Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-12-01 10:00



Musafir

#12752 Re: 1 Decembrie 2013

2013-12-01 10:02

#12748: Un roman adevarat - 1 Decembrie 2013

 

 

 

 

 

 

Un roman adevarat nu se gandeste la instigare si nu se gandeste la revolte din carr si-ar putea pierde locul de munca;un roman adevart nu instiga si  apoi sta si se uits pe geamul pavilionulji sau de pe cladire

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-12-01 10:04



Musafir

#12754 IA SA GHICITI ?

2013-12-01 10:05

CINE ARE DE GAND SA PLECE IN LUNA DE MIERE ? DAU UN COVRIG, DE COLINDET, CINE GHICESTE ! ORICUM, NOI SUNTEM DE BUN SIMT SI II URAM CASA DE PIATRA . CA , TARE FRUMOASA E !!!!

Musafir

#12755

2013-12-01 10:41

Cass de piatra doamnei

Musafir

#12756 Re: CASCAVAL felicitari geo,tine o tot asa,te saluta fota

2013-12-01 10:44


Musafir

#12757 Re: Re: Re: Foarte interesant

2013-12-01 10:46

#12732: revolutia - Re: Re: Foarte interesant

nu mai fi ironic si fi pe intelesul oamenilor,daca nu ciocu mic,da mic ,mic,,,,,miiiirs


Musafir

#12758 Re:

2013-12-01 10:48

#12753: GOGU OLOGU -

Pai vezi de ca nu iti da banii ca sa nu ne  parasesti tu asa o somitate. Daca in dpb canta cucuveaua tu ce aia mea fsci scrii cs prostu si aberezi ce poti . Cand o sa vezi ca ameninti degeaba cu ziua de luni te rog da-ti demisia de onoare si o sa ai toate drepturile platite


Musafir

#12759

2013-12-01 10:49

fratilor, ne+am transformat in organizatori de miss? sau ne intereseaza oameni competenti la conducerea Oltchimului? Pâna una alta ăştia işi fac practica la un loc de muncă foarte bine plătit si abia după 7-8 luni de zile de cand au venit au inceput sa se dezmeticească ce inseamnă o firma de talia Oltchimului si cam ce e de facut in derularea activitatii doar ca e mult prea tarziu pentru a mai salva ceva.
Nu ne trebuie incepatori, nu ne trebuie oameni care fac practica si pe care sa nu-i traga nimeni la raspundere, oameni care sa plece cu un CV incarcat de experienta pe spatele, experienta si munca noastra a muncitorilor.
Salariile conducerii se invart undeva intre 8,000 - 12,000 lei / luna, bani in mână, in functie si de postul ocupat si de cum au stiut sa şopteasca la ureche cand şi-au negociat salariul. Ţine cineva cont de promisiunile făcute de ei pentru banii ăştia? Îi verifică cineva? E normal ca intr-o firmă de stat sa fie astfel de salarii? La un privat ca sa caştige banii astia i se da target clar de a aduce un anumit procent de profit in firma. Aici? Nimic.
Vis-a-vis de masini - din cate am înteles, işi platesc singuri combustibilul. Dar restul? Asigurari, rovigneta, cauciucuri, revizii, consumabile , uzura masinii - toate astea sunt cheltuielile Oltchimului - iar voi cei care aveti masini stiti ce cheltuieli presupun intr+un an si toate astea.
exceptandu+l pe Tălpăşanu care cred ca stie si ultimul şurub dintr+o instalatie si pe Alin Smeu care cred ca visează datele financiare ale Oltchimului altfel nu l-ar fi luat inapoi, câţi din ceilalti cunosc procesul de productie, caţi din ceilalti stiu ce se poate face intr-un caz de urgenta, cati din ceilalti cunosc concurenţa si secretele concurenţei, câti dintre ei stiu reguli elementare de fiscalitate, negociere, câţi stiu ce ştiu oamenii din instalatii sa faca sau au doar impresia ca suntem niste sarantoci fara scoala? Parerea mea e ca niciunul. Şi asta pentru că ei sunt nişte incepători cel puţin intr-un domeniu atât de complex ca cel al Oltchimului unde au fost paraşutati pe criterii si afinităţi politice.
Fraţilor, sunt oameni inteligenti in tara asta, in orasul asta , in Oltchim. Se poate accepta si ideea ca managementul sa fie dintr-o altă parte, dar dragi politicieni si conducatori ai ţării, aduceti-ne oameni capabili care au deja un background format nu incepători care să-si construiasca experienta pe noi. Iar dacă voi conducatori de ţara alegeti varianta asta, fie (1) sunteti ca ei - adica niste incapabili, fie (2) aveţi sarcina de a distruge tot si cum altfel decât prin intermediul unor incompeteti.

Musafir

#12760

2013-12-01 10:50

Si frumoasa si desteapta

Musafir

#12761 Re: CAPUSELE o persoana gresita musafirule care esti fraier,nu l baga pe tapu m

2013-12-01 10:52


Musafir

#12762

2013-12-01 10:54

Deci la multi ani de ziua de decembrie

Musafir

#12763 Re: 1 Decembrie 2013 of cum pute a cernevist muist,,,miiirs da miiiirs

2013-12-01 10:55


Musafir

#12764 Re: GREVAAAAAA

2013-12-01 10:57

#12734: cristi - GREVAAAAAA

da cristi eu fota te cred ,ca si eu am tot trei si m am chinuit,dar din ianuarie de ce nu te ai vaitat,,,,zi mai baietas


Musafir

#12765

2013-12-01 10:58

E fraier rau ca la 0ltchim sunt oameni isteti multi

Musafir

#12766 Re: mucles cocalarule ca vegheaza gaocel cu fordul si cu cernobil

2013-12-01 11:04

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-12-01 11:13


gogu ologu

#12768 victorieni inainte

2013-12-01 11:15

Mai voi de la ElII ce faceti nu iesiti luni caci data trecuta ati fost vreo 8 ciocanari la greva foamei.

