Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic


Musafir

#1851

2012-07-03 08:39

Jos cu Ponta!! Cat timp sa ne mai prosteasca? Nu il mai suport!!

Musafir

#1852

2012-07-03 08:45

Nu putem lasa sa ne reprezinte - chiar si interimar -un prim ministru care se preteaza la asa ceva si se comporta de parca nu s-a intamplat nimic.
Ceea ce a declarat -si anume- ca are Parlamentul de partea sa este foarte grav, nu a auzit nici macar de separarea puterii intr-un stat de drept ?Este FOARTE GRAV!

Musafir

#1853

2012-07-03 08:47

Plagiatul este un furt, chiar daca se numeste intelectual. Eu il consider cu atat mai grav, cu cat este facut premeditat si cu efecte pe termen lung. Daca nu este prins, chiar pe viata. De aceea este vorba de o hotie mai grava. Am indurat prea multi ani analfabeti la carma tarii ca acum sa acceptam un hot.

Musafir

#1854

2012-07-03 08:47

Ponta este o rusine pentru Romania.

Musafir

#1855

2012-07-03 08:51

Pentru dreptate !

Musafir

#1856

2012-07-03 08:55

Ponta este un mizerabil care urmareste doar interesul lui si al propriei gasti .Pacat de tara asta care are atatia oameni competenti,inteligenti si seriosi ,dar nu se pot evidentia si nu sunt lasati sa o faca de niste lichele precum Ponta,Antonescu(care mi se pare ca e schizofrenic),dar si Voiculescu care mi se pare intruchiparea raului!

Musafir

#1857

2012-07-03 09:15

comportamentul acestui personaj dovedit plagiator nu face cinste primului ministru al Romaniei.

Musafir

#1858

2012-07-03 09:18

Sa dispara complet din politica acest hot.Valori autentice nu au loc de acesti trepadusi care se dau mari destepti.Cred ca asa a parcurs toate etapele si in scoala si in politica.Ne face tara de rusine.Cine mai are incredere in hotii care se vreau conducatori.

Musafir

#1859

2012-07-03 09:22

Suficienta si aroganta nu fac cinste unui adevarat intelectual.
Plagiatul este rusinea rusinilor unui intelectual de marca, aceasta nu poate fi acceptata decit de cei facuti la NORMA absolventi de universitati sau de cei care-si cumpara cu nerusinare toate diplomele si certificatele universitare si post universitare.
Pentru mine, ca om care a studiat mai mult de 12 ani si inca mai studiaza, pentru a fi un bun profesionist, NU este de conceput gestul cetateanului Ponta.
Locul lui Nu este in fruntea ROMANIEI!
Motiv pentru care ii solicit DEMISIA, ca un ultim gest de persoana civilizata, caci onoare nu cred ca mai are!

Musafir

#1860

2012-07-03 09:31

Nu vad ce ar mai trebui comentat in jurul unei evidente! Poate doar in jurul crasei rusini de a nu o recunoaste...

Musafir

#1861

2012-07-03 09:31

De la penibil la gretos in mai putin de doua luni, deja efectele se vad si in economie, dar preocuparile acestui surogat de guvern nu au nici o legatura cu economia Romaniei. Singura preocupare e "albirea" infractorilor psd-isti, promovarea oamenilor-pres, incompatibili si plagiatori, razbunarile si vendetele politice, subordonarea a cat mai multe institutii esentiale, in transarea victoriilor politice, contradictii flagrante intre discursul politic anterior accesului la guvernare si cel de astazi, etc... Ce mai , o agenda foarte incarcata in caare poporul roman e sublim, dar ...lipseste cu desavarsire.

Musafir

#1862

2012-07-03 09:40

O initiativa excelenta.
Numai ca este nevoie si de un cadru special creat, cu puteri legale. Nu ne putem baza doar pe constiinta plagiatorilor,pentru ca nu au asa ceva... Si e nevoie de 2 nivele de lucru: 1. semnalarea greselii sau furtului (intelectual). 2.posibilitatea celui acuzat de a se apara.
Nu este suficienta publicarea pe Internet. (Care este, totusi, extrem de necesara, dar insuficienta.)
In acelasi timp, trebuie sa fie publicate si lucrarile depuse dar refuzate sau aminate sine die, fara nici o explicatie.
Eu am depus, la inceputul lui februarie 1996, o teza de doctorat la Institutul roman de tracologie. (Un exemplar si domnului Vulpe, la Institutul de arheologie "Vasile Parvan", Bucuresti.) Nici pina azi nu am fost convocat pentru a sustine lucrarea public. Dar nici nu mi-a fost respinsa oficial.
Cred ca e timpul sa se faca lumina. Si in cazul meu si in cazul tuturor lucrarilor depuse si nerezolvate. (De obicei, lipsa mitei duce la astfel de blocari "administrative".)
Mircea Munteanu Mongolul

Musafir

#1863

2012-07-03 09:40

RUSINE

Musafir

#1864 Romanii, DESTEPTAREA

2012-07-03 09:49

Aceste comentarii nu se vor mai face decat atunci cand ROMANUL va vota VALORILE din acesta tara. Atita timp cat votam corupti, hoti si persoane ce reprezinta anumite grupari mafiote nu prea avem dreptul sa comentam. NOI II PUNEM IN FRUNTEA TARI.

