele luni, motivele care au dus la scăderea interesului PCC SE pentru Oltchim. În acest moment nu mai am alte precizări de făcut”, a declarat Wojciech Zaremba, reprezentantul PCC SE în România.
În calitate de acţionar, deţinând o participaţie directă şi indirectă de 32,3432% din capitalul social al companiei, PCC SE este implicat de şapte ani în situaţia Oltchim. În luna august, şi-a anunţat intenţia de participare la licitaţia pentru achiziţia combinatului, alături de fondul de investiţii israelian Fortissimo Capital.