Musafir

#12769 Re: Re: mucles cocalarule ca vegheaza gaocel cu fordul si cu cernobil

2013-12-01 11:17

#12766: - Re: mucles cocalarule ca vegheaza gaocel cu fordul si cu cernobil

deci cocalar cernevist ;te ai luat de 2 persoane cinstite[d nul drasovean si d nul tapu],iar pri asta demonstrezi ca esti pus de muistul de cernev,care a aflat ca nu l suporta acesti 2 DOMNI,miiiirs,da miiiirs

tepes

#12770

2013-12-01 11:21

maine va vedem solidaritatea!!!!! eu acum servi doi cartofi copti si ma odihnesc pina dimineata ...
mai ramin cinci-sase sa ai fiarba sotia la cei doi copii asta daca nu imi taie gazu ca nu l-am platit
ce imi spui tu maine pirvule?????.... te maninc sa nu mai vi in oltchim decit cu demisiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
tu fosta mardare acum munteanu si titi figuranti care in amaritul de oltchim o dati pe curvasarie
angajati oltchim ...nu va lasati......i pe estacade , pe turnurile de racire si nu vom ceda mafiei pnl
pt aceasta tara ne-au murit bunici , stra bunici si vedem pt cine....

destrabalare cu parcul de turisme oltchim ,salari de sute de lei jos cu mafia pnl din oltchim ..

MUSAFIR CU CARLIG

#12771

2013-12-01 11:27

dragi angajati ai oltchimului ati devenit subiect de basm,nu cu nastratin si magarul spus de gerea ci,,cel cu drobul de sare. Numai vaiete peste tot ,pozati in victime dar nu faceti nimic,ca o paranteza nu vreau sa-i dau apa la moara lui gogu ologu fiinca sunt de parere ca el fota si inca ,cativa ar trebui sa-si caute alt teren de joaca nu aici sa agite spiritele.Sunt atitia oameni capabili si inteligenti in oltchim care ar trebui sa gaseasca modalitatile cele mai bune pt a atrage atentia tuturor saupra a ceea ce se intampla la oltchim.Macar astazi cand este o zi asa mare gasiti barbatia de a spune lucrurilor pe nume.solutia nu este aceea de a iesi 10 20 de oameni in fata si a striga te miri ce pt ca s-a vazut in ultimul an efectul;un pic de scandal s-au mai dat ceva maruntis si gata liniste,linistea de care ei aveau nevoie pt a-si continua operatiunea.Parerea mea este ca ar trebui facute sesizari la organele abilitate in masura in care aveti si dovezi clare in acest senssi tot odata fortati sa termine cu acest simulacru de insolventa care practic ii face imuni la orice,sa spuna odata ori e alba ori e neagra.Deci domnilor numai cu inteligenta se poate rezolva ceva nu cu forta bruta!!Trezitiva si opriti cortegiul funerar ce duce oltchimul la groapa in mod ireversibil dar nu cu forta ci cu inteligenta!!

Musafir

#12772

2013-12-01 11:28

bai fota vino ma maine in fata pavilionului sa mai strigi tare ,.....traiesti..dom diculoiu
hai sa te vedem ce cocoase ai futute-n gitul ala inundat de alcool

Musafir

#12773 Re: Armand Laurentiu Spiru-Ciobescu

2013-12-01 11:29

#12746: - Armand Laurentiu Spiru-Ciobescu

cind noi marsaluiam catre prefectura pe ger si viscol de la Oltchim, asta isi facea de cap pe banii combinatului, omu era fericit si el si nevasta-sa sarbatoreau si chefuiau........., sa fiti convinsi ca deja au rezervari de concedii frumoase si risipa de bani si anu asta ...... NISTE SOMERI DEVENITI PESTE NOAPTE SALARIATI OLTCHIM PE FUNCTII DE CONDUCERE FARA SA AIBE EXPERIENTA SI NICI PREGATIREA NECESARA, in situatia grea a combinatului. SUGATORI, LIPITORI SI CAPUSE UMANE.


Musafir

#12774 Re: Re: Re: mucles cocalarule ca vegheaza gaocel cu fordul si cu cernobil

2013-12-01 11:31

#12769: - Re: Re: mucles cocalarule ca vegheaza gaocel cu fordul si cu cernobil

:)))) bine ca mai are cine sa ma faca sa mai si rad

Astia 2 nu stiu sa fi fost parasutati politic iar daca tu stii altceva spune.

by the way - se pare ca Tapu foloseste masina personala de cateva luni de zile. Cat despre altfel de corectitudine - sunt semne de intrebare. multe.

iar atat Drasoveanu cat si Tapu nu stiu cat de mult mai pot fi considerati ca fac parte din actualul management. Salarii nu zic inca au si inca  mari pentru ceea ce fac si cat se implica - de pe surse, undeva la 6.500-7.000 dar implicarea lor e cam 0

Asa ca vezi cine a mai ramas pe lista.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-12-01 11:32