PARLAMENT UNICAMERAL 300 DEPUTATI

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția PARLAMENT UNICAMERAL 300 DEPUTATI


Musafir

#126

2012-07-13 15:07

Guvernul trebuie sa guverneze la zi, nu la seral, nu la fara frecventa!
Guvernul trebuie sa guverneze in Romania, nu la Bruxelles!
Guvernul trebuie sa guverneze romani nu partide politice! Guvernul este al romanilor nu al partidelor politice.

Au jurat cu mana pe Biblie si pe Constitutie (conform art. 82 din Constitutie), citez:
„Jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român, să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr democraţia,drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României. Aşa să-mi ajute Dumnezeu”.

Cine-i plateste pe guvernanti? Poporul sau partidele politice?

Problema este ca nu trebuie sa ne intereseze cine este la putere. Trebuie sa ne intereseze ce face puterea pentru noi!

Trebuie sa ne intereseze viata noastra de zi cu zi: existenta locurilor de munca, locurile de munca sa fie cat mai bine platite, puterea de cumparare a leului sa fie cat mai mare, ce facem cu copiii nostri (unde invata, ce invata, unde lucreaza, unde locuiesc?).

Pentru acest lucru trebuie sa amintim puterii ca trebuie sa faca tot ceea ce a promis si, pentru ca strigatul nostru sa se auda, semnati “APELUL PENTRU INDEXAREA VENITURILOR POPULATIEI (SALARII, PENSII, ALOCATII DE STAT PENTRU COPII, INDEMNIZAŢIE PENTRU CREŞTERE COPIL) SI PENTRU CRESTEREA SALARIULUI MINIM PE ECONOMIE!” :http://www.petitieonline.com/apel_pentru_indexarea_veniturilor_populatiei_salarii_pensii_al

Musafir

#127 Parlamentul trebuie sa demisioneze.

2012-07-25 11:33

:http://www.petitieonline.com/apel_pentru_indexarea_veniturilor_populatiei_salarii_pensii_al

Parlamentul trebuie sa demisioneze. Parlamentarii nu mai sunt in slujba electorilor. Ei slujesc interesele personale si de grup. S-au constituit intr-o grupare transpartinica mafiota, daunatoare statului de drept.
Cum poti sa te trezesti, dupa o perioada lunga de inactivitate benevola si platita bine din banii contribuabilor - clamata ca fiind "greva parlamentara" si fiind generata de modul de viata al unuia dintre copresedintii USL - si sa spui ca tu reprezinti vointa poporului si ca trebuie demolata societatea: statul de drept, constitutia, avocatul poporului, institutia prezidentiala, justitia?

Guvernul trebuie sa guverneze romani nu partide politice!
Guvernul este al romanilor nu al USL!
Guvernul trebuie sa guverneze la zi, nu la seral, nu la fara frecventa!
Guvernul trebuie sa guverneze in Romania, nu la Bruxelles!

Au jurat cu mana pe Biblie si pe Constitutie (conform art. 82 din Constitutie), citez:
„Jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român, să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr democraţia,drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României. Aşa să-mi ajute Dumnezeu”.

Cine-i plateste pe guvernanti? Poporul sau partidele politice?

Problema este ca nu trebuie sa ne intereseze cine este la putere. Trebuie sa ne intereseze ce face puterea pentru noi!

Trebuie sa ne intereseze viata noastra de zi cu zi: existenta locurilor de munca, locurile de munca sa fie cat mai bine platite, puterea de cumparare a leului sa fie cat mai mare, ce facem cu copiii nostri (unde invata, ce invata, unde lucreaza, unde locuiesc?).

Pentru acest lucru trebuie sa amintim puterii ca trebuie sa faca tot ceea ce a promis si, pentru ca strigatul nostru sa se auda, semnati “APELUL PENTRU INDEXAREA VENITURILOR POPULATIEI (SALARII, PENSII, ALOCATII DE STAT PENTRU COPII, INDEMNIZAŢIE PENTRU CREŞTERE COPIL) SI PENTRU CRESTEREA SALARIULUI MINIM PE ECONOMIE!”

Daca nu pot face ceea ce au promis Guvernul trebuie sa demisioneze!

:http://www.petitieonline.com/apel_pentru_indexarea_veniturilor_populatiei_salarii_pensii_al

Musafir

#128

2012-08-01 18:18

asteptam instalarea unui parlament unicameral imediat dupa alegerile din toamna

Musafir

#129

2012-08-02 22:29

Doresc 300 parlamentari pentru ca in acest caz dorm mai putini. Platim din munca noastra chiulangii, incompetenti, abonati in parlament din 1900 toamna care au un intelect 0 fata de noi care ne exersam mintea in fiecare zi 12-14 ore pe zi. Contabil 60 ani.

