Scrisoare deschisa adresata judecatorilor Curtii Constitutionale

alchirila

#26

2012-08-12 02:51

"NIHIL SINE DEO" - 81 de ani pe stema României

Musafir

#27

2012-08-12 08:48

Coarda e intinsa la maximum. Urmeaza sa se rupa.
cornell

#28

2012-08-12 09:57

Catre CCR:
Invalidati referenumul din 29 cat mai repede posibil, pentru a se restabili democratia. Trebuie sa se tina cont ca peste 11milioane de cetateni, nu au nimic impotrva politicii duse de T.Basescu.
GabiP

#29

2012-08-12 12:02

Vreau sa stiu daca aceasta petitie ajunge in timp util la destinatar si o confirmare.
doina

#30

2012-08-12 12:06

Credibilitatea CCR a fost afectata de persoane CARTITE din interiorul institutiei. De condamnat aceste practici fata de institutii fundamentale ale statului de drept.
FLORIN

#31

2012-08-12 12:18

CCR se afla in pericolul de a comite o mare gresala , acceptand retroactivitatea unor date statistice discutabile , respectiv modificarea regulilor DUPA EFECTUAREA JOCULUI , EVENIMENTULUI REFERENDUMULUI. TACTICA USL de a rezolva fapte MURDARE prin implicarea unei institutii de prim rang a statului de drept, este IMPARDONABILA si vine sa confirme ca ne gasim in fata UNEI LOVITURI DE STAT USL vine sa confiste institutiile statului , sa devina PARTIDUL STAT.

Musafir

#32

2012-08-12 13:37

Cercetarile procuraturii trebuie sa continue si dupa verdictul CCR. O ilegalitate ramine o ilegalitate indiferent daca si-a atins scopul sau nu.
paula

#33

2012-08-13 00:09

vrem sa faca dreptate,jos dictatorii,sa plateasca penal toti care au incalcat legea si au facut abuz de institutiile statului.
oana

#34 referendum

2012-08-13 00:45

46 este mai mic decat 50. In rest, totul este coruptie.
ovidiu

#35

2012-08-13 01:10

corectitudine, aplicarea constitutiei asa cum este ea fara interpretari,.Toti cetatenii peste 18 ani cu CNP in Romania trebuie cuprinsi in listele pt demitere/alegere de presedinte in Romania indiferent unde s-ar afla pe glob.

Musafir

#36

2012-08-13 08:40

Am semnat petitia,dar ce nu inteleg de ce trebuie eu sa ma rog de CCR spre asi face treaba?????De ce ????nu e datoria lor,nu sunt si ei Romani ca noi,nu-i obligatoriu sa-si faca datoria fata de stat si de Romani.Nu au depus un juramant cand au fost investiti????Sincer mi-e scarba deja de toate institutiile tarii inclusiv de CCR.Ar trebuii rasi cu totii de pe suprafata pamantului si pusi in locul lor oameni capabili de la 30-la maximum 45 de ani sa-i inlocuiasca.Asa am scapa de Ciocoii comunisti din toate institutiile statului Roman.
Vali

#37 Decizie CCR

2012-08-13 09:11

Rog CCR sa se pronunte in cursul acestei saptamani in privinta Referendumului.Opriti aceasta instabilitate politica! Am speriat lumea civilizata, UE trimite mesaje dupa mesaje in care avertizeaza actula conducere USL a tarii sa respecte statul de drept, SUA isi trimite astazi emisarul la Bucuresti.

Musafir

#38

2012-08-13 10:22

dreptate !
mghita

#39 Vrem stat de drept nu maifa USLAMSTA!

2012-08-13 10:52

Va rog redati Romaniei statul de drept si libertatea furate de grupul de crima organizata USL!


Musafir

#40 Re:

2012-08-13 13:37

Nu vrem comunistii din nou la putere
florin

#41 Comentariu

2012-08-13 13:44

Raspunsul la acesta petitie unde poate fi vizualizat? Consider ca singura masura a verticalitatii este decizia rapida, clara, motivata.
multumesc
Mirela Chindea

#42 Interesul Romaniei este ca institutiile si justitia sa fie respectatae

2012-08-13 13:52

Ma intreb de ce e nevoie de semnatari ai acestei petitii? De ce trebuie sa faca romanii un astfel de demers cand institutiile stiu(sau ar trebui sa stie singure) care e rolul lor?
Rog CCR sa decida in interesul Romaniei. Interesul tarii noastre e sa ramana in UE, sa fie sprijinita de USA, sa continue reformele, sa ofere cetatenilor o sansa egala cu a celorlalti cetateni ai tarilor democratice.

