Evaluarea Nationala 2012 - baremul de evaluare trebuie respectat


Musafir

#1

2012-06-27 22:32

Este fara precedent sa modifici un barem de corectare dupa ce s-a dat examenul, dupa ce tezele au fost corectate si desigilate.

Musafir

#2

2012-06-27 22:35

Mai grav ... se modifica baremul DUPA CE SA TERMINAT CORECTAREA
RomaniaTrezeste-te

#3 Ba prostilor

2012-06-27 22:42

Cu ce va afecteaza ca au luat altii 6 puncte ma cacatilor? Subiectiva nu s-a depunctat.

Musafir

#4

2012-06-27 22:48

SCHIMBAREA BAREMULUI ESTE CLAR O DISCRIMINARE PENTRU CEI CARE AU REZOLVAT CORECT PROBA LA LIMBA ROMANA

Musafir

#5 TREBUIE SA LUAM ATITUDINEA CORECTA

2012-06-27 22:50

Nu trebuie schimbate regulile in timpul jocului.
Ce sa inteleaga un copil care a rezolvat corect subiectul la limba romana si vede ca prin decizia cuiva nu mai intra la liceul la care vruia.
PentruSubiectivisti

#6 Sindromul discriminarii

2012-06-27 22:51

Faceti ma petitie ca sa nu mai fie saracie in lume si sa nu mai fie razboi...aveti mai multe sanse!

Musafir

#7 Re: Ba prostilor

2012-06-27 22:53

#3: RomaniaTrezeste-te - Ba prostilor

Trezeste-te tu si sa-ti fie rusine ca folosesti un astfel de limbaj !!!!!!

Romania Trezeste-te

#8 Clarificare

2012-06-27 22:55

Spune-mi,ce castigi prin petitia asta?!Nu pot folosi un alt limbaj cu astfel de oameni EGOISTI.

Musafir

#9 Re: Re: Ba prostilor

2012-06-27 22:57

#7: - Re: Ba prostilor

Cred ca limbajul spune tot. Vrea si el sa poata castiga din schimbarea baremului. Asa ne-am invatat. Sa dam din coate ca sa castigam si nu sa respectam regulile.


Musafir

#10

2012-06-27 22:58

Nu este vorba de EGOISM ci de CORECTITUDINE

Musafir

#11 Re: Re: Re: Ba prostilor

2012-06-27 22:58

#9: - Re: Re: Ba prostilor

Nu este vorba de EGOISM ci de CORECTITUDINE

Romania Egoistilor

#12 Academicienilor

2012-06-27 23:00

Cand o sa faceti scoala ca profesorii universitari din urmatorul citat sa comentati...probabil sunteti prosti care au ales atributiva:)

"Lingvista Gabriela Pană Dindelegan , membru corespondent al Academiei Române şi profesor doctor la Facultatea de Litere a Universităţii din Bucureşti, consideră însă că, la nivelul clasei a opta, "aceasta este interpretarea: propoziţia este subiectivă. Faptul că ocupă prima poziţie în frază duce, la o citire neutră, la interpretarea propoziţiei ca subiectivă. La nivel şcolar, după toate culegerile lor de exerciţii, propoziţia este subiectivă", a declarat pentru gândul Gabriela Pană-Dindelegan. În opinia ei, pentru ca subordonata să fie predicativă, ar trebui să fie citită cu un accent special, cu o pronunţie de un anume tip, care nu poate fi marcată în scris, în limba română.

Şi lingvista Rodica Zafiu , profesor doctor la Facultatea de Litere a Universităţii din Bucureşti, consideră că elevii trebuiau să indice subordonata drept subiectivă. "În absenţa unei intonaţii speciale şi a unor indicii suplimentare, propoziţia este subiectivă. Este prima din frază şi nu există un context care să dea mai multe informaţii. E drept că se pot imagina contexte, dar ele lipsesc aici", explică Rodica Zafiu pentru gândul. Ordinea propoziţiilor în frază este, spune ea, semnificativă în acest context - "Ceea ce mă jenează" ocupă prima poziţie. Însă crede că la examenele de acest gen ar trebui să fie evitate subiectele interpretabile. "Ideal ar fi ca la examene să nu existe subiecte interpretabile, dar nu întotdeauna se reuşeşte acest lucru", spune Rodica Zafiu.

