REVIZUIRE BAREM PROBA DE LIMBA ROMANA EVALUAREA NATIONALA 2012

Ecaterina

#1 aberant

2012-06-26 08:36

Domnilor, propozitia aceea subiectiva nu poate deveni in acelasi timp si predicativa. Sensul frazei este foarte clar!
Baremurile de examen nu se negociaza nici macar in Romania!


Musafir

#2

2012-06-26 09:09

Nu exista evaluare la nivel national clara si corecta.Sa va fie rusine.

Musafir

#3 Ecaterina

2012-06-26 09:10

Atata timp cat majoritatea dintre noi am ales predicativa , inseamna ca aveam o baza , ca am si gandit-o loogic, nu doar ne-am repezit sa spunem ca este subiectiva.
La prima vedere si mie mi s-a parut subiectiva, dar , dupa o analiza mai atenta mi-am dat seama ca nu are logica ... si este predicativa

Musafir

#4 propozitia subordonata

2012-06-26 11:39

eu am gandit in felul urmator: intradevar putea sa fie si subiectiva, dar daca o intorceai suna cam asa : dificultatea rasfoirii este ceea ce a jeneaza; este= PNI, ceea ce = element de relatie; cum in prop. principala avem subiect ( cine ma jeneaza? dificultatea rasfoirii) a doua nu putea fii decat predicativa( in niciun caz atributiva)
Sunt aici

#5

2012-06-26 13:27

Corect este predicativa din trei argumente bazate pe un manual, evident ca mai sunt si altele:
1. Subiectiva are ca termen regent un verb impersonal sau expresie verbala impersonala NICIODATA un verb copulativ. Predicativa NU poate avea asa ceva deoarece are un verb copulativ (a fi, a deveni, a parea etc).
2. Atata timp cat in regenta este un subiect (in cazul de fata, dificultatea) clar ca buna ziua ca subordonata NU este subiectiva.
3. Se pune in ordinea fireasca: Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza, se contrage si obtinem: Dificultatea rasfoirii este jena (cine este jena? dificultatea rasfoirii) deci este PREDICATIVA.

Musafir

#6

2012-06-26 13:38

Doresc revizuire barem proba de limba romana evaluare nationala deoarece consider ca s-a facut o nedreptate.

Musafir

#7 Re: aberant

2012-06-26 15:49

#1: Ecaterina - aberant

aberanta esti tu


Musafir

#8

2012-06-26 21:28

Este o nesimtire mare ceea ce face domn ministru.
highj

#9 Re: aberant

2012-06-27 17:45

#1: Ecaterina - aberant

e subiectiva ca asa zici tu? macar da un motiv... nimeni nu face acest lucru!

Ioana

#10

2012-06-27 18:15

Nu ar trebui sa ramana asa...Este o decizie incorecta ,ar trebui initiata o noua petitie de revizuire a baremului. Copiii nostri n-ar trebui sa fie bataia de joc a nimanui , cu atat mai putin a institutiilor care pretind ca se numesc "de invatamant"...
panseluta

#12

2012-06-28 05:20

Cate aberatii ! Credeti ca cei care au luat subiectiva nu au gandit ? Este dificultatea - predicat nominal : Jena mea - prin contragere ~~~ Jena mea este dificultatea exprimarii . Invers : Dificultatea exprimarii este jena mea .In primul enunt Jena este subiect (asa e in cazul nostru ) , in al doilea Jena / nume predicativ .Conform topicii ...prima propozitie corespunde enuntului nostru .Asa ca : SUBIECTIVA !!

Musafir

#13 aceasta este o mare prostie nimic din ce scrie mai sus nu e asa....

2012-06-28 10:00

M ajoritatea oamenilor ar prefera sa moara decat sa gandeasca. Multi chiar fac asta.....

#14

2012-06-28 10:14

acea propozitie este subiectiva dintr-un foarte mare motiv......Atata timp cat in propozitia subordonata se aflau 2 substantive comune propozitia e subiectiva si in plus daca schimbi topica si pui itrebarea iti iese ca propozitia este subiectiva.......Ar fi o nedreptate pt cei care au scris subiectiva ca celor care au scris predicativa sa li se puncteze pt ca li s-ar acorda punctaj pe ochi frumosi si ar fi favorizati......nu cei care au scris subiectiva nu au gandit ci cei care au scris predicativa.....nu va mai dati destepti cei ce ati gresit pt ca va dati degeaba asumativa consecintele nu fiti niste lasi care vor punctaj pe nimik....sa va fie rusine pt ceea ce cereti....si domnului ministru la fel