Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Nicu
Musafir

#1651 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 00:31

#1636: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Nu prea. Numele predicativ sta dupa predicat. Nu ai cum sa spui ca in propozitia "Acesta este elevul", "Acesta este" e predicatul nominal si "elevul" este subiectul.

SfinX.

#1652 Un singur lucru nu inteleg:)

2012-06-26 00:31

Nu inteleg de ce va tot certati aici;) raspunsul corect era C si asao sa si ramana. Felicitari tutoror copiilor care au raspuns la fel ce mine.(C)
Inca ceva, daca intr-o problema de mate se spune ca exista o forma geometrica care este cub si jumatate de tara spune ca e sfera atunci tu ce faci? Le dai dreptate prostilor care confunda cubul cu sfera?
Nu, deci ciocul mic si asta e:) sincer sa fiu, exercitiul acesta este exercitiul care face diferenta de la 9,4 la 10. Orice idoit stie niste sinonime, 2-3 figuri de stil. Totodata, orice semi-retardat poate sa faca o compunere despre un coleg care citeste.
Scuzati eventualele greseli, dar scriu de pe telefon si e mai greu.

Musafir

#1653

2012-06-26 00:31

Ufff...oare chiar rezolvam ceva cu petitia asta??

Musafir

#1654 Re: Re:

2012-06-26 00:32

#1643: - Re:

stiu ,si eu am incercat s-o conving :))


Musafir

#1655

2012-06-26 00:32

Pana la urma e subiectiva si nu mai incercati sa o schimbati , ati raspuns gresit 0 puncte frate.
Frate , frate branza e pe bani.
De ce sa ia unul care a scris predicativa locul unia care a scris subiectiva la liceu
???Ptr cne ar fi corect ptr cel cu subectiva sau ptr cel cu predicativa???

Musafir

#1656

2012-06-26 00:32

noua ne da propozitie de nu stiu sa o faca nici profesorii si mai vor sa dam si rasp corect

Musafir

#1657 Re:

2012-06-26 00:33

#17: -

Ca sa se mire unii ca tine!

FlowehPoweh

#1658 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 00:33

#1621: Nicu - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Da? :)) Dar eu zic ca e Subiectiva si tu Predicativa chiar nu imi pasa atata timp cat nu ma afecteaza.Eu sper sa nu dam din nou examenele :(


Musafir

#1659

2012-06-26 00:33

spuneti?

Catalin

#1660 Cititi, înainte sa va dați cu părerea

2012-06-26 00:33

       Va prezint mai jos cateva informatii extrase din Gramatica Academiei:


       In scris, unde accentul frastic nu se marcheaza, structura sintactico-semantica  NP – V – S este ambigua.[…] Identificarea subiectului / a subiectivei, respectiv a numelui predicativ / predicativei este, in conditiile nemarcarii accentului frastic, o chestiune dificila, uneori chiar imposibila. Structura […] face imposibila distingerea subiectului de numele predicativ, oricare dintre acestia putand ocupa, sub accent, pozitia de nume predicativ / propozitie predicativa; vezi constructii ca:


[…] CE TRECE e viata ta, ( ce trece=predicativa; viata=subiect);


[…] ce trece e VIAȚA TA ( ce trece=subiectiva; viata=nume predicativ


 


     Bibliografie:


- ACADEMIA ROMANA, INSTITUTUL DE LINGVISTICA ,,IORGU IORDAN – AL. ROSETTI’’ – GRAMATICA LIMBII ROMANE, II, ENUNTUL, EDITURA ACADEMIEI ROMANE, Bucuresti, 2008





Dacă exista dreptate, măcar pt. Copiii ar trebui punctate egal si : Predicativa si Subiectiva ..!!!

Musafir

#1661

2012-06-26 00:34

Pai chiar daca ati scris subiectiva nu inseamna ca sunteti mai buni ca noi... Inca nu este sigur ce anume este deci prin urmare si noi cu predicativa am ales corect
andreea

#1662 Re: a

2012-06-26 00:35

#1635:nici mie nu mi se pare corect sunt perfect de acord cu tine :)


Musafir

#1663

2012-06-26 00:35

ba ganditi.va prin excludere nu mai dati la intamplare si veti vedea ca e predicativa!

Musafir

#1664 Re: Un singur lucru nu inteleg:)

2012-06-26 00:36

#1652: SfinX. - Un singur lucru nu inteleg:)

Ai pus punctul pe i. Tocmai in seara asta aveam niste argumente cu un prieten in care am folosit expresiile pe care le-ai folosit si tu. Intr-adevar, nivelul de elevi semi-retardati a crescut drastic (se poate vedea si in petitia asta, cum toti semi-retardatii cer puncte in plus, de parca ei ar conta... ei, ce sa vezi, redusii mintal de azi - politicienii de maine).

