Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#701

2012-03-14 21:38

Decidentii politici se situeaqza deasupra statutului de drept cand sunt in joc interesele lor.
Daca suntem uniti si vom sanctiona fiecare derapaj de la principiile statului de drept, ii vom determina intr-un final sa ne respecte si pe noi.
Autonomia universitara nu este doar un principiu, ci fundamentul unui management eficient.
Studentii maghiari pot sa invete in limba lor si in actuala forma de organizare a universitatii, iar activitatile care se dewfasoara in comun cu studentii romani sunt in benefeciul tuturor.
Desigru decidentii politici doresc ca societatea sa fie divizata si macinata de tot felul de disensiuni pentru ca in modul acesta putem fi mult mai usor manipulati si pacaliti.
Fac un apel la maghiarii de rand ca si noi sa nu se lase amagiti de aceste actiuni care nu ne aduc nou vreun avantaj, ci, dimpotriva,ne abate atentia de la problemele cu adevarat grave care macina societatea: coruptia, furtul, restrangerea drepturilor si libertatilor omului, scaderea tragica a calitatii vietii, in contextul in care cei care ne conduc, romani si maghiari deoptriva, au acumulat averi colosale.

Musafir

#702

2012-03-14 21:39

o sa vina si usl la putere si o sa cada UDMR ........ca se cred sefii statului

Musafir

#703

2012-03-14 21:40

Oare maghearii nu au dreptul să devină buni români?
Către doritorii de a separa pe criterii etnice învăţământul universitar românesc: Pentru care stat va pregăti specialişti o universitate de limbă magheară pe teritoriul României?

Musafir

#704 Re: Re: Re: Re:

2012-03-14 21:40

#665: - Re: Re: Re: HAAAAAA.....DE UNDE VA TRAGETI VOI BOZGORII?????

 


Musafir

#705

2012-03-14 21:40

Din pacate ,guvernantii nostri de 22 de ani au facut numai rau tarii.Nu ne putem astepta la nimic bun din partea lor.

Musafir

#706 Re: Re: Re:

2012-03-14 21:41

#686: - Re: Re:

..........interesant, mai ales ultimul paragraf: în proportie cu numarul indivizilor ce-l alcatuiesc.

La numarul locuitorilor de etnie maghiara din Romania, numarul total de medici alocati ar trebui sa fie aproximativ 600-800, adica 3-4 promotii echivalente la cele 200 de locuri/an tocmai propuse generos astazi. Doriti sa spuneti ca se infiinteaza o facultate care in 4 ani isi pierde obiectul de activitate ?


Musafir

#707 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-14 21:43

#690: - Re: Re: Re: Re: Re: NOP......arata tu de unde veniti.....ca tot timpul de cand haul ati fost niste parveniti,ati vrut intodeauna mai mult si mai mult.....de ce MIHAI VITEAZUL A FOST OMORAT DE VOI?????

 


Musafir

#708

2012-03-14 21:45

consider ca demersul U.D.M.R. Se inscrie pe linia pasilor marunti spre autonomia teritoriala pe care o considera VICTORIA finala in rezolvarea asa zisei nedreptati de la Trianon uitand bajocura milenara pe care romanii ardeleni si nu numai au suferit o de la aparitia ungurilor in Europa ! Ar fi timpul ca tot poporul sa si dea seama ca U.D M R si alte organizatii maghiare n au nici un respect fata de Romania pe cre n o considera tara lor !!

Musafir

#709

2012-03-14 21:45

pacat de unii colegi de facultate.....ei nu au nici o vina ...unii maghiarii chiar nu au nci o vina........cacaciosii astia de UDMR....care linge osul de la PDL......lingaiii

Musafir

#710

2012-03-14 21:48

ar trebui considerata un privilegiu multiculturalitatea care confera mai multa libertate spirituala si isi pune amprenta in formarea profesionala si integrarea in societate a viitorilor medici si farmacisti ai Romaniei.
ea pr

Musafir

#711

2012-03-14 21:49

incredibil ce se poate intampla in Romania din ziua de astazi!Pur si simplu santaj......rusine!!Mai bine plecati toti cu capu sus de la guvernare si ajungem la anticipate...decat in halul asta....ce va costa cateva luni in plus sau in minus pana la alegerile parlamentare....eu pana acum am vrut sa votez cu PDL,de astazi votul meu s-a irosit si cred ca a multora..

