Petitia rezidentilor pediatri

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitia rezidentilor pediatri


Musafir

#1

2012-03-16 11:31

Consider ca este principial ca atunci cand o intreaga generatie incepe o anumita curricula sa o duca la capat pe aceea iar ulterioarele schimbari sa nu se aplice retrospectiv, precum cred si ca normal este ca atunci cand se doreste o schimbare aceasta sa fie anuntata oficial de catre cei care dicteaza schimbarea [Ministerul Sanatatii] pe toate canalele de comunicare disponibile , sa fie informati coordonatorii de rezidentiat si sa existe o dezbatere publica transparenta inaintea aplicarii [posibilei aplicari] acesteia. As adauga ca am imbratisat cu entuziasm intrarea in rezidentiat in ianuarie 2011 pe o curricula noua de pediatrie, mai adaptata nevoilor actuale in pregatirea unui medic pediatru decat precedenta la care se doreste revenirea [curricula pe care am inceput in 2011 presupune prelungirea perioadei stagiului de boli infectioase, adaugarea stagiului de dermatologie si scurtarea stagiului de neonatologie de la 1 an si 3 luni la 6 luni - de altfel exista ca specialitate separata neonatologia astfel incat cred ca nu justifica dedicarea a 25% din timpul de pregatire al unui pediatru doar pregatirea in neonatologie tinand cont de restul spectrului atat de vast de patologii diferentiate pe grupe de varsta [altele decat cea de 0-30 zile] pe care rezidentul pediatru treuie sa si le insuseasca intr-un total de 5 ani de pregatire].

Musafir

#2 Re:

2012-03-17 10:08

#1: -

Bine zis! Sa incercam acum pe toate caile posibile sa vedem ce putem face. Pare o lupta cu morile de vant... dar in fine....


Musafir

#3 Re: Re:

2012-04-26 17:08

#2: - Re: stiti care e tampenia, ca celelalte centre universitare merg pe curricula cu care am inceput, de ce doar Bucurestiul a decis sa ne termine psihic?

 

rezident Tg Mures

#4

2013-06-27 10:43

In Targu Mures am fost anuntati in luna august ca s-a revenit la vechea curicula!!!!