Totodata, majoritatea a raspuns gresit, si de aceea se cere ca toata lumea sa ia punctaj maxim pentru ca "e ambiguu". Asta e la fel ca si cum ar da un test, si pentru ca nimeni nu stie sa raspunda, toti iau 10.

Si eu sper sa nu se modifice (desi nu am dat examenul), tocmai din motivele enuntate si de tine.

Respect si bafta in continuare.


Musafir

#1665

2012-06-26 00:36

Fratilor, semnati!
FlowehPoweh

#1666 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 00:36

#1651: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 pai depinde: daca avem Istorie este aceasta. Aici aceasta est sub pt ca istorie nu e art. :)


Musafir

#1667

2012-06-26 00:36

aSTA E diferenta:
Elev bun :10
Elev mediu-bun:9.40 si asa mai departe
In lumea asta nimeni nu sunt egali
Unul gandeste mai mult altul mai putin , altul are noroc mai mul altul mai putin
Asta e , pe foaie are nota mai mare cel care gandeste mai mult sau cel care are noroc
Multa bafta:x sper sa nu ma injuraty:*
Nicu

#1668 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 00:36

#1658: FlowehPoweh - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Nu, eu am spus tot timpul ca e subiectiva :))


Musafir

#1669 Re:

2012-06-26 00:37

#1655: -

Pentru ca ambii s-au gandit la felul subordonatei,iar din moment ce noi nu avem oameni care sa fie in stare sa faca niste subiecte de clasa a VIII-a, ei bine, sa nu incepetzi dumneavoastra cu lucruri gen "branza e pe bani" ca nu am ajuns in halul acesta sa ne inraim din nimicuri. SA nu imi spuneti mie ca dumneavoastra va-ti gandit la intonatie sau la faptul ca subordonata sta in fata in momentul in care ati ales raspunsul corect!

Cu sinceritate, Petrescu Razvan Ionut


Musafir

#1670

2012-06-26 00:37

asta eeeee

Musafir

#1671

2012-06-26 00:38

vad ca va tot contraziceti aici pe tema schimbarii ordinii in fraza. in caz ca nu stiati, in limba romana exista si termenul de INVERSIUNE, care permite aceasta schimbare.. nu imi amintesc sa ne fi spus cineva cand ne-au fost predate aceste propozitii subordonate ca nu avem voie sa facem inversiuni.. sa fim seriosi.. sensul conteaza, si in acest caz ambele variante sunt acceptate. in plus, si in manual scrie ca propozitia predicativa nu trebuie sa stea neaparat DUPA regenta, mai ales cand este scoasa in evidenta.
eu am pus predicativa pentru ca am stat sa ma gandesc mai mult decat au facut-o altii si constat acum ca si prea multa gandire strica uneori in ziua de azi.. daca am ajuns din olimpica la limba romana, cu media generala 10 pe 8 ani, sa nu intru la liceul dorit din cauza unui subiect atat de interpretabil si al unui barem nedrept, atunci imi pare foarte rau ca ma straduiesc atat!
puteti sari acum cei care ati pus subiectiva, ca vai doamne, nu este corect, dar dupa cum se vede nu sunt singura care e de parere ca si cei care au ales predicativa au dreptate.
Catalin

#1672 Re: Re: Un singur lucru nu inteleg:)

2012-06-26 00:38

#1664: - Re: Un singur lucru nu inteleg:) 

 

A cere ce este corect, e just... A fi marlan chiar si in limbaj ..."care este " ...este ! La mai mare !
denisa

#1673 aaa

2012-06-26 00:38

avand in vedere faptu ca au existat divergete despre acel subiect la gramatica si intre profesorii de romana ... nu vad ce se dau asa tari si mari unele persoane care probabil au scris la nimereala ca este subiectiva si acum ca poate se vor aproba ambele variante,sunt deranjate foarte tare de acest fapt... asa ca lasati comentariile in seama examinatorilor pentru ca tot ei vor da verdictul nu voi... si subliniez unele persoane... se stiu ele ;) a fost un sfat... il accepta cine vrea;)si nu vad nimic gresit daca ar accepta ambele variante

Musafir

#1674

2012-06-26 00:39

Sa anuntat ca evaluare de lb si lit romana va fi de un nivel mediu.. Acest exercitiu a provocat profesorii sa se certe .. Ii auzeam in curtea scolii .. Unii o tineau cu subiectiva altii cu predicativa... Se poate sa dai la niste copii de a 8 a ceva ce nici un profesor de limba romana nu stie sigur!? Ce a ajuns tara asta

Musafir

#1675

2012-06-26 00:39

frate de ce sa imi ia locul la liceu unul care a scris predicativa .
Knbd pe barem scrie clar SUBIECTIVA si prin asta am incheiat
LA REVEDERE!