Musafir

#1865

2012-07-03 10:10

Credeam ca odata cu Ponta, Stanga din Romania s-a reformat si are un reprezentant onest pentru functia de premier si poate pentru cea de presedinte. Nimic mai fals , ideile comuniste inca persista in aceasta miscare iar furtul de identitate este o virtute. Plagiatorule Semneaza Demisia (PSD)Am sperat ca tineretea va aduce un aer nou , de incredere , de speranta ,ne-am inselat .Oare nu putem mai bine sa spunem ca n-avem doctorat pentru ca nu suntem capabili dacat sa ajungem intr-o situatie jenanta ca aceasta. Iubiti adevarul fratilor , asa veti izbavi in viata !

Musafir

#1866

2012-07-03 10:59

demisia !

Musafir

#1867

2012-07-03 10:59

Multumesc ca existati!

Musafir

#1868

2012-07-03 11:03

Va stimez ca a-ti luat atitudine !
iamro

#1869

2012-07-03 11:04

Din pacate, dupa anul 2000 ROMANIA a ramas fara industrie dar a creat o fabrica de diplome care s-au cumparat ca painea calda

Musafir

#1870

2012-07-03 11:19

-mediul de afaceri privat a fost uitat;
-confiscarea institutiilor statului;
-vedetism;
-plagiat;
-lipsa unor programe pe termenn mediu;
-incalcarea cu buna stiinta a hotararilor CCR....si motive sunt multe .

Musafir

#1871

2012-07-03 11:37

.

Musafir

#1872

2012-07-03 11:44

Pentru asanarea morala a acestei tari..poate.poate..

Musafir

#1873

2012-07-03 11:44

Va trebui facut ceva inainte ca acesti oameni fara scrupule si fara creier sa se instaleze la putere.
E de neimaginat ce se intampla si prevad ca voi fi din nou izolati. Tot ce s-a facut bun va disparea si vom fi intr-o criza de incredere mai mare decat ne putem imagina.

Musafir

#1874

2012-07-03 12:05

Este vorba de respectul pe care il merita cei ce au invatat, cei ce si-au luat titlurile academice prin munca, prin cercetare, prin dedicare pentru a comunica ceva nou.

Musafir

#1875

2012-07-03 12:43

alaturi de recentele masuri privind icr-ul, monitorul oficial, plagiatul lui ponta s.a., antonescu si ponta vor sa-l schimbe pe avocatul poporului, invocand faptul ca si-a exercitat dreptul constitutional de a ataca anumite ordonante la curtea constitutionala (?!), vor sa schimbe componenta curtii constitutionale cu nesocotirea normelor constitutionale, vor sa ii revoce pe presedintii camerelor parlamentului, fara a avea un temei legal pentru aceasta, si culmea, vor sa-l numeasca pe antonescu ca presedinte al uneia dintre camere (ca o coincidenta, in cazul in care le reuseste cu suspenadarea presedintelui, presedinte interimar al tarii va fi presedintele parlamanetului, in speta, antonescu - insetatul de putere). trebuie sa facem ceva, in caz contrar, usl va pune monopol pe intreaga tara. EU si multi altii facem parte din popor si nu vrem sa fim reprezentati de USL, de comunistii secolului XXI. daca nu vom fi de acord cu ei, vom fi pusi la zid. tot ce se face intr-un stat democratic trebuie sa se faca cu respectarea legii, or, oamenii astia calca totul in picioare, nu mai tin cont de ordinea de drept, de legi, de regulamente... intr-un cuvant, procedeaza in stil nazist. d-nule antonescu, te prezinti pe la antene si sustii ca, " curtea constitutionala este o rusine pentru romania". sa-ti fie rusine! curtea constitutionala este singurul organ de veghe la toate masurile absurde si antidemocratice pe care incercati sa le implementati si asta va deranjeaza. sunteti incapabil sa prezentati argumente viabile si tehnice cu privire la sustinerea dvs (nici argumentul politic nu mai tine, cata vreme legea uninominalului a fost declarata neconstitutionala, CU UNANIMITATE de voturi, deci si cu voturile judecatorilor numiti de psd-pnl). sunteti personajul central intr-o opera a lui Ion Luca Caragiale (atat de actual si in zilele noastre)...vorbiti, vorbiti, vorbiti... si atat! oameni buni, joi are loc un mitting in bucuresti, trebuie sa iesim cat mai multi sa protestam impotriva atentatului la adresa democratiei si a libertatii pe care am castigat-o atat de greu. REFUZ SA FIU MARTOR LA ASEMENEA ABUZURI!!! avem posibilitatea sa ne implicam activ in acest masacru institutional prin prezentarea la acest mitting. trebuia sa luam atitudine!!!