Musafir

#130

2012-08-05 12:31

Acest lucru l-am aprobat prin votul din 2009 dar il mai sustin in continuare . Sper la la alegerile parlamentare sa se si aplice vointa romanilor.

Musafir

#131

2012-08-06 21:30

pana cand o mai lungiti cu ac punere in aplicare a reducerii parlamentarilor (a unor paraziti incompetenti } ? nu va indurati de avantaje se pare .....
florin

#132

2012-08-14 10:06

Sa condamnam Parlamentul, organul reprezentativ suprem al poporului roman , pentru nerespectarea si neaducerea la indeplinire a VOINTEI exprimate de majoritatea validata privind reducerea numarului de parlamentari la maxim 300 si trecerea la Parlament unicameral. La viitoarele alegeri din 2012 respectivii parlamentari sa fie exclusi, extrudati ,eliminati din listele de candidati.
George Staicu

#133 CEREM APLICAREA REZULTATELOR REFERENDUMULUI: PARLAMENT UNICAMERAL SI 300 PARLAMENTARI !

2012-08-24 08:36

CEREM IMPERATIV PARLAMENTULUI ROMANIEI SA REVIZUIASCA DE URGENTA CONSTITUTIA TARII IN CONCORDANTA CU REFERENDUMUL DIN 2009 PRIN CARE ROMANII AU CERUT PARLAMENT UNICAMERAL SI 300 DE PARLAMENTARI !

NOI I-AM ALES IN PARLAMENT, IN CONSECINTA PARLAMENTARII, TREBUIE SA NE REPREZINTE INTERESELE SI SA REVIZUIASCA CONSTITUTIA TARII CONFORM REZULTATELOR REFERENDUMULUI !
serban

#134 modificarea constitutiei

2012-08-24 12:18

Oricum scaderea numarului de alegatori duce la scaderea numarului alesilor
Costurile cu politicieni depind de cat fura - cam tot ce ramaqne de la straini
dar cu cat sunt mai putini pot fi mai usor schimabate majoritati prin mita si santaj
Am initiat un topic privind modificarea constitutiei Invalidarea_constitutiei_2003
dar in sensul redarii suveranitatii nationale cetatenilor conform Declaratiei Drepturilor
Omului si Cetateanului , Declaratiei Independenta a USA ( nu este tara noastra dar e un document de referinta pentru democratia reprezentativa )
Nu trebuie sa ne lasam indusi in eroare de lozinci lansate de politicieni oricare ar fi ei
S. MAX

#135 Al patrulea anunt de privatizare al OLTCHIM. A patra modificare a strategiei de privatizare a OLTCHI

2012-09-08 22:06

Atentie, se inchid uzine! Urmeaza OLTCHIM - ARPECHIM.
Atentie, vin alegerile parlamentare! Noi cu cine votam?

SALVATI OLTCHIM - ARPECHIM!

SEMNATI APELUL PENTRU SALVAREA OLTCHIM:
http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim

TRANSMITETI ACEASTA PETITIE RUDELOR, PRIETENILOR, CUNOSTINTELOR SI COLABORATORILOR DUMNEACOASTRA PENTRU A STRANGE CAT MAI MULTE SEMNATURI SI PENTRU A DA FORTA ACESTEI PETITII!
Barbu

#136 poporul este mai suveran decat parlamentul

2012-09-17 01:19

Eu am fost impotriva. Am considerat ca un parlament bicameral respecta traditia parlamentara romaneasca. Nici numarul mare de senatori si deputati nu ma deranja prea tare cata vreme am o admiratie deosebita pentru parlamentarism si democratie si poate da sansa la exprimare unui numar cat mai mare de participanti la faurirea legislatiei. Personal sunt mai atras de lucrurile abstracte cum sunt principiile si teoriile. Munca de parlamentar este mai cerebrala. Fara sa imi propun sa jignesc pe cineva, sunt mai putin atras de activitatile practice pe care le propune functia de primar sau o functie guvernamentala.
DAR
Faptul ca ,,poporul" a votat altfel decat mine nu trebuie sa ma indispuna. Trebuie sa ma plec in fata vointei populare. La fel trebuie sa faca si senatorii si deputatii. Mai suverana decat vointa Parlamentul este vointa exprimata prin referendum. Sa lase tertipurile cu modificarea constitutiei etc. Referndumul validat trebuie aplicat, altfel inseamna ca doar radem de ,,prostime''. La ce le-am mai cerut oamenilor parerea, daca nu ne place parerea lor?