Musafir

#712

2012-03-14 21:50

NU MEDICINII SEGREGATIONISTE! NU SEGREGARII ETNICE! NU
SEGREGARII INVATAMATULUI PUBLIC NATIONAL DIN ROMANNIA!

Musafir

#713

2012-03-14 21:52

......Am prieteni si romani si maghiari si nu concep sa fim separati niciodata!!!...... e prea frumos orasul Tg.Mures ...sa-l facem sa plinga.......!!! Sa ne ajute Dumnezeu !

Musafir

#714

2012-03-14 21:53

Rusine domnule Basescu. Pentru a mentine la putere Gasca Portocalie, sunteti in stare sa acceptati cele mai josnice compromisuri. Istoria va va judeca. Cu siguranta ca veti plati pentru acest comportament antinational.

Musafir

#715

2012-03-14 21:56

ROMANI DE PRETUTINDENI....VOTATI PETITIA!

Musafir

#716

2012-03-14 22:02

cei care au initiat si fac valuri pentru promovarea unei anomalii nanionale nu sun romani adevarat ci niste tradatori mascati in slujbasi ai democratiei universale, de fapt niste ticalosi fara radacini in pamantul dacic !

Musafir

#717

2012-03-14 22:02

Sincer, fara sa am intentia de a jigni pe nimeni, cred ca aceasta prostie a ,,drepturilor minoritatilor maghiare,, minoritati cu drepturi mai multe decat majoritarii, tinde sa devina periculoasa si ar trebui oprita. Problema este cum facem acest lucru, deoarece observ cu uimire ca ,,minoritatea maghiara,, respectiv liderii ,,politici sau nu,, ai acesteia, nu pricep ca se ,,intind,, prea mult si ca Imperiul Austro-Ungar nu mai poate fi ,,resuscitat,, oricate iesiri ar avea de la ,,guvernare,, sau din ,,alta parte,,. Cu stima ...sau nu!


Musafir

#718 Re:

2012-03-14 22:05

#330: -

Sapientia poate să pregătească si doctori,moase si cgear si aviatori să meargă acolo si să facă ce vor.Nu-i va deranja nimeni si nici un student romăn nu va concura pe aceste locuri.Să le urăm succes.

 


Musafir

#719 Re:

2012-03-14 22:06

Kooseri sovinisti

Musafir

#720

2012-03-14 22:07

Nu vreau sa merg la medic cu dictionarul chiar si la mine-n tara!

Musafir

#721

2012-03-14 22:07

Rusine traian umilescu!Demisia!!!!!!!!!111

Musafir

#722

2012-03-14 22:08

Am copilul la aceasta facultate.Pentru studenti nu reprezinta decat o NESIGURANTA TOTALA. Nimeni nu stie ce se vrea de fapt.Nici prin proiectul de lege dat spre consultare nu se intelege nimic. Tot ce se aude este ca Facultatea de medicina dentara linia romana va ramane neacreditata.  Ani de munca pentru student dar si imprumuturi facute la banci de catre parinti DEGEABA. Studentii maghiari si romani se inteleg f. bine intre ei.Maghiarii se chinuie sa invete limba romana (acasa nu le-a fost permis) iar romanii invata noutiuni elementare de limba maghiara pentru a sti inca ceva in plus. De ce faceti asta? De ce nu ii lasati in pace? acolo este armonie . Ce vreti de fapt?

 


Musafir

#723

2012-03-14 22:09

Respectati autonomia universitara, acum si in viitor.

Musafir

#724

2012-03-14 22:09

Sustin acesta cauza atata timp cat nu se ajunge la o disputa etnica. Nu maghiarii sunt vinovati de ceea ce s-a intamplat, ci liderii PDL si UDMR.

Musafir

#725

2012-03-14 22:10

NU stiu daca se mai poate face ceva dar daca intr-adevar putem, sper sa se adunce cat mai multe semnaturi!