Musafir

#43

2012-08-13 14:05

Nimic nu este mai periculos decat lipsa unei cai clare de urmat.
magdalenaschubert

#44

2012-08-13 14:50

trebuie sa terminam odata cu criza politica! Criza eonomica de abia incepe, si fiecare zi de instabilitate ne costa cate un an de redresare! Stiu ca nu e corect ca o asemenea decizie sa stea pe umerii a doar 9 oameni, dar nu sunteti singuri! Noi va sustinem!

Musafir

#45 Poate nu se vede

2012-08-13 23:54

Cand eram prin liceu, luam cate un pachet de tigari de la parinti si-l ascundeam printre alte lucruri ca si cum ar fi cazut din cartus. Daca dupa o zi-doua era tot acolo insemna ca nu si-au dat seama si puteam sa-l iau. Asa si cu listele astea. Au facut o formulare aproximativa, ca poate nu se prinde publicul si se poate face vreo smecherie. Cand au vazut ca toata lumea e cu ochii pe ei, au retractat. Lucrurile sunt foarte simple de fapt: in prima pozitie din procesul verbal al sectiei de votare este trecut numarul "alegatorilor de pe lista permanenta" din sectia respectiva (liste care au fost furnizate de MAI primariilor si nu invers). Nu cred ca trebuie sa fii doctor in matematica (pe bune sau ctrl+V) pentru a aduna aceste date si a obtine numarul total al alegatorilor cu drept de vot din toata tara.
rusti

#46

2012-08-14 01:51

"Zece înţelepţi nu pot să descurce ceea ce un nebun a încurcat" pentru 9 ar trebui sa fie mai usorde inteles

Musafir

#47

2012-08-20 12:23

Sta in puterea dumneavoastra sa dati decizia corecta fara a astepta porcariile guvernului Ponta.
Sorin Max
London

#48

2012-08-20 20:27

http://www.petitieonline.com/apel_pentru_sesizarea_procuraturii

Apel pentru sesizarea M. Public pt. cercetarea guvernului Ponta.

Si cati morti au votat la referendum? Cati cetateni cu buletine / carti de identitate expirate au votat? Dar cetateni romani cu domiciliul in strainatate cati au votat in Roamania? Si, nu in ultimul rand, cati cetateni au ajuns la varsta de 18 ani?

Raman la parerea mea: Guvernul Ponta si Crin Antonescu trebuie sa plateasca!
Actiunile USL sunt fara precedent in ultimii 72 de ani in Romania - fiind similare actiunilor declansate de catre un alt Antonescu - Ion Antonescu in anul 1940 (Wikipedia, enciclopedia liberă:"la 5 septembrie 1940, Antonescu a cerut regelui să-i acorde puteri depline, suspendarea constitutiei și dizolvarea parlamentului și în seara aceleiași zile i-a cerut regelui să abdice și să părăsească țara.").
ada

#49

2012-08-23 10:31

Este rusinos ca niste oameni cu schelete in dulapuri ne decid viitorul .

Musafir

#50

2012-09-28 15:11

Doriti investitii de miliarde de euro in economia romaneasca?

Doriti zeci de mii de slujbe bine platite in Romania?

Doriti impulsionarea cercetarii si transferul de tehnologii de ultima ora in tara?

Doriti dezvoltare economica sustinuta in urmatorii 10 ani?

Doriti inzestrarea armatei romane la cele mai inalte standarde?

Semnati aceasta petitie, prezentati-o familiei voastre, prietenilor si colegiilor de serviciu, pentru ca este o batalie pentru noi toti, este o lupta care inca mai poate fi castigata… Depinde doar de noi daca vom accepta sa traim in continuare astfel, fara sa ne pese de cum foloseste statul banii nostri sau dimpotriva, vom face ceva…

http://www.petitieonline.com/avioane_noi_si_dezvoltare_economica_prin_offset