Musafir

#137 PARLAMENT UNICAMERAL-MAXIM 300 PARLAMENTARI

2012-09-19 17:20

Au votat la referendumul din 22.11.2012 - 9.320.240 alegatori.
7.766.573 de alegatori au spus "DA" - pentru un PARLAMENT UNICAMERAL, format din 300 de parlamentari.

Votul nostru, desi validat de BEC si CCR, nu a fost pus in aplicare de PARLAMENTUL ROMANIEI - desi au trecut aproape 3 ani de la exprimarea acestuia; votul nostru, desi legitim, nu conteaza.

Ne-au informat acum o luna ca populatia cu drept de vot a Romaniei a scazut; in consecinta vor sa creasca numarul de parlamentari cu cca. 15%.

Este normal?

Nu contam decat in momentul in care se voteaza la alegerile locale si parlamentare cand suntem folositi cu totii (vii si mortii, copii si batranii netransportabili, etc.) de catre partidele politice ca masa de manevra pentru satisfacerea intereselor lor personale si de grup.

Este normal?


Musafir

#138

2012-09-28 15:11

Doriti investitii de miliarde de euro in economia romaneasca?

Doriti zeci de mii de slujbe bine platite in Romania?

Doriti impulsionarea cercetarii si transferul de tehnologii de ultima ora in tara?

Doriti dezvoltare economica sustinuta in urmatorii 10 ani?

Doriti inzestrarea armatei romane la cele mai inalte standarde?

Semnati aceasta petitie, prezentati-o familiei voastre, prietenilor si colegiilor de serviciu, pentru ca este o batalie pentru noi toti, este o lupta care inca mai poate fi castigata… Depinde doar de noi daca vom accepta sa traim in continuare astfel, fara sa ne pese de cum foloseste statul banii nostri sau dimpotriva, vom face ceva…

http://www.petitieonline.com/avioane_noi_si_dezvoltare_economica_prin_offset

Musafir

#139

2012-10-22 15:20

România este stat democrat ? Părerea poporului contează ? Poporul român mai poate să îndure mult miştourile astea politice ? Cam câţi ani ? M-aş muta în altă ţară , dar locul meu ca român e în România . O să mai fim conduşi mult timp de hoţi, şmenari, derbedei, şmecheri, lichele şi mafioţi ?
Cristian Aldea

#140

2012-11-12 18:10

NOI NU UITAM!






Anonymous

#141

2012-11-15 15:57

De asta merge tara atit de rau in toate ,pentru ca d-lor parlamentari si senatori de PROFESIE a-ti VINDUT-O!
Lucic

#142 Petitie...un fel de adevar adevarat, aprobat prin acte normative de aprobare a aprobarii!!!

2012-12-11 17:51

Daca s-au schimbat odata cu ratiunea si optiunile romanilor in ce priveste nr de camere si de parlamentari, e bine sa o stim...am sa ma retrag in liniste si cu demnitate, ACASA...IN TARA MEA, TRANSILVANIA!!!

Musafir

#143

2012-12-12 01:05

N-am cuvinte

Musafir

#144

2012-12-12 02:18

Fara comentarii

Musafir

#145

2012-12-12 08:24

Din pacate, cred ca e inutil acest demers. Nu doar parlamentul este hipertrofic dar vor si guvernul cu mai multe ministere ! Megalomanie ? Parca ne amintim de vremuri pe care le credeam apuse pentru totdeauna !
Lucian Traian

#146

2012-12-12 23:43

PARLAMENTUL UNICAMERAL CU MAXIM 300 DE PARLAMENTARI TREBUIA SA INTRE IN VIGOARE DIN 2012! ASTA A FOST OPTIUNEA POPORULUI PRIN REFERENDUMUL DIN 2009! DE CE NU S-A INTAMPLAT ASTA? O STIM CU TOTII! HAIDETI MACAR ACUM IN CEASUL AL XII-LEA SA SEMNAM CU TOTII PETITIA! DOAMNE AJUTA!

Musafir

#147

2012-12-13 08:21

Suntem o tara prea saraca ,nu ne putem permite acest lux . Parlamentari penali comunisti in frunte cu ION ILIESCU sau opus referendumului din 2009.SUA are 430 de parlamentari,Romania 588???? fantastic de multi mancatori de bani din bugetul tari,al populatiei
Maria.Dobrin

#148

2012-12-13 12:56

In loc de micsorare a numarului de parlamentari, avem un parlament aproape dublat ca numar. Actualul partid de guvernamant trebuie sa tina seama de referendum si sa puna in aplicare dorinta votantilor!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-12-13 15:04


GabiP

#150

2012-12-13 15:08

Doresc ca votul meu la Referendumul din 2009 sa conteze nu sa fiu un cetatean ignorat cu sfidare de cei pe care sunt obligata sa-i sustin financiar degeaba!