Gramatica Academiei dă drept exemplu o structură asemănătoare, "Ceea ce mă bucură este că am terminat lucrarea la timp", despre care scrie că este "dificil de interpretat". Prima interpretare este că subordonata este subiectivă, "în virtutea poziţiei iniţiale şi a statutului de temă". Propoziţia poate fi însă considerată şi predicativă, având în vedere că informaţia din al doilea component al structurii "vehiculează informaţia de identificare". "
Romannia Egoistilor si a "Corectilor"

#13 Pe scurt

2012-06-27 23:05

Ambele variante sunt corecte,nu contest subiectiva dar exista suficiente motive sa fie si predicativa.
La anu' sa faceti voi subiectele.


Musafir

#14 Re: Pe scurt

2012-06-27 23:09

#13: Romannia Egoistilor si a "Corectilor" - Pe scurt

VARIANTA CORECTA ESTE ASA CUM ESTE PREVAZUTA IN BAREM

 


Musafir

#15

2012-06-27 23:10

La clasa VIII s-a presat topica nu intonatia.
Asa cum s-a predat si cum este prevazut in programa propozitia este SUBIECTIVA.
Romanul

#16 :)

2012-06-27 23:19

Dovediti-mi ca NU e PREDICATIVA.Parca am memorat eu programa sa stiu ca doar subiectiva era dupa programa.

Musafir

#17 Re: :)

2012-06-27 23:28

#16: Romanul - :)

BAREMUL A FOST FACUT DUPA PROGRAMA.

 

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-27 23:44



Musafir

#19 Re: Academicienilor

2012-06-28 08:04


Musafir

#20

2012-06-28 09:08

VA ASTEPT IN FATA MINISTERULUI PENTRU A CONTESTA ACEASTA DECIZIE
Romania..........

#21

2012-06-28 09:31

Copii care au pus predicativa sigur au si note mari.Sa intrebe parintii cati bani i-au costat notele si acuma vin cu pretentii ca sunt destepti.Traim in Romania si probabil cei de la putere au nevoie de voturi.Totul este politic ministrul asa a primit ordin la sedinta de guvern.Pacat dar asta e cum am mai zis traim in Romania si aici totul este posibil.

Musafir

#22

2012-06-28 09:32

Conform ISJ Mures, 30% din elevii mureseni au raspuns corect, conform baremului.
Indiferent ce se va intampla, sunt mandra ca fiul meu face parte dintre acestia!
Este mica lui victorie, dobandita cinstit si furata, ca atatea altele, de cei mari, care ar trebui sa fie modelele.
In asemenea situatie nu simt nici macar revolta. Lupta asta acerba, pentru a castiga, necinstit, cele 6 puncte amarate poate provoca doar tristete.
A abandona un principiu, doar datorita "dictaturii majoritatii" este un fapt demn de mila iar cei care fac asta nu merita nici macar dispretul meu...
Ioan

#23 Re: Ba prostilor

2012-06-28 15:29

#3: RomaniaTrezeste-te - Ba prostilor

Faptul ca voi ati prmit pe bederept 0,60 sutimi. Cred ca conteaza la o departajare nu? Le-ati luat pe nemerit!!


Musafir

#24 Alex

2012-06-28 17:03

Modificarea baremului incalca art 17, al.11 din Metodologia de organizare a acestui examen, document emis de ministerul invatamantului, pe baza caruia se desfasoara intreg concursul. Nu este vorba de propozitia subiectiva sau predicativa aici, ci de incalcarea grava a regulamentului de concurs. Subiectul trebuie anulat !

Musafir

#25

2012-06-28 20:20

Este subiectiva si baremul trebuia respectat, in forma initiala. Reevaluarea este o mare porcarie...dar in tara asta, nu ne mai mira nimic. Abia ne obisnuim sa ne facem de ras...